Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak działa beta alanina?

beta alanina zdrowy wrocław
Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Kiedy postanawiamy doprowadzić nasze do idealnej, szczupłej sylwetki, lub mistrzowskiej kondycji sportowej musimy wziąć pod uwagę trzy aspekty: odpowiednią dietę, pakiet wyczerpujących treningów, oraz suplementacje. Przy czym jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to popularnych odżywek na masę, rzeźbę, czy sylwetkę jest tak wiele, że nie jeden ćwiczący może przyprawić się o zawrót głowy. Jeszcze inna sprawą jest fakt, że nie wszystkie tego typu mogą pochwalić się naukowymi badaniami zarówno pod względem skuteczności, jak i bezpieczeństwa, a do takich przypadków można zaliczyć między innymi betę alininę.

Co to jest i jak działa?

Przez specjalistów beta alinina określana jest jako organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów. Tym samym należy do jednego z podstawowych składników aminokwasów białkowych. Co ważne jest też uznawana jako prekursor karnozyny, która jest podstawowym elementem tkanki mięśniowej i dzięki temu, że odpowiada także za pH w układzie mięśniowym utrzymuje równowagę kwasowo – zasadową w komórkach mięśniowych. Tym samym mięśnie nie ulegają zakwaszeniu, dzięki czemu organizm jest bardziej wydajny i szybciej się regeneruje.

A co zyskuje trenujący stosując beta alinine? Przede wszystkim rzadziej odczuwa zmęczenie, w związku z tym może pozwolić sobie na dłuższe i bardziej efektywne . Beta alanina sprawia, że mięśnie rzadziej się kurczą, ponadto zapewnia wzrost wydolności tlenowej, a to może być szczególnie ważna informacja dla sportowców, których dyscyplina wymaga szczególnej kondycji. Neutralizacja kwasu mlekowego sprawia, że we włóknach mięśniowych pojawiają się mniejsze ubytki w czasie wyczerpujących ćwiczeń.

Warto dodać, że połączenie beta alininy z kreatyną powoduje zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej – to szczególnie dobra informacja dla tych co poprzez trening chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

W przypadku chęci zapoznania się z artykułami traktującymi bardziej o rehabilitacji polecamy re-habilitacja.pl, serwis zawierający wiele takich materiałów.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Jak dawkować beta alininę?

Pora przyjmowania beta alininy ma duże znaczenie, jednak grunt, by spożywać ją zarówno przed, jak i po treningu. Jeśli chodzi o proporcje, tu zalecana jest dawka od 3,2 do 6,4 grama dziennie. Beta alinina silnie aktywuje receptory nerwowe znajdujące się tuż pod skórą. Dlatego w krótkim czasie (około 15 minut) po spożyciu może pojawić uczucie ukłucia, bądź mrowienia skóry. Zwykle trwa to do 1,5 godziny po przyjęciu dawki. Jeśli trenujący odczuwa z tego powodu duży dyskomfort powinien zmniejszyć dawkę.

Beta alanina – ciekawostki i ważne informacje

Bete alaninę stosują głównie kulturyści, biegacze i triatloniści. Pierwsze efekty stosowania można odczuć już po tygodniu. Beta alanina jako aminokwas nie bierze udziału w budowie białek. Dodatkowo jeśli chodzi o przyjmowanie to stanowi doskonałe połączenie zarówno z kreatyną, jak i węglowodanami. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to substancja ta występuje w mięsie białym i czerwonym.

Wyżej wspomniane naukowe potwierdziły nie tylko skuteczność stosowania beta alniniy, jak i jej całkowite bezpieczeństwo dla układu krwionośnego i to właśnie dlatego chociażby warto ją stosować.