Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami?

Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami?
Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Cholesterol w odpowiednich ilościach pełni istotną rolę w naszym organizmie. Problem pojawia się w momencie, gdy jego stężenie we krwi staje się zbyt wysokie. Może to prowadzić do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, które dotyczą znacznej części polskiego społeczeństwa. W poniższym artykule dowiesz się, jak obniżyć cholesterol, wykorzystując do tego celu naturalne sposoby.

Cholesterol – co to takiego?

Cholesterol jest substancją tłuszczową niezbędną do życia. Jest głównym sterolem, który występuje w błonach komórkowych oraz lipoproteinach osocza[1].  Ponadto odpowiada za syntezę witaminy D i jest niezbędny do właściwego działania układu nerwowego. Częściowo jest wytwarzany w naszym organizmie, a częściowo musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Ze względu na to, że jest on substancją nierozpuszczalną w wodzie, jego transport odbywa się przy pomocy lipoprotein – cząsteczek, w skład których wchodzą tłuszcze i białka. Najważniejsze z lipoprotein to:

 • lipoproteiny HDL – frakcja lipoprotein o wysokiej gęstości (and. high-density lipoprotein) ze względu na swoją funkcję, jaką jest transport nadmiaru cholesterolu do wątroby, w której ulega przemianie w kwasy tłuszczowe, określane są mianem dobrego cholesterolu. Ich obecność we krwi w dużym stopniu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia[2];
 • lipoproteiny LDL – frakcja lipoprotein o małej gęstości (ang. low-density lipoprotein), która transportuje cholesterol z wątroby do komórek. Jeśli w organizmie znajduje się więcej cholesterolu niż to potrzebne, zaczyna się gromadzić w ścianach tętnic, co prowadzi do chorób układu krążenia.

Jak obniżyć cholesterol?

Lekarze oraz naukowcy zwracają uwagę, że duże stężenie cholesterolu we krwi stanowi główny czynnik wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i zawału serca. U osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu ryzyko wystąpienia tych chorób jest 3-krotnie wyższe[3]. Dlatego też jego obniżenie staje się kluczowe. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto poznać czynniki wpływające na jego podwyższenie:

 • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce,
 • palenie papierosów, spożywanie alkoholu w nadmiarze,
 • niewystarczająca aktywność fizyczna,
 • produkty wysoko przetworzone,
 • pokarmy z dużą ilością cukru i soli,
 • dieta uboga w warzywa i owoce.

Jak obniżyć cholesterol w naturalny sposób?

Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć cholesterol, często sięgają po leczenie farmakologicznie. Nie jest to jedyny sposób na jego unormowanie, gdyż bardzo ważną rolę w jego obniżaniu pełni odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Dieta służąca obniżeniu cholesterolu:

 • zawiera świeże owoce i warzywa, w tym duże ilości roślin strączkowych;
 • jest bogata w błonnik oraz produkty z pełnego ziarna;
 • posiada produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

W diecie mającej na celu obniżenie cholesterolu należy zrezygnować ze spożywania dużych ilości czerwonego mięsa lub wyeliminować je całkowicie i np. zastąpić mięsem ryb. Należy także ograniczyć spożywanie nabiału – mleko lub jogurty powinny posiadać obniżoną ilość tłuszczów.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Warto pamiętać, że zmieniając swój styl życia i dietę, możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

[1] D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu ldl we krwi, w: „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2007, t. 58, nr 1, s. 47.

[2] G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: „Przegląd Kardiodiabetologiczny”, 2009, nr 4, s. 115-116.

[3] Tamże.

Bibliografia:

 1. G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: „Przegląd Kardiodiabetologiczny”, 2009, nr 4, s. 115-116.
 2. D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu ldl we krwi, w: „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2007, t. 58, nr 1, s. 47.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *