Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to poważna choroba układu oddechowego, na którą choruje około 380 milionów ludzi. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że w ciągu 10 lat liczba zgonów spowodowanych POChP może wzrosnąć nawet o 30 proc. Wielu przypadków przedwczesnej śmierci, ale też inwalidztwa można byłoby uniknąć, gdyby osoby mające objawy POChP wcześnie zgłosiły się do lekarza i poddały leczeniu. O najczęstszych objawach tej choroby przeczytasz w naszym artykule.
Czym jest POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba będąca konsekwencją stanu zapalnego w układzie oddechowym, który z kolei jest wywołany długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe – m.in. pyły i gazy.
O tym, z jak poważnym zagrożeniem zdrowotnym mamy do czynienia, najlepiej świadczą statystyki. Już dziś POChP jest trzecią najczęstszą przyczyna umieralności na świecie. Późno zdiagnozowana choroba może również prowadzić do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
Choć POChP to choroba układu oddechowego, to obecnie klasyfikuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie wszystkich kluczowych czynności życiowych. Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc mogą towarzyszyć także inne schorzenia, w tym cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, refluks żołądkowo-przełykowy czy zaburzenia psychiczne.
Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
POChP jest kojarzona z chorobą nałogowych palaczy i rzeczywiście to właśnie osoby po 40. roku życia, które palą lub paliły wyroby tytoniowe stanowią największą grupę ryzyka POChP. Warto natomiast podkreślić, że choroba coraz częściej jest diagnozowana u osób, które nigdy nie paliły, za to były narażone na inne czynniki chorobotwórcze.
Obecnie jednym z największych zagrożeń, mających bezpośredni związek z częstością występowania POChP, jest zanieczyszczenie powietrza. Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mogą zachorować również osoby, które mają kontakt z pyłami i gazami w środowisku pracy – wymieńmy tutaj górników, hutników, rolników, pracowników budowlanych, operatorów maszyn budowlanych, sprzątaczki, kosmetyczki, metalurgów czy pracowników zakładów chemicznych.
Objawy POChP nie zawsze są czytelne
Dużym problemem w kontekście POChP jest późna diagnostyka. Wynika to nie tylko z lekceważenia objawów choroby, ale również ich nieswoistości. Co istotne, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez wiele lat rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpoobjawowo, co dodatkowo opóźnia rozpoczęcie leczenia.
Do najczęstszych objawów POChP zaliczymy:
- Przewlekły kaszel – kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego. Może się utrzymywać w ciągu dnia, nasilając się rano i wieczorem oraz pod wpływem czynników drażniących, jak dym papierosowy, smog, kurz etc.
- Duszność – chorym na POChP towarzyszy narastająca w czasie duszność, szczególnie uciążliwa podczas wysiłku fizycznego. Jeśli zauważasz u siebie problemy z oddychaniem, których wcześniej nie było i nie ma to związku z np. przechodzoną infekcją, to profilaktycznie skonsultuj się z lekarzem.
- Obniżona tolerancja wysiłku – osoby z POChP dużo szybciej się męczą, mają trudności z uprawianiem sportu czy nawet podstawowymi formami aktywności, jak spacerowanie, wchodzenie po schodach itd. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się problemy z wykonywaniem banalnych czynności: ubieraniem się, umyciem czy przyrządzeniem sobie posiłku. Dlatego POChP jest częstą przyczyną życiowej niesamodzielności.
- Odkrztuszanie plwociny – odkrztuszanie wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze, również może być objawem POChP. Jeśli natomiast w wydzielinie da się zauważyć ślady krwi, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – może to świadczyć o poważnej chorobie układu oddechowego, włącznie z nowotworem płuca.
Co robić, gdy ma się objawy POChP?
W pierwszej kolejności należy się zgłosić do lekarza POZ, czyli do swojej przychodni. Jeśli lekarz potwierdzi podejrzenie POChP, to skieruje pacjenta do poradni pulmonologicznej, gdzie będzie kontynuowana specjalistyczna diagnostyka.
POChP to choroba, której nie można wyleczyć, natomiast dzięki nowoczesnym metodom terapii można łagodzić jej objawy. Skuteczność leczenia jest jednak ściśle uzależniona od wczesnego zdiagnozowania choroby, dlatego nie należy lekceważyć nawet z pozoru niegroźnych objawów mogących wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Więcej o objawach POChP możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.