Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Ibuprofen czy paracetamol – Sprawdź, który lek wybrać

Ibuprofen czy paracetamol - Sprawdź, który lek wybrać

Ból to jedna z najczęściej wymienianych dolegliwości spośród tych, które najbardziej utrudniają codzienne życie. Zbawienne mogą okazać się środki przeciwbólowe. Farmakologia to dobre rozwiązanie, niemniej jednak warto zażyć preparat już w pierwszej, narastającej fazie bólu, co spotęguje skuteczność leku. W momencie kiedy ból osiągnie swoje apogeum, będzie to już dolegliwość trudna do opanowania. Jaki lek wybrać więc w pierwszej kolejności, aby było to szybkie i skuteczne rozwiązanie? Ten, który w swoim składzie zawiera ibuprofen czy paracetamol?

Ibuprofen – podstawowe informacje

Ibuprofen powstał 12 lat po wynalezieniu paracetamolu. Ma on działanie przeciwzapalne oraz obniżające temperaturę ciała. Ibuprofen wykazuje działanie podobne do tego jakie oferuje paracetamol, czyli hamuje i zmniejsza syntezę prostaglandyn w podwzgórzu. Minusem stosowania ibuprofenu jest możliwość uszkodzenia śluzówki żołądka, a co gorsza przy bólach brzucha i występujących w trakcie objawach jak biegunka czy wymioty, istnieje ryzyko uszkodzenia nerek. Zalety stosowania tego leku to na pewno długotrwałe efekty utrzymujące się od czterech do nawet sześciu godzin, które widoczne są po upływie zaledwie 30 minut. Ibuprofen to też środek metabolizowany w wątrobie, który nie kumuluje się w organizmie i drugiego dnia wydalany jest z moczem. Ważną informacją jest fakt, iż lek można jednak przedawkować, co objawiać się będzie krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Paracetamol – podstawowe informacje

ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jego zadaniem jest zablokowanie procesu powstawania enzymu cyklooksygenezy COX-3, który odpowiada za pojawianie się dolegliwości bólowych.  Lek hamuje także syntezę prostaglandyn w podwzgórzu. Światowa Organizacja Zdrowia określiła paracetamol mianem „leku pierwszego wyboru”. Oznacza to więc, że substancja ta cechuje się niezwykłą skutecznością na każdym etapie pojawienia się bólu. Lek nie niszczy błony śluzowej żołądka, jest magazynowany w wątrobie i wydalany wraz z moczem po upływie 24 godzin. Główną zaletą tego środka jest szybkość pojawienia się efektów, bowiem dolegliwości mogą ustąpić nawet po upływie zaledwie 30 minut. Paracetamol w żaden sposób nie wpływa też na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Ibuprofen a paracetamol – który lek wybrać?

i ibuprofen to substancje, które wykazują silne działanie przeciwbólowe. Badania kliniczne przeprowadzone w celu stwierdzenia, która z tych substancji wykazuje wyższą efektywność, wskazują, iż leki na bazie paracetamolu są nieco lepszym wyborem. Potwierdza to również Światowa Organizacja Zdrowia, która wskazuje paracetamol jako jeden z podstawowych leków w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Paracetamol jest najbardziej skuteczny w zwalczaniu bólów głowy, również tych migrenowych oraz w przypadku bólów stawów. Substancja sprawdza się też w zwalczaniu bólu, który towarzyszy chorobom nowotworowym oraz bólu, który jest dotkliwy w okresie pooperacyjnym. Ibuprofen zaś rekomendowany jest głównie dla osób, które zmagają się z bólami pourazowymi.

Paracetamol polecany jest również kobietom w ciąży, ponieważ można stosować go krótkotrwale na każdym etapie ciąży oraz karmienia, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Ibuprofen zaś jest substancją, która wykazuje niekorzystny wpływ na płód, co może prowadzić do wystąpienia wad wrodzonych, a nawet poronienia.

Czy ibuprofen można łączyć z paracetamolem? 

Paracetamol i ibuprofen można łączyć. Terapia, która naprzemiennie wykorzystuje obie te substancje potrafi być niezwykle skuteczna. Należy jednak oba leki stosować zgodnie z zaleceniami i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Przedawkowanie leków przeciwbólowych, niezależnie od substancji w nich zawartych, może nieść za sobą przykre konsekwencje, często nawet zagrażające zdrowiu i życiu. Dodatkowe informacje na temat paracetamolu można znaleźć w artykule paracetamol – działanie, bezpieczeństwo, przedawkowanie

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.