Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak zmniejszyć dyskomfort pacjenta? Nowoczesne igły i strzykawki insulinowe

Zmniejszenie dyskomfortu pacjenta podczas zabiegów medycznych jest jednym z celów opieki zdrowotnej. Dzięki innowacyjnym narzędziom, takim jak igły do portu naczyniowego czy strzykawki insulinowe jest możliwe zapobieganie przykrym doświadczeniom podczas terapii. Te zaawansowane narzędzia medyczne nie tylko minimalizują ból podczas wkłucia, lecz także poprawiają precyzję i skuteczność podawania leków. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Rodzaje strzykawek insulinowych

Strzykawki insulinowe są bardzo ważnym narzędziem dla osób zmagających się z cukrzycą. Umożliwiają precyzyjne dawkowanie insuliny, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Istnieją dwa główne rodzaje strzykawek insulinowych. Różnią się głównie skalą pomiarową oraz typami igieł, które można z nimi stosować. Są to strzykawki z igłą do zamocowania oraz strzykawki insulinowe z igłą wtopioną.

Pierwszy rodzaj pozwala użytkownikowi wybrać igłę, co wpływa na skuteczność i komfort podania insuliny. Istotne jest, aby wybrać taką, która będzie mieć odpowiednią długość i optymalne ostrze po to, aby zmniejszyć ból podczas wkłucia. Integralną częścią drugiego rodzaju strzykawek jest wtopiona igła. Taka konstrukcja pomaga uniknąć ryzyka kontaminacji i zapewnia prostsze oraz szybsze użytkowanie. Ogranicza za to możliwość wyboru igły.

W obu przypadkach podczas używania strzykawek do insuliny ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Te akcesoria są przeznaczone do jednorazowego użytku. Po użyciu należy je bezpiecznie wrzucić do specjalnych pojemników, aby zapobiec ryzyku zakażenia.

Jak używać strzykawek do insuliny? 

Jak używać strzykawek do insuliny?

Korzystanie z tzw. „insulinówki” wymaga pewnej wprawy, ale jest to czynność, którą można szybko opanować. Przed wykonaniem pomiaru poziomu cukru we krwi należy starannie umyć ręce i oczyścić miejsce wkłucia. Następnie, po delikatnym potrząśnięciu fiolką, pobiera się odpowiednią dawkę preparatu do strzykawki insulinowej, usuwając ewentualne pęcherzyki powietrza.

Wkłucie powinno być wykonane pod kątem prostym, a jego miejsce można wybrać według własnych preferencji, pamiętając o omijaniu bliskich okolic pępka. Każde miejsce wchłania insulinę inaczej, więc wybór ten ma duże znaczenie. Najczęściej są rekomendowane wkłucia w:

  • podskórną tkankę tłuszczową brzucha, z zachowaniem odstępu, co najmniej 2,5 cm od pępka,
  • górny zewnętrzny kwadrant ramion,
  • boczną część ud,
  • górny, zewnętrzny kwadrant pośladków.

Po zastrzyku należy usunąć zużyte materiały. Właściwe techniki wkłucia i świadome decyzje podczas wyboru i użytkowania „insulinówki” pomogą zapewnić odpowiednią skuteczność podania leków.

Jaką strzykawkę wybrać, aby zmniejszyć dyskomfort związany z wkłuciem?

Aby zmniejszyć dyskomfort związany z wkłuciem, należy wybrać strzykawkę insulinową o odpowiedniej długości i optymalnej grubości igły. Warto zwrócić uwagę na te o mniejszej średnicy, dzięki którym wkłucie będzie mniej bolesne. Ponadto niektóre „insulinówki” są wyposażone w igły ze specjalnie zaprojektowanymi końcówkami, które pomogą zmniejszyć ogólny dyskomfort pacjenta. Ważne jest również, aby korzystać z nowej igły przy każdym zastrzyku, ponieważ zużyte narzędzia mogą się tępić i potęgować ból.

Do czego służą igły do portu naczyniowego i jakie są ich rodzaje?

Do czego służą igły do portu naczyniowego i jakie są ich rodzaje?

Pacjenci często odczuwają także duży dyskomfort podczas zakładania wenflonu. Dlatego też duże znaczenie przy zmniejszeniu bólu ma wybór igły do portu naczyniowego. Narzędzia te są w medycynie niezbędnym akcesorium umożliwiającym bezpieczne i skuteczne podawanie leków i płynów bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Służą przede wszystkim do wlewu środków:

  • przeciwbólowych,
  • chemioterapii,
  • preparatów krwiopochodnych,
  • żywienia pozajelitowego.

Obecnie są dostępne różne rodzaje igieł do portów naczyniowych. To akcesoria takie jak Surecan, które są przeznaczone do krótkotrwałych infuzji, a także igły Hubera, które umożliwiają długotrwałe wlewy i iniekcje pod wysokim ciśnieniem. Igły Hubera charakteryzują się gładkim i elastycznym systemem mocowania, co zapewnia ich łatwe i bezpieczne użytkowanie. W kompleksowej opiece nad pacjentem pomocne są też inne akcesoria medyczne, takie jak strzykawki jednorazowe czy wenflony, które są używane wraz z igłami do portów naczyniowych.

Jak zmniejszyć dyskomfort pacjenta podczas wkłucia?

Personel medyczny wykorzystuje wiele sposobów, by zmniejszyć dyskomfort pacjenta podczas wkłucia igły do portu naczyniowego. Jednym z nich jest stosowanie maści znieczulających na obszar, w którym zostanie wykonane wkłucie. Środki te bazują przede wszystkim na składnikach łagodzących ból. Ich aplikowanie pozwala na czasowe znieczulenie, co sprawia, że pacjent odczuwa mniej bólu podczas wkłucia igły Hubera.

Ponadto istotne jest stosowanie odpowiednich technik wkłucia. Kluczowa jest także komunikacja z pacjentem. Wyjaśnienie, na czym będzie polegać procedura, zapewnienie wsparcia emocjonalnego i udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania mogą pomóc zmniejszyć stres i dyskomfort osoby chorej.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *