Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Ile kosztuje prywatne badanie tomografem?

tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to badanie, które można wykonać wyłącznie w  niektórych ośrodkach medycznych. Najczęściej są to szpitale, a także różnorodne placówki diagnostyczne. Dostęp do badań jest więc nieco ograniczony, dlatego czas oczekiwania na badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest w dużej mierze wydłużony. Czy warto więc przeprowadzić takie badanie prywatnie i ile będzie ono nas kosztować?

W jaki sposób wykonuje się tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa to badanie które trwa tylko kilka minut. W tym czasie pacjent leżu na ruchomym stole. Stół ten przesuwa się wewnątrz aparatu, jaki to emituje promienie rentgenowskie. Istotne jest aby w czasie badania pacjent nie poruszał się. Jeżeli w czasie badania pacjent doświadczy jakiś niepokojących objawów należy niezwłocznie przerwać badanie.

Należy pamiętać, że jeśli podczas badania wystąpią jakieś niepokojące nas objawy czy dolegliwości, należy niezwłocznie poinformować o tym osobę przeprowadzającą u nas badanie.

Badanie na skierowanie?

Aby wykonać badanie tomografii komputerowej wówczas pacjent powinien posiadać skierowanie od lekarza ogólnego. Takie skierowanie jest niezbędne jeżeli chcemy wykonać badanie w ramach NFZ. Tomografia w czasie badania wykorzystuje dawkę rentgenowskiego promieniowania, które to w pewnym stopniu może być szkodliwe dla organizmu. Tym samym jeżeli badanie wykonujemy zbyt często może negatywnie wpłynąć na nasz organizm, a nawet spowodować wystąpienie chorób. Badanie najczęściej zlecane jest przez lekarza ale prywatna tomografia to także znakomita alternatywa dla funduszu.

Kto wystawia skierowanie na badanie tomografii komputerowej?

Aby otrzymać skierowanie na badanie tomografii komputerowej należy udać się do lekarza specjalistycznej opieki zdrowotnej, lub też lekarza ogólnego. Lekarz określa czy zachodzi potrzeba wykonania takiego właśnie badania. Lekarz rodzinny również jest uprawniony do wydania skierowania na tomografię.

Skierowanie cito na badanie TK

Jeżeli na naszym skierowaniu występuje adnotacja pilne, rejestrując się należy poinformować o tym osobą przyjmującą zgłoszenie na badanie. W przypadku pilnego skierowania na badanie tomografem nie będziemy musieli długo oczekiwać na badanie. W zależności od rozpoznania czas oczekiwania może się skrócić lub wydłużyć.  Niestety im większa ilość pacjentów tym dłuższy czas oczekiwania.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Prywatne badanie tomografem-jakie są ceny?

Badanie tomografii komputerowej może nie tylko odbyć się za pośrednictwem NFZ ale także prywatnie. Jednocześnie prywatne badanie jest odpłatne. Skierowanie nawet na badanie prywatne tomograficzne wymaga również skierowania od lekarza. Niestety na terenie Polski dostęp do tego typu prywatnych badań także nie jest zbyt szeroki. Najczęściej badanie wykonują samodzielne, prywatne placówki diagnostyczne, jakie to dają możliwość wykonania badań odpłatnie. Jest to znakomita alternatywa dla badania w ramach NFZ dlatego iż badanie można wykonać nawet w kilka dni od czasu rejestracji.

Badania tomograficzne prywatne są jednak kosztowne. Ceny sięgają tutaj nawet kilkuset złotych, co w głównej mierze zależy od badanej okolicy. Koszt uzależniony jest także od placówki medycznej, a także od jakości sprzętu, jaki jest oferowany. Warto pamiętać, że nowe tomografy, które co prawda są droższe to jednak wysyłają mniejszą dawkę promieniowania, które nie jest dla nas tak bardzo szkodliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.