Autyzm przez wiele lat był tematem tabu, jednak w ostatnim czasie nastąpiła ogromna zmiana. Zaczęliśmy rozmawiać o osobach ze spektrum autyzmu, poszerzać wiedzę na ten temat, dowiadywać się więcej, a nawet przeprowadzać badania, aby zrozumieć, czy my sami możemy być dotknięci tym zaburzeniem. Dziś autyzm nie jest już powodem do wstydu. Coraz więcej osób dowiaduje się o swojej diagnozie. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś osobą ze spektrum autyzmu lub czy Twoje dziecko może być dotknięte tym zaburzeniem, możesz zwrócić się o pomoc do specjalistów.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- gdzie udać się, jeśli podejrzewasz autyzm u siebie lub swojego dziecka,
- jak wygląda terapia osób w spektrum autyzmu,
- gdzie znaleźć odpowiednie informacje, które pomogą Ci zgłębić ten temat.
Kwestia autyzmu wzbudza coraz większe zainteresowanie. Wprawdzie przyczyny autyzmu i ryzyko wystąpienia autyzmu nie są jeszcze zbadane, ale prace nad tym postępują bardzo szybko. Informacje o tym zaburzeniu można czerpać z fachowych artykułów, programów radiowych i telewizyjnych, a także z Internetu. Dzięki sieci można również znaleźć profesjonalne centra zajmujące się diagnozą i terapią osób ze spektrum autyzmu. Jak przebiega konsultacja w centrum diagnostycznym?
Czy ja lub moje dziecko mamy objawy autyzmu lub innego zaburzenia rozwoju intelektualnego?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zanim dowiemy się, czy rzeczywiście tak jest, warto przeczytać kilka fachowych artykułów opisujących objawy autyzmu lub zgłosić się do profesjonalnego centrum diagnostycznego. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które specjalizuje się w diagnozowaniu i terapii osób z autyzmem. Profesjonalne centra są w stanie zapewnić zarówno dokładną diagnozę, opartą na obserwacji pacjenta, jak i różne formy terapii, które mogą poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie.
W diagnozie możemy wyróżnić autyzm dziecięcy, autyzm atypowy oraz Zespół Aspergera. Pierwsze objawy autyzmu dziecięcego to w szczególności problemy z interakcjami społecznymi, takie jak unikanie kontaktu wzrokowego, brak odwzajemniania uśmiechów i ekspresji twarzy, brak reakcji na swoje imię. Dodatkowo, we wczesnym dzieciństwie mogą to być opóźnienia w rozwoju mowy i komunikacji, powtarzalne zachowania i ograniczone zainteresowania, problemy sensoryczne takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej i wiele innych.
W przypadku podejrzenia zaburzenia ze spektrum autyzmu pierwszym krokiem powinno być zapisanie się na konsultację w centrum diagnostycznym dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Podczas pierwszego spotkania odbywa się rozmowa, w której specjalista zadaje szereg pytań. Przeprowadzona zostaje także obserwacja, która pozwala na postawienie diagnozy: czy u Twojego dziecka można zdiagnozować autyzm dziecięcy lub czy oboje jesteście osobami w spektrum autyzmu.
Spektrum autyzmu – mam diagnozę. I co dalej?
Jeśli Tobie lub Twojemu dziecku zostanie postawiona diagnoza autyzmu lub diagnoza zespołu Aspergera, w profesjonalnym centrum diagnostycznym zostanie zaproponowana odpowiednia terapia. Może mieć ona różnorodny charakter, w zależności od indywidualnych potrzeb i trudności w życiu codziennym. Specjaliści, tacy jak psychologowie i terapeuci, określą rodzaj terapii i jej kierunek.
Możesz zostać zapisany na terapię indywidualną lub grupową. Dzięki terapii rozwiniesz swoje umiejętności i nauczysz się lepiej radzić sobie w życiu. Spotkania z innymi osobami ze spektrum autyzmu lub z zespołem Aspergera pozwolą Ci poznać ludzi o podobnych doświadczeniach, zrozumieć siebie lepiej i lepiej funkcjonować w społeczeństwie.
Celowo unikamy nazywania autyzmu „chorobą”, ponieważ takie określenie niesłusznie wywołuje negatywne skojarzenia. Osoby ze spektrum autyzmu nie powinny być postrzegane w sposób negatywny. Autyzm to bardzo szerokie spektrum, które może objawiać się na różne sposoby. Specjaliści pomogą Ci się odpowiednio przystosować.
Gdzie szukać pomocy w kwestii autyzmu?
Jeśli podejrzewasz autyzm u siebie, swojego dziecka lub innej osoby w otoczeniu, dzięki internetowi łatwo możesz znaleźć profesjonalne ośrodki, gdzie specjaliści od diagnozy autyzmu pomagają osobom potrzebującym specjalistycznych badań. Warto zwrócić uwagę na lokalizację takich miejsc, aby były łatwo dostępne z Twojego miejsca zamieszkania.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że ośrodki mogą być prywatne, gdzie za diagnozę i terapię trzeba zapłacić, lub publiczne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdzie leczenie jest bezpłatne dla osób ubezpieczonych. Wybór ośrodka powinien zależeć od jego opinii, zakresu oferty, miejsca zamieszkania i Twoich indywidualnych potrzeb. W wielu ośrodkach możliwa jest również terapia w domu klienta, w tym terapia dla dzieci z Aspergerem. Dzięki temu łatwiej regularnie wykonywać zajęcia terapeutyczne.
Jedno jest pewne – nie warto zwlekać z podjęciem działania. Fachowa pomoc i diagnoza autyzmu pozwoli Tobie lub Twojemu dziecku lepiej funkcjonować i cieszyć się życiem.