Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Dziecko i poduszka – ABC młodej mamy

Dziecko i poduszka - ABC młodej mamy

Gdy pojawia się w domu małe dziecko, potrzeba jest zadbać o odpowiednią wyprawkę, o wyposażenie jego pokoju. Do niezbędnych elementów na pewno należy zaliczyć odpowiednie łóżeczko, odpowiedni materac oraz pościel. Sam materac oraz kołderka dla niemowlaka jest kwestią niepozostawiającą. Jeśli jednak chodzi o poduszkę dla niemowlaka, to zdania na ten temat są mocno podzielone. Zarówno lekarze pediatrzy jak i rodzice preferują wkładanie poduszki do łóżeczka niemowlaka, ale jest również pewna grupa osób, które twierdzą, iż jest to bardzo niebezpieczne.

Dlaczego poduszki powinno się stosować/ nie stosować?

Powodów, dla których poduszki powinno się stosować jak i nie stosować mamy wiele. Za tym, aby je stosować przemawia na pewno fakt zapewnienia dziecku pełnej wygody odpoczynku, snu. Jednakże będziemy mieli do czynienia z większą ilością argumentów wskazujących na to, aby owej poduszki dziecku nie dawać.

Polecamy te poduszki do karmienia niemowląt.

Niemowlak nie ma wykształconej umiejętności swobodnego poruszania głową, obracania głowy. Tym samym, jeśli dociśnie twarzą do poduszki, to istnieje obawa o jego uduszenie. Poza tym również bardzo niebezpiecznym zjawiskiem może być plagiocefalia. Jeśli więc dajemy dziecku do łóżeczka poduszkę, nie powinna być ona duża, ale dostosowana wielkością do konkretnego dzieciaka. Kolejnym z argumentów na to, aby niemowlakowi nie dawać do łóżeczka poduszek, jest fakt, iż jeśli je obłożymy nimi, to jednocześnie wymusimy na jego szyi oraz kręgosłupie przyjęcie pozycji zwanej półsiadem. Niemowlak tymczasem na przyjęcie tej pozycji nie jest przygotowany. Istnieje grupa dzieci, które mają pewne schorzenia, uwarunkowania, które powodują, że dziecku nie wolno do łóżeczka dawać poduszek. Mowa jest o:

  • refluks żołądkowy,
  • nadmierne ulewanie
  • inne problemy związane z oddychaniem

Poduszki ortopedyczne dla dzieci

Niewłaściwe postępowanie w wieku niemowlęcym może powodować, że dziecko będzie borykać się ze zjawiskiem płaskiej główki. Inaczej zjawisko to jest nazywane plagiocefalią. Polega ono na zniekształceniu główki dziecka, które ma jeszcze niewystarczająco wykształcone struktury kostne na głowie. Zjawisko to może wynikać ze zbyt długiego leżenia w jednej pozycji lub też ze stosowania nieodpowiednich poduszek, stosowania jakichkolwiek poduszek. Zjawisko to może mieć bardzo poważne skutki i jeśli by nie było leczone, to może pozostawić skutki również w życiu dorosłym. Jeśli owo zjawisko wystąpi, a trzeba zaznaczyć, że występuje dosyć często, to należy udać się do lekarza.

Odpowiednie działania, ćwiczenia mogą pozwolić na zlikwidowanie owego zjawiska. Jak najbardziej również mogą pomóc w tym momencie specjalistyczne poduszki ortopedyczne dla dzieci, przeznaczone na plagiocefalię. Wśród poduszek ortopedycznych właśnie te stosowane na plagiocefalię są najbardziej popularne.

Jak działają poduszki specjalistyczne na płaską główkę?

Poduszki na płaską główkę należy kupować tylko w specjalistycznych sklepach medycznych, takich jak sklep Sissel. Tylko takie produkty dają pewność skuteczności działania. Poduszki te znacząco zmniejszają nacisk punktowy główki niemowlaka. Jednocześnie też rozkłada nacisk na całą powierzchnię główki. Jeśli już mamy do czynienia z powstaniem zjawiska płaskiej główki, to odpowiednia poduszka medyczna jest w stanie znacząco zniwelować to zjawisko lub całkowicie go wyeliminować. Poduszka taka nie tylko niweluje to zjawisko, ale także pozwala na swobodny ruch główką. Wykonana z poliestrowych mikrofilamentów daje pewność i bezpieczeństwo. Poza tym również mówimy tu o materiale, który jest antyalergiczny.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *