Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kamica nerkowa – kłopotliwa i bolesna przypadłość

Kamica nerkowa - kłopotliwa i bolesna przypadłość

Kamica nerkowa to przypadłość, z którą zasadniczo nikt nie chciałby mieć do czynienia. Kamica nerkowa może mieć bardzo różne postacie, wśród których można wyróżnić kamicę cystynową, fosforanową, szczawianową oraz moczanową. Niezależnie od rodzaju kamicy, są na nią narażeni wszyscy, ale znacznie częściej mężczyźni. Jeśli mowa jest o kamicy nerkowej, to jednocześnie bezpośrednio z nią powiązane jest zjawisko kolki nerkowej. Atak kolki nerkowej to zjawisko, które jest nieodłączne od tejże choroby. Atak kolki nerkowej w głównej mierze objawia się bardzo silnym, trudnym do wytrzymania bólem. Poza tym również towarzyszą mu takie objawy jak nudności, jak krwiomocz oraz wymioty.

Objawy choroby

Owe objawy wynikają z faktu, iż kamień nerkowy utknął w przewodzie moczowym i nie jest w stanie przedostać się do pęcherza moczowego. W tym momencie może rozwijać się zakażenie, a w efekcie także mowa jest o możliwości wystąpienia niewydolności nerek. Atak kolki nerkowej może być tak silny, iż niektóre osoby mogą w jego wyniku nawet stracić przytomność.

Jakie mogą być przyczyny wystąpienia kamicy nerkowej?

Na pewno należy wskazać na skłonności dziedziczne, które mogą przyczynić się do wystąpienia kolki nerkowej i kamicy nerkowej. Poza tym jako przyczynę owej choroby wymienia się wiele innych elementów jak chociażby wady w budowie układu moczowego, zakażenia w układzie moczowym, można wskazać na związek z przyjmowaniem różnego rodzaju leków, można mówić o nadczynności przytarczyc, można wskazać na różnego rodzaju choroby układu pokarmowego, na leczenie choroby wrzodowej, nadmierne zagęszczenie moczu oraz niewłaściwą dietę, która jest stosowana. Podstawowym powodem, który wskazuje na kamicę nerkową jest oczywiście atak kolki nerkowej i dlatego też większość osób dowiaduje się o chorobie dopiero wówczas. Nie oznacza to jednak, że owa choroba dopiero wówczas się pojawia. Tak naprawdę kamica nerkowa rozwija się wcześniej, ale wykryć ją można wówczas przy pomocy badania USG. Można zatem przypadkowo dowiedzieć się wcześniej o jej rozwoju, ale w większości przypadków to nie następuje.

Jak leczyć?

W większości przypadków kamicę nerkową leczy się poprzez zastosowanie różnego rodzaju leków. Jednakże w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie specjalistycznego zabiegu. Na szczęście współcześnie mamy do czynienia z  nowoczesnymi, mniej inwazyjnymi metodami leczenia kamicy nerkowej, a więc tym samym w bardzo niewielkiej ilości przypadków istnieje konieczność zastosowania interwencji chirurgicznej. Kamica nerkowa jest zjawiskiem, z którym można sobie poradzić, któremu można zapobiec, ale oczywiście wymaga to nieco wysiłku. Nikt jednakże nie chciałby doświadczyć bólu, jaki jest związany z atakiem kolki nerkowej, a zatem ów wysiłek naprawdę warto jest podjąć, aby móc cieszyć się bardzo dobrym samopoczuciem na co dzień.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *