Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch bezwarunkowy. Dzięki niemu oczyszczają się drogi oddechowe, głównie z substancji drażniących, niepożądanych, wewnętrznych, ale i zewnętrznych. Do powstawania odruchu kaszlu przyczyniają się mechano- i chemoreceptory, które umiejscowione są pod nabłonkiem dolnych i górnych dróg oddechowych, kolejno w opłucnej, osierdziu, żołądku, przeponie oraz przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Kaszel może być i bardzo często jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Może mieć charakter przewlekły, jak i ostry, choć tutaj konkretny czas trwania i jego zakwalifikowanie do danego typu, zależne są od grupy wiekowej, a także wytycznych. W przypadku dorosłych o przewlekłym kaszlu mówimy, jeśli trwa powyżej 8 tygodni. Dla dzieci jest to czas określony jako 4 tygodnie. Poza tym u maluchów, a także dorosłych, kaszel nie musi oznaczać infekcji, bo nierzadko powodują go alergie czy też zakrztuszenie się. Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do lekarza, jak rozpoznawać rodzaj kaszlu, oraz w jaki sposób uporać się z dolegliwościami dręczącymi malucha?

Wizyta u lekarza – niezbędna czy nie?

Kaszel, który pojawia się u dzieci to częsta przypadłość najmłodszych. Rodzice zwykle panikują i od razu udają się do lekarza bądź próbują nie do końca w odpowiedni sposób, stosować samodzielnie dobrane środki. Faktem jest, że dzieci poniżej 6 miesiąca życia powinny trafić do lekarza, gdy pojawia się u nich kaszel. Im starsze jednak dziecko, tym jego organizm jest silniejszy i lepiej radzi sobie z walką z infekcją. W przypadku starszych pociech można odczekać 1-2 dni, zanim podejmie się decyzję o wizycie lekarskiej.

Kaszel suchy i kaszel mokry

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, może się pojawiać kaszel o charakterze suchym bądź kaszel mokry. Czasami trudno rozpoznać, z którym tak naprawdę mamy do czynienia. Pewne jest jednak, że należy podjąć stosowne kroki, w celu złagodzenia uciążliwych objawów u dzieci. Zwykle łączy się sposoby domowe, z odpowiednim postępowaniem, a także podawaniem indywidualnie dobranych preparatów. Jeśli nie czas na wizytę u lekarza lub rodzice chcą zareagować jeszcze przed terminem wyznaczonej wizyty, mogą sięgnąć po preparaty dostępne w aptece, dobrane przez farmaceutę. Na rynku znajduje się sporo tego typu specyfików, na przykład Fluimucil. Lek na kaszel dla dzieci powinien mieć formę, która jest łatwo przyswajalna i nie powoduje dodatkowego podrażnienia błony śluzowej gardła. Z tego względu sprawdza się między innymi wspomniany Fluimucil, o którego sposobie działaniu można znaleźć więcej informacji pod adresem witryny internetowej.

Domowe środki zapobiegawcze

Lek na kaszel podawany dziecku to nie wszystko. Należy zadbać o to, by w pomieszczeniu nieco obniżyć temperaturę i stworzyć warunki sprzyjające nawilżaniu błony śluzowej gardła. Liczy się zatem odpowiednia wilgotność. Do tego dziecko musi przyjmować więcej płynów niż zwykle. Mogą to być herbatki owocowe, woda przegotowana czy kompot owocowy z odrobiną cukru trzcinowego. Takie napoje nawilżają i łagodzą podrażnione gardło. Najmłodsi, których mamy karmią naturalnie, mogą być przystawiani do piersi częściej, ale na krótszy czas.

Z domowych i wciąż niezawodnych sposobów, sprawdzają się inhalacje oraz oklepywanie. Dziecko wystarczy delikatnie oklepywać po bokach, składając rękę w łódeczkę. W domowych inhalacjach może pomóc inhalator, a do tego wystarczy woda morska. Jeśli pod ręką nie ma odpowiedniego urządzenia, sprawdzi się miska napełniona zagotowaną wodą i przyrządzony napar ziołowy – z rumianku, szałwii i tymianku.

Kolejny niezawodny sposób to syrop z cebuli. Nadaje się dla dzieci rocznych i starszych. Wirusy i bakterie poddają się działaniu olejków eterycznych, które goszczą w cebuli. Bakteriobójcze działanie wykazuje także miód, a poza tym pozwala zmniejszyć intensywność kaszlu nawet o połowę. Miód również może być podawany dzieciom od 1 roku życia.

Lek na kaszel dla dzieci to nie zawsze kupny preparat, choć w wielu sytuacjach zachodzi konieczność złagodzenia uciążliwych objawów. To dlatego na rynku znajdujemy chociażby syropy, które pozwalają złagodzić suchy kaszel, jak i ułatwić odkrztuszanie zbierającej się wydzieliny. Istotą jest, by nie powstrzymywać kaszlu, ponieważ suchy i tak wraz z rozwojem infekcji przechodzi w mokry, a zatrzymanie wydzieliny może prowadzić do poważnych zakażeń. Ten naturalny mechanizm daje szansę na oczyszczenie organizmu dziecka, stąd nie powinno się go próbować całkowicie powstrzymać, a jedynie łagodzić, w dużej mierze stawiając na sprawdzone sposoby uporania się ze zdiagnozowaną infekcją.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *