Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak leczyć pleśniawki?

Jak leczyć pleśniawki?

Pleśniawki wyglądają jak białe grudki i przypominają resztki mleka, które zostają w buzi dziecka po karmieniu. Po próbie wytarcia może pojawić się na nich . Najczęściej są one niewielkie, ale jeżeli nie bęą leczone, mogą znacznie się rozwinąć.

Jak powinno się leczyć pleśniawki?

Za wywołanie pleśniawek odpowiedzialne są grzyby – drożdżaki . Pojawiają się one przede wszystkim na języku, błonie śluzowej policzków, podniebieniu, a także na dziąsłach. Wyglądem przypominają grudki ściętego mleka, ale jeżeli stadium infekcji jest bardziej zaawansowane, mogą zlewać się w większe plamy o białym kolorze.

Pleśniawki najczęściej występują u:

  • noworodków oraz niemowląt
  • małych
  • osób ących obniżoną organizmu
  • osób noszących protezy zębowe
  • u osób po kuracji antybiotykowej

Pleśniawki nie są niebezpieczne, ale samoczynnie nie znikną i nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ nieleczone będą mogły rozprzestrzeniać się także na inne narządy, na przykład gardło, krtań, tchawicę. Poza tym powodują one ból, a u małych dzieci utrudniają ssanie.

Zobacz również: Właściwa higiena jamy ustnej

Leczenie pleśniawek

Leczenie odbywa się miejscowo z wykorzystaniem odpowiednich środków antyseptycznych oraz przeciwgrzybiczych. Najczęściej używane składniki aktywne na pleśniawki to tetraboran sodu (boraks), ponadto stosuje się preparaty z nystatyną oraz wodny roztwór fioletu gencjanowego. Wspomagająco, po konsultacji lekarskiej, można też stosować płyn do płukania, który zawiera środek przeciwbólowy diklofenak.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Środki mają najczęściej postać płynu, którym należy pędzlować błonę śluzową parę razy dziennie, dla starszych dzieci i dorosłych wybiera się częściej preparaty w formie aerozolu, tabletki do ssania, płyny do płukania jamy ustnej.

Aby zapobiegać nawrotom pleśniawek, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk, przemywanie sutków przed i po karmieniu, dokładne mycie i wyparzanie butelek są bardzo pomocne.

Zobacz również: Leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *