Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Fizjoterapeuta dziecięcy – na pomoc Twojemu dziecku

Fizjoterapeuta dziecięcy – na pomoc Twojemu dziecku

Bycie rodzicem wiąże się z ciągłym obserwowaniem rozwoju dziecka. Taki nadzór dotyczy zarówno niemowląt, jak i nastolatków. Wszelkie niepokojące zmiany powinny być jak najszybciej skonsultowane – najpierw z lekarzem pediatrą, a następnie z konkretnym specjalistą. Fizjoterapeuta dziecięcy odpowiada za diagnozowanie oraz leczenie schorzeń oraz chorób związanych z układem ruchu. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to, jakie są najczęstsze przypadłości młodych pacjentów oraz w jaki sposób znaleźć profesjonalną pomoc.

W jakich sytuacjach niezbędna jest fizjoterapia?

Dorośli udają się do fizjoterapeutów po doznaniu sportowego urazu lub zmagając się z bólem mięśni nieznanego pochodzenia. Jak natomiast odbywa się to u dzieci? Fizjoterapeuta niemowlęcy wspiera najmłodszych w sytuacjach, kiedy ich rozwój przebiega nie tak jak powinien, np. gdy niemowlę nieprawidłowo wygina ciało, stale zaciska pięści lub ma trudności z leżeniem na plecach.

Istnieją także zaburzenia oraz wady wrodzone, z którymi powinno się pracować od najmłodszych lat, aby ułatwić dziecku wykonywanie najprostszych czynności. Fizjoterapeuci pracują np. z pacjentami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce czy dysplazję stawu biodrowego. Do najpopularniejszych przypadłości dzieci starszych zalicza się skoliozę, czyli skrzywienie kręgosłupa. Zaniedbanie tego problemu może wiązać się z przewlekłym odczuwaniem bólu i doprowadzić do asymetrii ciała.

Regularne wizyty u fizjoterapeuty pomagają dzieciom osiągnąć znaczne postępy. Po postawieniu trafnej diagnozy i wdrożeniu odpowiedniej terapii młodzi pacjenci są w stanie m.in. poprawić swoją koordynację, zadbać o prawidłową postawę (zapobiegając tym samym konieczności operacji) czy nauczyć się samodzielnego wykonywania wcześniej nieosiągalnych dla nich czynności.

Ortopeda dziecięcy - czym się zajmuje?

Jaki powinien być fizjoterapeuta dziecięcy?

Szukając pomocy dla dziecka, rodzice chcą zwykle znaleźć najlepszego specjalistę. Dobry fizjoterapeuta niemowlęcy to taki, który może pochwalić się przede wszystkim doświadczeniem, empatią, indywidualnym podejściem do pacjenta i dostępem do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych. Jednym z miejsc zasługujących na uwagę jest warszawskie SayKids (sprawdź na: https://www.saykids.pl/). To właściwie sieć klinik składająca się z trzech placówek. Jej kadrę tworzą wykwalifikowani profesjonaliści – fizjoterapeuci i neurologopedzi. Wśród świadczonych usług znajdują się m.in. konsultacje, terapie (w tym terapia ręki i integracji sensorycznej), kinesiotaping czy scolioscan. Główną zaletą SayKids jest nastawienie na korzystanie ze współczesnych rozwiązań i szeroki wybór najnowszych sprzętów, takich jak: podoscan 3D, platforma Galileo, system LeviActive czy K-Force. Wszystkie te elementy są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę.

Należy mieć jednak świadomość, że nawet najlepszy fizjoterapeuta dziecięcy nie pełni kluczowej roli w procesie leczenia. Na sukces terapii wpływa przede wszystkim zaangażowanie dziecka i rodzica w ćwiczenia przeprowadzane w domu.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *