Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak działa beta alanina?

beta alanina zdrowy wrocław

Kiedy postanawiamy doprowadzić nasze ciało do idealnej, szczupłej sylwetki, lub mistrzowskiej kondycji sportowej musimy wziąć pod uwagę trzy aspekty: odpowiednią dietę, pakiet wyczerpujących treningów, oraz suplementacje. Przy czym jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to popularnych odżywek na masę, rzeźbę, czy sylwetkę jest tak wiele, że nie jeden ćwiczący może przyprawić się o zawrót głowy. Jeszcze inna sprawą jest fakt, że nie wszystkie tego typu suplementy mogą pochwalić się naukowymi badaniami zarówno pod względem skuteczności, jak i bezpieczeństwa, a do takich przypadków można zaliczyć między innymi betę alininę.

Co to jest i jak działa?

Przez specjalistów beta alinina określana jest jako organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów. Tym samym należy do jednego z podstawowych składników aminokwasów białkowych. Co ważne Beta alanina jest też uznawana jako prekursor karnozyny, która jest podstawowym elementem tkanki mięśniowej i dzięki temu, że odpowiada także za pH w układzie mięśniowym utrzymuje równowagę kwasowo – zasadową w komórkach mięśniowych. Tym samym mięśnie nie ulegają zakwaszeniu, dzięki czemu organizm jest bardziej wydajny i szybciej się regeneruje.

A co zyskuje trenujący stosując beta alinine? Przede wszystkim rzadziej odczuwa zmęczenie, w związku z tym może pozwolić sobie na dłuższe i bardziej efektywne treningi. Beta alanina sprawia, że mięśnie rzadziej się kurczą, ponadto zapewnia wzrost wydolności tlenowej, a to może być szczególnie ważna informacja dla sportowców, których dyscyplina wymaga szczególnej kondycji. Neutralizacja kwasu mlekowego sprawia, że we włóknach mięśniowych pojawiają się mniejsze ubytki w czasie wyczerpujących ćwiczeń.

Warto dodać, że połączenie beta alininy z kreatyną powoduje zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej – to szczególnie dobra informacja dla tych co poprzez trening chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

W przypadku chęci zapoznania się z artykułami traktującymi bardziej o rehabilitacji polecamy re-habilitacja.pl, serwis zawierający wiele takich materiałów.

Jak dawkować beta alininę?

Pora przyjmowania beta alininy ma duże znaczenie, jednak grunt, by spożywać ją zarówno przed, jak i po treningu. Jeśli chodzi o proporcje, tu zalecana jest dawka od 3,2 do 6,4 grama dziennie. Beta alinina silnie aktywuje receptory nerwowe znajdujące się tuż pod skórą. Dlatego w krótkim czasie (około 15 minut) po spożyciu może pojawić uczucie ukłucia, bądź mrowienia skóry. Zwykle trwa to do 1,5 godziny po przyjęciu dawki. Jeśli trenujący odczuwa z tego powodu duży dyskomfort powinien zmniejszyć dawkę.

Beta alanina – ciekawostki i ważne informacje

Bete alaninę stosują głównie kulturyści, biegacze i triatloniści. Pierwsze efekty stosowania można odczuć już po tygodniu. Beta alanina jako aminokwas nie bierze udziału w budowie białek. Dodatkowo jeśli chodzi o przyjmowanie to stanowi doskonałe połączenie zarówno z kreatyną, jak i węglowodanami. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to substancja ta występuje w mięsie białym i czerwonym.

Wyżej wspomniane badania naukowe potwierdziły nie tylko skuteczność stosowania beta alniniy, jak i jej całkowite bezpieczeństwo dla układu krwionośnego i to właśnie dlatego chociażby warto ją stosować.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław