Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak radzić sobie z wiosenna alergią? Sposoby na naturalne łagodzenie objawów

Jak radzić sobie z wiosenna alergią? Sposoby na naturalne łagodzenie objawów

Współcześnie alergia określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Nie bez powodu, ponieważ jest w końcu jednym z najczęściej występujących schorzeń wśród populacji na całym świecie. W samym naszym kraju szacuje się, że 15 milionów Polaków posiada różnego rodzaju alergie, które mogą powodować silne powikłania w postaci astmy. Objawy takie, jak przewlekły katar, duszności, czy może i nawet łzawiące oczy, to tylko kropla w morzu oznak utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Jeżeli jesteście ciekawi, jakimi naturalnymi metodami niwelować symptomy wiosennej alergii, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Czym tak właściwie jest alergia?

Alergia jest niczym innym, jak nadmierną oraz nieprawidłową reakcją organizmu na styczność z substancjami, które są nieszkodliwe dla zdrowych osób. Tak naprawdę można je podzielić na trzy kategorie, a mianowicie na:

  • alergeny pokarmowe,
  • alergeny wziewne,
  • alergeny kontaktowe.

Pierwsza grupa może zawierać w swoim składzie zarówno produkty, jak również składniki produktów. Stąd mogą znajdować się w jej obrębie: cytrusy, orzechy, mleko, truskawki, jajka, przetwory mleczy czy gluten. Druga grupa posiada w swoim składzie takie czynniki, jak: pyłki roślin, kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Natomiast ostatnia jest trochę bardziej rozległa, gdyż w jej przypadku alergenami mogą być leki, kosmetyki, jad owadów, materiały mające bezpośredni kontakt ze skórą (wełna czy nikiel).

Jaki jest najczęstszy alergen w czasie sezonu wiosennego?

U jednej czwartej populacji, która zamieszkuje kraje wysoko rozwinięte, najczęściej obserwuje się reakcję na alergeny wziewne, a dokładniej na pyłki roślin wiatropylnych. W związku z tym, że tego rodzaju drobinki mogą być przenoszone przez podmuchy wiatru na naprawdę spore odległości, trudno się przed nimi skutecznie obronić. A z tego względu, że intensywność pyleń w każdym roku jest inna, połączenie symptomów z okresami pylenia bywa co dla niektórych osób momentami trudna.

W okresie wiosennym przeważająca część naszego społeczeństwa posiada alergię na pyłki traw, a dokładniej na wiechlinę, kostrzewię, tymotkę łąkową, babkę lancetowatą czy bylicę pospolitą. Zaraz po nich występuje chorobliwa reakcja organizmu na działanie drzew. W szczególności mowa tutaj o brzozie, jesionie, dębię, leszczynie oraz wierzbie.

W zależności od tego, na które z wymienionych wyżej alergenów zauważalnie zareagujemy, objawy mogą się utrzymywać, albo przez krótki okres czasu, albo przez cały okres pylenia.

Charakterystyczne objawy wiosennej alergii

Jeśli chodziła Wam po głowie myśl, jakich symptomów można się spodziewać po wiosennej alergii, to ich lista może być naprawdę długa. My jednak skupimy się tylko na części z nich. Otóż, do najbardziej charakterystycznych objawów wiosennej alergii należy katar sienny, napad kaszlu, świąd uszu, obrzęk powiek, upośledzenie węchu czy przekrwienie i łzawienie spojówek.

Wymienione symptomy powinny skłonić nas, jako alergików, do wizyty u alergologa. Specjalista postawi trafną diagnozę na podstawie wniosków wyciągniętych z objawów oraz wykonanych testów alergicznych. I mowa tutaj przede wszystkim o testach skórnych, krwi, prowokacyjnych oraz naskórkowych płatkowych.

Naturalne sposoby na wiosenną alergię

W celu załagodzenia objawów alergii, osobom przepisuje się leki głównie z grupy antyhistaminowej. Niestety te środki nie niwelują całkowicie przyczyn, lecz jedynie je blokują, i to nie zawsze skutecznie. Nie mówiąc o tym, że w zauważalnej liczbie przypadków w trakcie ich przyjmowania występują niepożądane efekty uboczne w postaci bezsenności czy bólu głowy. Stąd często alergicy starają się znaleźć alternatywy tych leków w postaci naturalnych sposobów. Aby choć w małym stopniu ograniczyć uprzykrzające symptomy alergii, bez nieprzyjemnych reakcji organizmu.

Naturalnymi sposobami na wiosenną alergię mogą być na przykład:

Produkty bogate w kwercetynę. Jest ona naturalnym odpowiednikiem wspomnianych leków antyhistaminowych. Ten bioaktywny związek znaleźć można w czosnku, cebuli oraz ostrej papryce. Ta ostatnia dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.

Tymianek i pokrzywa. Jeżeli zależy nam na działaniu antybakteryjnym oraz wykrztuśnym, warto zaopatrzyć się w te dwa rodzaje ziół. Dobrą praktyką jest wypijanie codziennie zaparzonego z nich wywaru, najlepiej w porze porannej.

Olej z czarnuszki. Nie dość, że ta roślina podnosi odporność, to ponadto działa silnie przeciwalergicznie. Wszystko tak naprawdę leży w zasłudze tymochinonu. Składnik ten działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Nie mówiąc o tym, że łagodzi objawy astmy.

Ocet jabłkowy. Ten produkt ma szeroki wachlarz zastosowań, a jednym z nich jest łagodzenie objawów alergii oraz przeziębienia. W głównej mierze zmniejsza produkcję śluzu, pomaga w jego rozrzedzeniu oraz w pewnym stopniu blokuje produkcję histaminy.

Jeżeli pragniesz poznać inne nowości ze świata oraz z Polski, koniecznie zajrzyj na portal, którym rządzą informacje. A mianowicie Access2.pl!

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *