Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Endometrioza a dieta Dąbrowskiej

Endometrioza a dieta Dąbrowskiej

Endometrioza jest chorobą, która przysparza cierpiącym na nią kobietom wiele bólu. Badania naukowe donoszą o różnej skuteczności wśród metod jej leczenia oraz alternatywnych metod niwelowania, związanych z nią przykrych dolegliwości. Ten artykuł odpowiada na pytanie: „Czy dieta Dąbrowskiej jest pomocna dla osób cierpiących na endometriozę?„.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie, które charakteryzuje obecność tkanki wyściełającej macicę (endometrium) poza jamą macicy. Endometrioza jest chorobą często nierozpoznawaną, bądź diagnozowaną w późnym okresie życia – determinuje to dominujący objaw, czyli dolegliwości bólowe, które nieraz są lekceważone zarówno przez pacjentki jak i lekarzy. Odsetek kobiet chorujących na endometriozę w obrębie populacji jest szacowany na około 11%. Ogniska endometriozy są najczęściej umiejscowione w bliskim sąsiedztwie macicy: na powierzchni jajników i jajowodów, wzdłuż więzadeł w obrębie obręczy biodrowej oraz na zewnętrznej powierzchni macicy – jednak pojawiają się one również w miejscach odległych, jak chociażby otrzewna.

Etiologia endometriozy nie jest do końca poznana – istnieje wiele teorii, między innymi: mówiących o predyspozycjach genetycznych do zachorowania i dotyczące zaburzeń hormonalnych. Najbardziej charakterystycznym objawem, wiążącym się ze wspomnianą chorobą jest ból, który pojawia się regularnie. Dolegliwości bólowe lokalizują się w podbrzuszu i pachwinach, mogą jednak obejmować również obszar pleców. Innymi objawami endometriozy są: długie i obfite krwawienia miesiączkowe, dyspareunia oraz plamienia.

Zobacz również: Czy dieta bez chleba jest skuteczna?

Krótko o diecie Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej, nazywana inaczej postem Dąbrowskiej, została utworzona przez doktor Ewę Dąbrowską. Jest to dieta restrykcyjna – kalorie dostarczane w trakcie trwania diety nie pokrywają zapotrzebowania kalorycznego oraz zapotrzebowania na poszczególne makroskładniki. Założeniem diety jest detoksykacja organizmu. Jest to dieta eliminująca wiele grup żywieniowych, warzywno-owocowa – według twórczyni ma ona za zadanie odwrócić działanie chorób autoimmunologicznych. Pośród celów diety oprócz detoksykacji należy wymienić: działanie prozdrowotne, poprawę samopoczucia, poprawę jakości snu, prewencje chorób nowotworowych i cywilizacyjnych. W trakcie diety należy spożywać warzywa o małej zawartości skrobi oraz niektóre owoce. Post Dąbrowskiej z założenia powinien trwać 6 tygodni.

Czy dieta Dąbrowskiej jest pomocna dla osób cierpiących na endometriozę?

Wiele kobiet cierpiących na bolesne miesiączkowanie oraz endometriozę poleca dietę Dąbrowskiej. Niektóre źródła podają informację o pozytywnym wpływie na objawy postu Dąbrowskiej, a nawet o możliwości nieoperacyjnego pozbycia się torbieli poprzez post. Szkodliwymi wydają się być źródła zalecające wstrzymanie leczenia pod kontrolą lekarza i zamienienie go na dietę. Dieta Dąbrowskiej ze względu na brak przetworzonych produktów może wpływać łagodząco na dolegliwości bólowe, jednak nie ma naukowych dowodów popierających pogłoski o możliwej remisji choroby uwarunkowanej zastosowaniem postu Dąbrowskiej.

Zobacz również: Zdrowe zamienniki w odżywianiu

Podsumowanie

Endometrioza jest schorzeniem ginekologicznym, które wymaga leczenia – zarówno farmakologiczne jak i chirurgiczne zabiegi posiadają pewien stopień udowodnionej skuteczności w leczeniu endometriozy. Często można spotkać się z zaleceniami, dotyczącymi stylu życia, takimi jak: zwiększenie poziomu aktywności, wykluczenie przetworzonych produktów z diety, unikanie kofeiny w dni objawowe. Zalecenia te wydają się być zasadnymi. Ważne jest jednak aby mieć na uwadze, że żadna dieta i zmiana, dotycząca stylu życia nie wyleczy choroby – dlatego nie powinno się rezygnować z leczenia pod kontrolą ginekologa czy też chirurga na rzecz przeprowadzenia postu.

Ważnym jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia – dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji powinny zawsze być zbadane przez lekarza, nawet jeśli towarzyszą kobiecie od początkowych okresów dojrzewania – szybkie wykrycie choroby pozwala na szybsze jej opanowanie i uniknięcie długotrwałych skutków zdrowotnych.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *