Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kiedy stosuje się wypełnienie glassjonomerowe?

Kiedy stosuje się wypełnienie glassjonomerowe?

Wypełnienie glassjonomerowe jest rodzajem plomby cementowej, którą stosuje się w leczeniu ubytków w zębach oraz w protetyce. Fluor zawarty w Glassjonomerach ma działanie przeciwpróchnicze. W dalszej części dowiecie się, czym różnią się wypełnienia glassjonomerowe od innych plomb, kiedy są stosowane i ile kosztują.

Co to jest glassjonomer?

Jeśli chodzi o glassjonomery stomatologia używa ich na co dzień. To materiały stomatologiczne, które pełnią funkcję wypełniania ubytków w zębach. Są to wypełnienia bezpośrednie i należą do grupy cementu stomatologicznego. Nazwa tego wypełnienia (ang. glass ionomer) oznacza szkło jonomerowe, a powszechnie stosowana nazwa to właśnie cement glassjonomerowy. Materiał glassjonomerowy składa się ze szkła fluoro-glinkowo-krzemowego oraz z kwasów organicznych. W stomatologii możemy spotkać go w formie kapsułek lub proszku, które po odpowiednim przygotowaniu służą jako plomba. Do zalet cementu należy zaliczyć plastyczność i szczelność, a także to, że zawarte w nim jony fluorowe po przeniknięciu do tkanki zęba mają działanie przeciwpróchnicze.

Wypełnienie glassjonomerowe – wskazania

W stomatologii jest dużo rodzajów wypełnień cementowych. Oprócz glassjonomerów są również cementy cynkowo-fosforanowe, cynkowo-polikarboksylowe, krzemianowe oraz krzemianowo-fosforanowe. Właściwości między nimi się różnią : możliwością łączenia z tkankami, twardością i wytrzymałością.

Zastosowanie wypełnień glassjonomerowych

  • ○ wypełnienie tymczasowe;
  • ○ wypełnienie długoterminowe;
  • ○ mocowanie metalowych elementów takich jak aparaty ortodontyczne;
  • ○ uszczelnianie szczelin – bruzd międzyguzkowych;
  • ○ podkład glassjonomerowy do zabezpieczania miazgi zębowej;
  • ○ protetyka – mocowanie koron i mostów;

Zalecane jest stosowanie cementów glassjonomerowych w leczeniu mlecznych zębów, małych ubytków i jako podkład przy większych ubytkach. Korzystne jest zastosowanie takiej plomby u osób, które są podatne na próchnicę, ze względu na fluor w składzie, który hamuje rozwój bakterii.

Rodzaje glassjonomerów

Materiał glassjonomerowy zmodyfikowano, z czego powstało kilka rodzajów z innymi zastosowaniami i własnościami.

  • ○ glassjonomer hybrydowy lub wypełnienie kompomerowe – połączenie z kompozytem daje dokładne i szybkie wiązanie z zębem, a także ogromną    elastyczność; jedyną wadą tego wypełnienia jest nieestetyczny wygląd.
  • ○ glassjonomer modyfikowany żywicą – duża odporność na odginanie i wilgoć co ogranicza ogranicza uwalnianie fluoru i odbarwia się, dlatego         stosuje się go jako podkład.
  • ○ glassjonomer modyfikowany metalami – ten materiał jest z cząsteczkami srebra, co daje niższą podatność na ścieranie i odkształcenia; ze           względu na srebrny kolor stosuje się go podczas wypełnienia zębów w tylnej części łuków.

Plomby glassjonomerowe a inne wypełnienia

W stomatologii znajdują się plomby kompozytowe, porcelanowe, amalgamatowe oraz glassjonomerowe. Różnią się składem i właściwościami, dlatego są wykorzystywane w zależności czego wymaga dany przypadek.

Plomba glassjonomerowa ze swoimi właściwościami chemicznymi szybko wiąże z tkanką zęba w przeciwieństwie do plomb amalgamatowych i kompozytowych, do których trzeba dodatkowo zastosować podkład cementowy jako izolację. Kompozyt nie posiada działania przeciwpróchniczego, co ma wypełnienie glassjonomerowe. Jednak szkło jonomerowe ma również wady – jest mniej trwała od wypełnień kompozytowych oraz jego kolor, który w dużym stopniu odróżnia się od naturalnego koloru zęba.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *