Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kaszel, katar, ból gardła… Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?

Kaszel, katar, ból gardła… Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?

Jesień i zima to , kiedy bardzo łatwo jest się przeziębić. Problem ten dotyka w szczególności dzieci, które często zapominają o odpowiednim ubiorze, szybko zarażają się od siebie nawzajem, a do tego mają jeszcze nie do końca wykształconą odporność. Zobacz, jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami .

Kaszel – suchy czy mokry?

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących przeziębieniu. Zazwyczaj na początku jest on suchy, a po kilku dniach zmienia się w mokry. Kaszel suchy, nazywany też nieproduktywnym, łączy się zwykle z innymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak np. drapanie w gardle. Jest on dość „płytki”, bardzo często jego ataki są naprawdę męczące i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego na tym etapie choroby podajemy środki hamujące odruch kasłania i łagodzące pozostałe dolegliwości. Kiedy kaszel zmienia się w mokry, czyli produktywny, dziecko zaczyna odkrztuszać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. To dobry objaw, ponieważ w ten sposób organizm pozbywa się szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego też kaszlu mokrego nie należy hamować. Wręcz przeciwnie – podajemy środki wykrztuśne, pomagające w odkrztuszaniu wydzieliny. Pamiętajmy jednak, by nie dawać ich maluchowi na noc; mogłoby to utrudnić zasypianie.

Kłopotliwy

Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Jest w tym nieco prawdy, niemniej jednak warto postarać się złagodzić objawy i ułatwić dziecku swobodne przez nos. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci i niemowlaków, u których katar stanowi poważny problem i zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku starszaków wystarczy podać na katar dla dzieci, leki na przeziębienie, a także pamiętać o regularnym oczyszczaniu noska. Warto też zastosować nawilżacze powietrza, inhalacje oraz nowoczesne aromatyczne plasterki z olejkami eterycznymi. Nie zapomnijmy o tym, że – niezależnie od tego, na jakie sposoby się zdecydujemy – wybrana metoda musi być odpowiednio dopasowana do wieku dziecka. W przypadku najmłodszych nauka wydmuchiwania nosa może być jeszcze za trudna; wówczas z pomocą w jego oczyszczaniu przychodzą nam specjalne aspiratory.

Kiedy gardło boli i drapie

i drapanie w gardle często towarzyszą przeziębieniu, szczególnie pierwszej jego fazie. Nierzadko to właśnie te objawy sygnalizują, że z organizmem dziecka dzieje się coś niedobrego. Warto zadziałać szybko i podać np. syrop na przeziębienie i grypę, bazujący na wyciągach roślinnych i składnikach aktywnych, które pozwolą złagodzić objawy oraz zahamować dalszy rozwój choroby. Możemy też sięgnąć po tabletki do ssania (w przypadku starszych dzieci), spray do gardła bądź specjalne lizaki zakupione w aptece. Sporym problemem może być drapanie gardła, które utrudnia zasypianie – tutaj dobrze sprawdzą się syropy łagodzące błony śluzowej gardła oraz o lekkim działaniu przeciwbólowym. Warto też skorzystać z preparatów nawilżających gardło.

Przeziębienie zwykle nie jest niebezpieczne – a u dzieci pojawiać się może bardzo często. Musimy jednak wiedzieć, jak szybko ulżyć naszym pociechom, kiedy objawy stają się bardzo dokuczliwe.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *