Wózki dziecięce spacerowe nie posiadają gondoli, a siedzisko, które można rozłożyć na płasko bądź do pozycji półleżącej, co uzależnione jest od modelu. Poza tym tzw. spacerówki dostępne są w szerokiej gamie wzorów do wyboru. Niektóre przeznaczone są dla dzieci już od momentu ich narodzin, a inne dla kilkulatków. Warto wiedzieć czym się różnią pomiędzy sobą i jakie są ich funkcje. Jaki wózek dziecięcy spacerowy wybrać? Masywny czy lekki? Rozkładany do leżenia czy nie? Jaki model sprawdzi się na dłuższą metę?
Wózki dziecięce spacerowe nie posiadają gondoli, a siedzisko, które można rozłożyć na płasko bądź do pozycji półleżącej, co uzależnione jest od modelu. Poza tym tzw. spacerówki dostępne są w szerokiej gamie wzorów do wyboru. Niektóre przeznaczone są dla dzieci już od momentu ich narodzin, a inne dla kilkulatków. Wózek spacerowy to wydatek, który warto przemyśleć zawczasu. Dlatego warto wiedzieć czym się różnią pomiędzy sobą i jakie są ich funkcje.
Model wielofunkcyjny
Jeśli zostanie dobrze wybrany posłużyć może przez wiele lat. Wózki wielofunkcyjne pełnią kilka roli jednocześnie – gondoli, fotelika samochodowego oraz wózka spacerowego. Łączy ich jeden stelaż, do którego przy pomocy adapterów podpina się poszczególne elementy. To rozwiązanie wygodne, pod warunkiem, że wózek zostanie dobrze dopasowany do potrzeb. Podczas zakupu wózka tego typu warto zwrócić uwagę na stelaż, koła, zawieszenie i rączkę. Najlepszy będzie stelaż aluminiowy, z uwagi na lekkość. Koła z kolei dobrze jest dopasować do rodzaju nawierzchni, po której będą jeździć. Rączka powinna mieć natomiast możliwość zmiany pozycji i regulacji. Ważne są także parametry samego siedziska spacerowego, z którego maluch będzie korzystać kilka lat. Dobrze jest, jeśli budka spacerówki posiada możliwość podpięcia moskitiery.
Wózek dziecięcy spacerowy od urodzenia
To z kolei wózki spacerowe przystosowane do potrzeb noworodków. W tych modelach mus znajdować się odpowiedni system szelek bezpieczeństwa. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się wózki, w których oparcie można rozłożyć na płasko. Najważniejszą kwestią jest ilość miejsca jaka znajduje się w środku. Wprawdzie na początku maluch nie zajmuje go wiele, ale z czasem będzie rósł i warto o tym pomyśleć już na wstępie. Koła powinny mieć natomiast dobra amortyzację dostosowaną do rodzaju powierzchni. Atutem będzie też niewielka waga wózka.
Spacerówka po ukończeniu 6. miesiąca życia
Wózki tego rodzaju przeznaczone są dla niemowląt, które już samodzielnie siedzą. W tej sytuacji kluczową kwestią jest wielkość kół i waga. Najlepiej jest, jeśli spacerówka wyposażona została w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Istotna jest również funkcjonalność rączki. Idealnie jeśli jest możliwość regulowania jej wysokości oraz zmiany położenia. Warto też zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie spacerówki. W zdecydowanej większości modeli wynosi ono maksymalnie 15 kg.
Wózek typu parasolka
Spacerówki typu parasolki są nieusztywniane i nie mają możliwość rozkładania siedziska do leżenia. Wózki tego rodzaju nie nadają się dla niemowląt i noworodków, z uwagi na miękkie oparcie. Są jednak dość tanie. Podczas zakupu warto wybrać model z większymi kołami.