
Każdy, kto miał lub ma niemowlaka w domu, dobrze wie, że jednym z napojów, jaki się mu podaje, jest herbatka koperkowa. Oczywiście można podawać też wodę, ale dosyć często podaje się właśnie herbatkę koperkową. Dlaczego? Podstawowym ku temu powodem jest to, że owa herbatka koperkowa korzystnie wpływa na pojawiające się kolki.
Jednakże należy również mieć na uwadze, że napój ten może mieć także pewien negatywny wpływ na dziecko, na jego zdrowie oraz na jego rozwój. Jak można bowiem wywnioskować z przeprowadzonych przez naukowców badań, herbatka z kopru może podnosić poziom estrogenów w organizmie dziecka. Tym samym jeśli tym dzieckiem jest dziewczynka, to możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem procesu dojrzewania. Oczywiście ta herbatka koperkowa – jak już wspomniano – może wpływać pozytywnie na występujące kolki, a tym samym warto ją mieć w domu i warto ją mimo wszystko dziecku podawać. Poza wymienionymi kolkami, herbatka z kopru może również:
- – łagodzić bóle brzucha
- – działać w sposób rozkurczowy
- – zmniejszać ilość wydzielanych w jelitach gazów
Przy podawaniu tejże herbatki należy zatem zachować pewne środki ostrożności, które sprawią, że nie będziemy mieli do czynienia z żadnymi negatywnymi efektami.
Zasady podawania herbatek koperkowych dzieciom
Herbatkę koperkową podawano od wielu lat i de facto nikt nie wskazywał na żadne negatywne działania. Jednakże w odróżnieniu od częstotliwości podawania tego napoju dzisiaj, kiedyś herbatkę tę podawano dzieciom bardzo rzadko. Dlatego też nie miała ona negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Należy zaznaczyć, że o ile w przypadku dziewczynek będziemy mówili o możliwości przyspieszenia procesu dojrzewania, o tyle w odniesieniu do chłopców, podawanie estrogenów wcale nie powinno mieć miejsca. Tym samym można wysnuć bardzo istotny wniosek, iż herbatkę z kopru można niemowlakowi podawać, ale właśnie sporadycznie.
Dzisiaj taka herbatka jest podawana dzieciom nawet kilka razy w ciągu dnia, co jest dla niego bardzo niekorzystne. Te herbatki należy podawać ostrożnie, a poza tym również nie należy stosować herbatek granulowanych, które także dostępne są do zakupienia. Te produkty powodują, że dziecko wchłania wszystkie substancje zawarte w herbatce, a tym samym poziom owych estrogenów może jeszcze bardziej wzrosnąć. Herbatki granulowane poza tym słodzi się sacharozą, co z kolei może prowadzić do wystąpienia otyłości oraz rozwoju próchnicy. Tak naprawdę, aby móc mówić o skuteczności herbatki z kopru, wystarczające będzie podanie dziecku dwóch lub trzech łyżeczek tego naparu. W rzeczywistości wielu rodziców popełnia podstawowy błąd dając niemowlakom do picia całą butelkę przygotowanego naparu lub co gorzej, gotowego napoju przygotowanego z granulatu.
Cokolwiek podajemy naszym dzieciom, powinniśmy mieć pełną wiedzę na ten temat. Powinniśmy znać wszelkie korzyści i przeciwwskazania, ponieważ jak widać na przykładzie herbatki z kopru, można swojemu dziecku dosyć poważnie zaszkodzić mimo tego, że mamy dobre intencje i chęci.
Zobacz również: Czy po cesarce można spać na boku?