Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch bezwarunkowy. Dzięki niemu oczyszczają się drogi oddechowe, głównie z substancji drażniących, niepożądanych, wewnętrznych, ale i zewnętrznych. Do powstawania odruchu kaszlu przyczyniają się mechano- i chemoreceptory, które umiejscowione są pod nabłonkiem dolnych i górnych dróg oddechowych, kolejno w opłucnej, osierdziu, żołądku, przeponie oraz przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Kaszel może być i bardzo często jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Może mieć charakter przewlekły, jak i ostry, choć tutaj konkretny czas trwania i jego zakwalifikowanie do danego typu, zależne są od grupy wiekowej, a także wytycznych. W przypadku dorosłych o przewlekłym kaszlu mówimy, jeśli trwa powyżej 8 tygodni. Dla dzieci jest to czas określony jako 4 tygodnie. Poza tym u maluchów, a także dorosłych, kaszel nie musi oznaczać infekcji, bo nierzadko powodują go alergie czy też zakrztuszenie się. Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do lekarza, jak rozpoznawać rodzaj kaszlu, oraz w jaki sposób uporać się z dolegliwościami dręczącymi malucha?

Wizyta u lekarza – niezbędna czy nie?

Kaszel, który pojawia się u dzieci to częsta przypadłość najmłodszych. Rodzice zwykle panikują i od razu udają się do lekarza bądź próbują nie do końca w odpowiedni sposób, stosować samodzielnie dobrane środki. Faktem jest, że dzieci poniżej 6 miesiąca życia powinny trafić do lekarza, gdy pojawia się u nich kaszel. Im starsze jednak dziecko, tym jego organizm jest silniejszy i lepiej radzi sobie z walką z infekcją. W przypadku starszych pociech można odczekać 1-2 dni, zanim podejmie się decyzję o wizycie lekarskiej.

Kaszel suchy i

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, może się pojawiać kaszel o charakterze suchym bądź kaszel mokry. Czasami trudno rozpoznać, z którym tak naprawdę mamy do czynienia. Pewne jest jednak, że należy podjąć stosowne kroki, w celu złagodzenia uciążliwych objawów u dzieci. Zwykle łączy się sposoby domowe, z odpowiednim postępowaniem, a także podawaniem indywidualnie dobranych preparatów. Jeśli nie czas na wizytę u lekarza lub rodzice chcą zareagować jeszcze przed terminem wyznaczonej wizyty, mogą sięgnąć po preparaty dostępne w aptece, dobrane przez farmaceutę. Na rynku znajduje się sporo tego typu specyfików, na przykład Fluimucil. dla dzieci powinien mieć formę, która jest łatwo przyswajalna i nie powoduje dodatkowego podrażnienia błony śluzowej gardła. Z tego względu sprawdza się między innymi wspomniany Fluimucil, o którego sposobie działaniu można znaleźć więcej informacji pod adresem witryny internetowej.

Domowe środki zapobiegawcze

podawany dziecku to nie wszystko. Należy zadbać o to, by w pomieszczeniu nieco obniżyć temperaturę i stworzyć warunki sprzyjające nawilżaniu błony śluzowej gardła. Liczy się zatem odpowiednia wilgotność. Do tego dziecko musi przyjmować więcej płynów niż zwykle. Mogą to być herbatki owocowe, przegotowana czy kompot owocowy z odrobiną cukru trzcinowego. Takie napoje nawilżają i łagodzą podrażnione gardło. Najmłodsi, których mamy karmią naturalnie, mogą być przystawiani do piersi częściej, ale na krótszy czas.

Z domowych i wciąż niezawodnych sposobów, sprawdzają się inhalacje oraz oklepywanie. Dziecko wystarczy delikatnie oklepywać po bokach, składając rękę w łódeczkę. W domowych inhalacjach może pomóc inhalator, a do tego wystarczy morska. Jeśli pod ręką nie ma odpowiedniego urządzenia, sprawdzi się miska napełniona zagotowaną wodą i przyrządzony napar ziołowy – z rumianku, szałwii i tymianku.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Kolejny niezawodny sposób to syrop z cebuli. Nadaje się dla dzieci rocznych i starszych. Wirusy i poddają się działaniu olejków eterycznych, które goszczą w cebuli. Bakteriobójcze działanie wykazuje także miód, a poza tym pozwala zmniejszyć intensywność kaszlu nawet o połowę. Miód również może być podawany dzieciom od 1 roku życia.

Lek na kaszel dla dzieci to nie zawsze kupny preparat, choć w wielu sytuacjach zachodzi konieczność złagodzenia uciążliwych objawów. To dlatego na rynku znajdujemy chociażby syropy, które pozwalają złagodzić suchy kaszel, jak i ułatwić odkrztuszanie zbierającej się wydzieliny. Istotą jest, by nie powstrzymywać kaszlu, ponieważ suchy i tak wraz z rozwojem infekcji przechodzi w mokry, a zatrzymanie wydzieliny może prowadzić do poważnych zakażeń. Ten naturalny mechanizm daje szansę na oczyszczenie organizmu dziecka, stąd nie powinno się go próbować całkowicie powstrzymać, a jedynie łagodzić, w dużej mierze stawiając na sprawdzone sposoby uporania się ze zdiagnozowaną infekcją.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *