Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Groźny chiński wirus zabija– 11 mln bez dostępu do świata

Koronawirus 2019-nCoV

W mediach bardzo głośna stała się sprawa groźnego, śmiertelnego wirusa, który atakuje chińską ludność. Wirus ciągle się rozprzestrzenia i nie ma możliwości nad nim zapanować.  Czy grozi nam epidemia w skali światowej?

2019-nCoV

2019-nCoV sprawia, że coraz większa ilość osób jest odciętych od świata i izolowanych. Epidemia rozpoczęła się w prowincji w Chinach w Wuhan, gdzie liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła siedemnastu. Pierwsze przypadku zarażenia wirusem zarejestrowano tuż przed początkiem 2020 roku. Wirus to zabójcze dla człowieka zapalenie płuc, które atakuje podobnie jak SARS. Choroba nie pozostała uśpiona, lecz przeciwnie, odnotowuje się ją również w Japonii, Tajwanie, Tajlandii, oraz w Korei Południowej. Najprawdopodobniej narażona jest także Rosja.

Wuhan-miasto odcięte od świata

Sytuacja w Chinach jest z dnia na dzień coraz bardziej dramatyczna. Odizolowano od społeczeństwa całkowicie 11 milionowe miasto Wuhan. Tutaj przeprowadzana jest kwarantanna. W miejscu tym nie działa transport publiczny, lotniczy, wstrzymane zostało metro i promy. Ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa jest tak wielkie, że władze nie pozwalają nikomu opuścić Wuhan.

Nie tylko Wuhan walczy z wirusem. Również wielkie miasta takiej jak Szanghaj czy Pekin walczą z zabójczą zarazą. Niestety, jak dotąd nie udało się znaleźć nie tylko leku, ale nawet źródła zakażenia. Do chwili obecnej potwierdzonych zostało ponad czterysta przypadków zarażenia się Koronawirusem 2019-nCoV.

Na terenie całych Chin panuje stan wzmożonej ostrożności. Nie ma możliwości odbyć tutaj wycieczki, nawet tej dawno zaplanowanej. Na wszystkich ulicach widać ludzi noszących maski. Mieszkańcy Chin unikają przebywania w miejscach publicznych, nie chodzą do center handlowych ani kin.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Chińska telewizja podaje iż wirus spowodował już siedemnaście osób śmiertelnych, zaś samych przypadków zarażenia jest 445. Inny dziennik chiński wspomina o 547 zarażonych osobach.

Wprowadzono specjalne kontrole na lotniskach

Stan wyjątkowy panuje również na lotniskach, gdzie wprowadzono specjalne kontrole. Wirus rozprzestrzenia się do innych krajów. Wykryto go w Korei Południowej, Tajlandii, Japonii a także w USA.  Co więcej pojawiają się podejrzenia, że wirus może dotrzeć do Meksyku. Niemalże w każdym kraju świat a podjęto specjalne środki ostrożności. Dotyczy to przede wszystkim lotnisk w Serbii, Wielkiej Brytanii a także w Singapurze.

Także Komisja Europejska zdecydowała o zwołaniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia. Przybyli na nią wszyscy przedstawiciele państw członkowskich.

Jakimi objawami cechuje się wirus?

2019-nCoV cechuje się typowymi objawami. Najczęściej jest to bardzo wysoka gorączka, trudność w oddychaniu, a także tworzące się nacieki na płucach. Choroba atakuje z zaskoczenia, zaś jej źródło dotychczas pozostaje nieznane.

Podjęto decyzję, w której MSZ zaleca unikania miejsc publicznych oraz pilnego śledzenia komunikatów, które napływają z Konsulatu Generalnego RP w Hongkongu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *