Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Dolichocefalia – zniekształcenie główki noworodka

Dolichocefalia – zniekształcenie główki noworodka

Dolichocefalia jest schorzeniem, które dotyka znaczną ilość noworodków i niemowlaków. Zwana jest również jako długogłowie. Terminem tym określić można długogłowie, które uchodzi za cechę anatomiczną głowy. Cechuje się ono wskaźnikiem głowowym przekraczającym 60 centymetrów. Tym samym wygląd jest nieproporcjonalny, a co za tym idzie schorzenie należy leczyć i przeciwdziałać mu.

Dolichocefalia i jej konsekwencje

Dolichocefalia to zaburzenia wrodzone lub nabyte w budowie czaszki. Bardzo często jest to również deformacja, która występuje w efekcie chorób. Warto wymienić najczęściej występujące. Są to:

  • Homocystynuria
  • zespół Blooma
  • zespół Crouzona
  • zespół Edwardsa
  • zespół krętości tętnic
  • zespół Sotosa

Układ kostny małego dziecka jest niezwykle delikatny, co sprawia, że musimy szczególnie go chronić. Główka dziecka może pod wpływem nacisku ulegać odkształceniu. Niezwykle ważne jest więc, aby nie była ona narażona na nacisk przez dłuższy czas. W jego efekcie bowiem mogą powstać liczne uszkodzenia, a także odkształcenie różnego typu, wśród których jest dolichocefalia. Aby uniknąć tego typu schorzeń, najważniejsze jest profilaktyczne działanie, ponieważ deformacje tego typu są bardzo trudne do wyleczenia. Czy jest to schorzenie, któremu można zapobiec, czy można skutecznie leczyć?

Co należy wiedzieć o dolichocefalii?

Dolichocefalia jest schorzeniem które objawia się bocznym spłaszczeniem główki. Tym samym może ona wydawać się nieco za długa i wąska. Bardzo często, jeżeli schorzenie dotyka niemowlaków spowodowana jest tym, że nieprawidłowo zrastają się szwy czaszkowe. Takie deformacje na ogół pojawiają się jeszcze w życiu płodowym, kiedy to główka dziecka naciska na miednicę matki. Jednakże są również sytuacje, w jakich dziecko rodzi się zdrowe a do deformacji dochodzi dopiero w wyniku niewłaściwej pielęgnacji malucha.

Główne przyczyny dolichocefalii

Dolichocefalia może mieć kilka rożnych przyczyn swego powstania. Najczęściej pojawia się ona wśród wcześniaków. Wówczas to jej przyczyną jest zaklinowanie się główki dziecka pomiędzy żebrami matki jeszcze w czasie trwania ciąży. Bardzo często więc dolegliwość ta jest diagnozowana w życiu płodowym dziecka. Może więc wystąpić na różnych etapach jego rozwoju, a najczęstszą przyczyną jest ułożenie dziecka w organizmie matki. Najczęściej dolegliwość nie przysparza problemu, ponieważ jest niewielka i ustępuje samoistnie. W niektórych przypadkach jednak dochodzi również do pogłębienia deformacji już po narodzinach dziecka. Jeżeli nie ustępuje ona samoczynnie wraz z upływem czasu, niezbędna jest pomoc lekarska. W czasie takiej wizyty należy wykluczyć elementy jakimi są na przykład opóźniony rozwój psycho–ruchowy.

Zdarza się, że dolichocefalia jest wynikiem zespołu wad wrodzonych. Wówczas jej główną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Bez względu na to jakie podłoże ma schorzenie i co jest jego przyczyną jednym z zapobiegawczych zachowań jest zastosowanie prawidłowej pozycji dziecka w czasie snu.

W jaki sposób zapobiegać i leczyć deformację?

W jaki sposób leczyć dolichocefalię? Jedną z form leczenia jest zastosowanie poduszek ortopedycznych stworzonych z myślą o niemowlętach (sprawdź ofertę i ceny w serwisie Ceneo). Jest to dziś jeden z najlepszych elementów rehabilitacji, a zarazem znakomita forma profilaktyki dziecka. Jeżeli regularnie korzysta maluch z takiej poduszki zostaje wyeliminowane zagrożenie powstania deformacji. Poduszki wykonane są z pianki, które ma nowoczesne właściwości, a dzięki nim główka dziecka nie ulega odkształceniu. Dodatkową zaletą poduszek z pianki jest to, że dbają o zachowanie naturalnej krzywizny całego kręgosłupa. Dzięki temu dziecko ma szansę na prawidłowy rozwój, oraz komfortowy i spokojny sen.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *