Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami?

w odpowiednich ilościach pełni istotną rolę w naszym organizmie. Problem pojawia się w momencie, gdy jego stężenie we krwi staje się zbyt wysokie. Może to prowadzić do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, które dotyczą znacznej części polskiego społeczeństwa. W poniższym artykule dowiesz się, jak obniżyć cholesterol, wykorzystując do tego celu naturalne sposoby.

Cholesterol – co to takiego?

Cholesterol jest substancją tłuszczową niezbędną do życia. Jest głównym sterolem, który występuje w błonach komórkowych oraz lipoproteinach osocza[1].  Ponadto odpowiada za syntezę witaminy i jest niezbędny do właściwego działania układu nerwowego. Częściowo jest wytwarzany w naszym organizmie, a częściowo musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Ze względu na to, że jest on substancją nierozpuszczalną w wodzie, jego transport odbywa się przy pomocy lipoprotein – cząsteczek, w skład których wchodzą tłuszcze i białka. Najważniejsze z lipoprotein to:

 • lipoproteiny – frakcja lipoprotein o wysokiej gęstości (and. high-density lipoprotein) ze względu na swoją funkcję, jaką jest transport nadmiaru cholesterolu do wątroby, w której ulega przemianie w kwasy tłuszczowe, określane są mianem dobrego cholesterolu. Ich obecność we krwi w dużym stopniu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia[2];
 • lipoproteiny LDL – frakcja lipoprotein o małej gęstości (ang. low-density lipoprotein), która transportuje cholesterol z wątroby do komórek. Jeśli w organizmie znajduje się więcej cholesterolu niż to potrzebne, zaczyna się gromadzić w ścianach tętnic, co prowadzi do chorób układu krążenia.

Jak obniżyć cholesterol?

Lekarze oraz naukowcy zwracają uwagę, że duże stężenie cholesterolu we krwi stanowi główny czynnik wystąpienia niedokrwiennej serca, udaru mózgu i zawału serca. U osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu ryzyko wystąpienia tych chorób jest 3-krotnie wyższe[3]. Dlatego też jego obniżenie staje się kluczowe. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto poznać czynniki wpływające na jego podwyższenie:

 • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce,
 • papierosów, spożywanie alkoholu w nadmiarze,
 • niewystarczająca aktywność fizyczna,
 • produkty wysoko przetworzone,
 • pokarmy z dużą ilością cukru i soli,
 • dieta uboga w warzywa i .

Jak obniżyć cholesterol w naturalny sposób?

Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć cholesterol, często sięgają po leczenie farmakologicznie. Nie jest to jedyny sposób na jego unormowanie, gdyż bardzo ważną rolę w jego obniżaniu pełni odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Dieta służąca obniżeniu cholesterolu:

 • zawiera świeże owoce i warzywa, w tym duże ilości roślin strączkowych;
 • jest bogata w błonnik oraz produkty z pełnego ziarna;
 • posiada produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

W diecie mającej na celu obniżenie cholesterolu należy zrezygnować ze spożywania dużych ilości czerwonego mięsa lub wyeliminować je całkowicie i np. zastąpić mięsem ryb. Należy także ograniczyć spożywanie nabiału – mleko lub jogurty powinny posiadać obniżoną ilość tłuszczów.

Warto pamiętać, że zmieniając swój styl życia i dietę, możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

[1] D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu ldl we krwi, w: „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2007, t. 58, nr 1, s. 47.

[2] G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: „Przegląd Kardiodiabetologiczny”, 2009, nr 4, s. 115-116.

[3] Tamże.

Bibliografia:

 1. G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: „Przegląd Kardiodiabetologiczny”, 2009, nr 4, s. 115-116.
 2. D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu ldl we krwi, w: „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2007, t. 58, nr 1, s. 47.
Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *