Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Funkcje białka w organizmie

dieta

Z jednej strony można powiedzieć, że białko to tylko jeden z wielu ważnych dla każdego ludzkiego organizmu składników odżywczych, ale tak naprawdę białko jest bardzo szczególne. Białko jest tym składnikiem odżywczym, który w naszym organizmie spełnia bardzo szczególne role i który musi być dostarczanym każdego dnia. Powodem tego jest fakt, iż białko nie może być w przeciwieństwie do innych składników odżywczych gromadzone na zapas. Białko spełnia bardzo istotne funkcje życiowe, a jego niedobór to zasadniczo bardzo dotkliwe dla nas skutki zdrowotne.

Funkcje białka

Jakie zatem funkcje spełnia owo białko? Przede wszystkim musimy na nie wskazywać, jako na podstawowy materiał budulcowy. Każdy sportowiec bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, iż białko ma bardzo istotne znaczenie dla budowania mięśni, aczkolwiek mówiąc o budulcowej funkcji białka, na pewno nie możemy mówić wyłącznie o tym, iż buduje ono nasze mięśnie. Białko jest, bowiem odpowiedzialne także za budowanie naszych kości, komórek krwi, za budowanie tkanek skórnych oraz wielu innych. Mówiąc o owej funkcji budulcowej, jaką spełnia w naszym organizmie białko, chcemy równocześnie wskazać także na inny aspekt, a chodzi nam mianowicie o dostarczanie od naszego organizmu jakże ważnych aminokwasów, w tym głównie musimy tutaj mówić o aminokwasach egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.

Ochrona przed drobnoustrojami

Białko spełnia w naszym organizmie również i inne role. Na pewno musimy w tym miejscu wskazać na taki aspekt, jakim jest ochrona przed różnego rodzaju drobnoustrojami, jakim jest również branie istotnego udziału w procesach tworzenia ciał odpornościowych. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia ze składnikiem odżywczym, którego roli nie możemy przeceniać, którego rola jest dla nas i dla naszego zdrowia niezwykle istotna. Na sam koniec musimy dodać, że białko bierze bardzo ważną funkcję w usuwaniu z naszego organizmu toksyn, a jak powszechnie wiadomo, współcześnie mamy do czynienia z bardzo wieloma ich ilościami.

Opracowane przez: Bartek M.