Higiena intymna jest często pomijana, jednak jest tak samo ważna jak oczyszczanie innych części ciała. Należy dbać o nią z odpowiednią troską tak samo jak o twarz, czy całe ciało. W wielu mediach można natknąć się na reklamy promujące różne środki myjące do higieny intymnej. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że ich stosowanie wcale nie jest takie dobre, a wręcz szkodzi. Jednak jaka jest prawda? Czy jest to środek niezbędny? Jeśli tak to czy on służy zdrowiu? I czy każdy płyn działa w ten sam sposób, posiadając te same zastosowanie?
Dbanie o higienę intymną to dość złożony temat. Ważne jest nie tylko to jakich produktów używamy, ale także to w jaki sposób to robimy. Ważny jest również codzienny styl życia, a mianowicie dobór bielizny, tamponów, podpasek, czy odzieży. Zdrowie intymne zależy od wielu czynników. W dzisiejszym artykule przeczytasz jak dobrać preparaty do mycia stref intymnych oraz jak prawidło pielęgnować miejsca intymne.
Podstawowe zasady higieny miejsc intymnych
Mycie okolicy intymnej nie jest tak trudne i skomplikowane jak może się wydawać Należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze myjemy ją zawsze od przodu do tyłu, aby nie roznieść bakterii, które znajdują się w okolicy odbytu. Jest to najważniejsza zasada, którą bezwzględnie należy przestrzegać. Należy unikać wprowadzenia jakiegokolwiek preparatu myjącego do pochwy. Mycie należy wykonywać tylko na zewnątrz. Pochwa oczyszcza się sama. Mycie powinno być delikatne i odbywać się w naturalnej pozycji. Należy pamiętać, aby nie używać do tego gąbek, czy innego rodzaju rzeczy do mycia, takich jak rękawic, czy myjek. Gromadzą się na nich bakterie, które później można przenieść.
Czego używać do mycia?
Jeśli spojrzymy wstecz, zobaczymy że nasze babcie i prababcie do mycia używały tylko wody i mydła. I nie przejmowały się tym, aby posiadać do tego specjalne żele, czy preparaty. Ten sposób jest zalecany do dziś, z jedną różnicą. Przy wyborze mydła należy pamiętać, aby było delikatne z naturalnym, krótkim składem. Okolice intymne mają odczyn kwaśny, a mydła zasadowy. Właśnie dlatego nie zaleca się używać kosmetyków, stworzonych do mycia ciała. Płyny do higieny intymnej, czy żele do mycia ciała posiadają takie składniki jak SLS, czy SLES. Są one zbyt mocne dla delikatnej okolicy intymnej. Należy sprawdzić, czy tych składników nie ma w preparacie do higieny intymnej.
Czy płyn jest konieczny?
Zamiast płynu można używać wody i nie jest to nic złego. Jednak wiele kobiet woli użyć preparatu, który został specjalnie stworzony do higieny miejsc intymnych. Czują się wtedy o wiele bardziej komfortowo. Jednak często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą wtedy popełnić dwa znacząc błędy. Po pierwsze używają za dużo płynu. Do umycia potrzebna jest dosłownie odrobina płynu. Standardowy pojemnik powinien starczyć na rok. Jeśli kończy się wcześniej to znak, że jest używany w zbyt dużej ilości. Drugim błędem jest nieznajomość składów, a często też pomijanie ich czytania. W wielu wypadkach zawierają ten sam skład co żel do mycia ciała. Jednak dodaje się do nich kwas mlekowy, lub wyciąg z kory dębu.
Jaki wybrać płyn?
Kiedy wybierany płyn, przede wszystkim należy sprawdzić jego skład. Powinno się w nim znaleźć, np.:
- aloes, łagodzi i nawilża
- gliceryna roślinna, nawilża
- kwas mlekowy, pomaga zachować odpowiednie pH skóry
- rumianek, działa przeciwzapalnie
- wyciąg z kory dębu- łagodzi infekcje i stany zapalne
Składniki, których należy unikać:
- parabeny
- alkohol etylowy
- konserwanty
- barwniki
- silne środki myjące
- substancje zapachowe
- formaldehyd i jego pochodne