Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Klimatyzacja w biurze – jaki wpływ może mieć na nasze zdrowie?

Klimatyzacja w biurze - jaki wpływ może mieć na nasze zdrowie?

Klimatyzacja w pomieszczeniu to marzenie wielu osób podczas upałów , ale jaki ma wpływ na zdrowie, oprócz przyjemnego powiewu chłodu?

Ulga w trakcie upału

Słoneczny dzień potrafi być naprawdę dokuczliwy i dać poczucie, że znajdujemy się w tropikach. Męczy równie intensywnie jak deszcz, mróz czy wiatr. Upał staje się szczególnie uporczywy, gdy w jego otuleniu należy wykonywać swoje pracownicze obowiązki. Wysiłek fizyczny, a nawet przemieszczanie się w upale bywa męczący, niezależnie od wieku, czy chorób jak nadciśnienie, nadwaga itd. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi klimatyzacja, która coraz częściej jest standardem w biurach, samochodach, transporcie publicznym, czy centrach handlowych. Wiele osób decyduje się na montaż w prywatnym mieszkaniu, gdyż szybkie i skuteczne obniżenie temperatury przywraca komfort funkcjonowania, a do tego sprawia, że wraca wydajność naszej pracy.

Klimatyzacja – grzyby i bakterie

Klimatyzator pobiera powietrze z otoczenia, filtruje je, ochładza (lub ogrzewa w zależności od temperatury) i wypuszcza. Schemat powtarza się, dopóki klimatyzator jest włączony. Z czasem urządzenie, które daje ulgę, może stać się siedliskiem grzybów oraz bakterii, które są chorobotwórcze. Na ich działanie w szczególności wrażliwi są alergicy i astmatycy. Należy czyścić klimatyzator regularnie, aby temu zapobiec – producenci zalecają minimum 2 razy w roku.

Każda klimatyzacja powinna przechodzić przegląd, niezależnie czy jest ona zainstalowana w samochodzie, czy budynku – może być wymagane czyszczenie filtrów i odgrzybianie.

Szkodliwe zmiany temperatur

Nagłe, a do tego znaczne różnice temperatur mogą być zdradliwe dla naszego organizmu – działania klimatyzacji mogą okazać się szkodliwe dla systemu odpornościowego. Gwałtowne przemieszczanie się między przestrzenią o wysokiej temperaturze, a pomieszczeniem klimatyzowanym, gdzie może być 5-10 stopni mniej, może negatywnie na nas wpływać i powodować przeziębienia, a także choroby górnych dróg oddechowych – najczęściej problemy z zatokami, kaszel, zapalenie migdałków.

Przed tym można się uchronić stosując klimatyzację odpowiedzialnie. Co to znaczy? Temperaturę w urządzeniu należy ustawić niewiele inną (w upale niższą) od tej za oknami. Aby organizm nie doznał szoku termicznego, można wyłączyć klimatyzację parę minut przez opuszczeniem pomieszczenia, bądź auta, aby organizm mógł przyzwyczajać się do tego co otrzyma, wychodząc na dwór.

Czy klimatyzatory wysuszają powietrze?

Tak, to prawda i niestety nie jest to obojętne dla naszego organizmu. Powietrze, które zostaje pozbawione wilgoci, działa niekorzystnie na naszą skórę. Może powodować jej odwodnienie, a to w konsekwencji spowoduje złuszczenie naskórka, wysyp wyprysków oraz wiele innych zmian skórnych. Powietrze z wybranymi parametrami podrażnia śluzówkę gardła, a przez to łatwo o wystąpienie infekcji bakteryjnej, czy wirusowej.

Warto nawilżać gardło, gdy często i regularnie przebywa się w pomieszczeniach, które są klimatyzowane – najprościej robić to wodą z dodatkiem miodu lub soku z cytryny, bądź wspomagać się suplementami diety dostępnymi w aptece, a także stosowanie płukanek ziołowych. Dodatkowo suche powietrze ma wpływ na podrażnienia spojówki – w takim otoczeniu rzadziej mrugamy, a to może spowodować zespół ”suchego oka” – oko odczuwa się jako suche, obrzęknięte oraz piekące.

W takim przypadku zaleca się używanie nawilżających kropli do oczu, bądź okłady – kompres z naparu świetlika lekarskiego lub rumianku, który działa łagodząco, zmniejsza opuchliznę oraz działa przeciwbólowo. Dobrze zaopatrzona apteka internetowa będzie w stanie zaoferować całą gamę pomocnych preparatów na zatoki, ból gardła czy inne dolegliwości wynikające z długotrwałej pracy w klimatyzowanym biurze.

Rozsądne użytkowanie klimatyzacji

Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość bez urządzeń ochładzających powietrze. W szczególności w dużych miastach codzienność i funkcjonowanie bez pomocy klimatyzacji byłoby trudne. Jest ona wsparciem, które ma dać przyjemne uczucie chłodu. Będzie ona naszym sojusznikiem w walce z upałem, ale należy z niej korzystać rozsądnie i w przemyślany sposób. Co robić, aby korzystanie z niej było w pełni bezpieczne?

  • unikanie bezpośredniego nawiewu urządzenia
  • regularne nawilżanie gardła suplementami bądź wodą z dodatkiem miodu, a także oczu poprzez krople nawilżające
  • rozsądne obniżanie temperatury pomieszczenia – unikanie dużej różnicy pomiędzy pomieszczeniem a tym co jest za oknem
  • regularne czyszczenie, dezynfekcja oraz przegląd
  • wyłączanie urządzenia na kilka minut przed wyjściem z pomieszczenia, aby ciało mogło się przyzwyczaić do temperatury, która
    jest za oknem
Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *