Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Koenzym Q10, a jakość komórek jajowych

Koenzym Q10, a jakość komórek jajowych

Koenzym zasadniczo jest kojarzony z branżą kosmetyczną, z kremami przeciwzmarszczkowymi. Jednakże element ten ma znacznie szersze zastosowanie. Tak naprawdę ów to nic innego jak specyficzny antyoksydant. Tym samym wykazuje on bardzo pozytywne właściwości w leczeniu miażżycy, w leczeniu niewydolności układu krążenia jak również w profilaktyce antynowotworowej. Nie każdy wie o tym, że jest to również składnik wspomagający człowieka w celu poprawienia aspektu płodności. Ma to znaczenie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Koenzym Q10 pozytywnie wpływa na jakość żeńskich komórek jajowych jak również na jakość nasienia u mężczyzn.

Koenzym Q10 a obniżona u mężczyzn i kobiet

Pojęcie obniżonej płodności jest związane z upływającym wiekiem. Jednakże niektóre kobiety oraz mężczyźni mają z tym zjawiskiem do czynienia w stosunkowo młodym wieku. Pogarszająca się płodność wynikająca z upływu lat jest bezpośrednio wywołana zmianami w układzie hormonalnym. Następuje zjawisko występowania pewnych błędów przy podziale chromosomów oraz chromatyd w oocytach. Właśnie z tego zjawiska wynika zwiększone ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u potomstwa kobiet po 35 roku życia. Aby zapobiec temu zjawisku, aby je mocno ograniczyć, można wspomagać się właśnie owym koenzymem Q10. Składnik ten jest odpowiedzialny za poziom energii w mitochondriach, która to w dużej mierze wpływa właśnie na prawidłowy rozwój wspomnianych wyżej oocytów.

Wyniki badań potwierdzających skuteczność koenzymu Q10

Aby nie rzucać pustych słów na wiatr, należy przytoczyć wyniki prowadzonych w tejże materii badań. Te prowadzone były na myszach. Podawanie im koenzymu Q10 przez 12 do 16 tygodni skutkował tym, że poziom jajników u nich spadał w znacznie mniejszym stopniu niż u osobników, które nie przyjmowały takich składników. Dodatkowo również w przypadku tych zwierząt nie miało miejsca wystąpienie zaburzeń genetycznych. Biorąc pod uwagę to, że u myszy koenzym w ten sposób właśnie działa, można sądzić, że w odniesieniu do ludzi, do kobiet sytuacja jest analogiczna. Biorąc pod uwagę, iż po trzydziestym roku życia płodność spada, jest obniżona, warto jest włączyć w swoją codzienną dietę ów koenzym Q10, o ile oczywiście ktoś planuje zajście w ciążę.

Koenzym Q10 w diecie

W jaki sposób zadbać o odpowiednią suplementację koenzymu Q10? Jeśli ktoś chce pozbyć się zmarszczek, kupuje odpowiedni krem. Aby poprawić parametry swojej płodności, należy zadbać o odpowiednią suplementację tego składnika. Tym samym należy zadbać o swoją dietę. Chodzi nie tylko o to, aby spożywać konkretne produkty, ale równocześnie też chodzi o przestrzeganie innych istotnych zasad. Koenzym Q10 jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę i tym samym podczas obróbki termicznej jego ilość w pożywieniu może się zmniejszać. Ponadto również istotnym elementem jest obecność tłuszczu, kwasu foliowego oraz B12. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na to, które produkty mogą pozwolić zwiększyć obecność koenzymu Q10 w organizmie. Do tych produktów należy zaliczyć:

  • nerki, wątróbka,
  • chrząstki,
  • galaretki z podrobów,
  • ,
  • kurczak,
  • orzechy,
  • brokuły,
  • szpinak,
  • ser tofu,
  • oleje roślinne.

Są to produkty, które można bardzo łatwo zakupić w sklepach, a poza tym również nie należą one do bardzo drogich. Niezależnie od wieku, jakim legitymuje się dana osoba, warto zadbać o podniesienie swojej płodności. Z uwagi na to, że jakość spożywanego jedzenia w dużej mierze pozostawia wiele do życzenia, to tym bardziej warto zadbać o obecność koenzymu Q10 w codziennej diecie.

Nie tylko po trzydziestym roku życia, ale de facto w każdym wieku, w którym ktoś stara się o potomstwo, należy zadbać o to, żeby zapewnić sobie większe szanse na powodzenie. Jak można wywnioskować z przytoczonych wcześniej badań, obecność koenzymu Q10 w codziennej diecie znacząco zwiększa szanse na uzyskanie potomstwa. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, dotyczy to zwiększenia jakości kobiecych komórek jajowych oraz jakości męskiego nasienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *