Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Koenzym Q10, a jakość komórek jajowych

Koenzym Q10, a jakość komórek jajowych

Koenzym Q10 zasadniczo jest kojarzony z branżą kosmetyczną, z kremami przeciwzmarszczkowymi. Jednakże element ten ma znacznie szersze zastosowanie. Tak naprawdę ów koenzym Q10 to nic innego jak specyficzny antyoksydant. Tym samym wykazuje on bardzo pozytywne właściwości w leczeniu miażdżycy, w leczeniu niewydolności układu krążenia jak również w profilaktyce antynowotworowej. Nie każdy wie o tym, że jest to również składnik wspomagający człowieka w celu poprawienia aspektu płodności. Ma to znaczenie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Koenzym Q10 pozytywnie wpływa na jakość żeńskich komórek jajowych jak również na jakość nasienia u mężczyzn.

Koenzym Q10 a obniżona płodność u mężczyzn i kobiet

Pojęcie obniżonej płodności jest związane z upływającym wiekiem. Jednakże niektóre kobiety oraz mężczyźni mają z tym zjawiskiem do czynienia w stosunkowo młodym wieku. Pogarszająca się płodność wynikająca z upływu lat jest bezpośrednio wywołana zmianami w układzie hormonalnym. Następuje zjawisko występowania pewnych błędów przy podziale chromosomów oraz chromatyd w oocytach. Właśnie z tego zjawiska wynika zwiększone ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u potomstwa kobiet po 35 roku życia. Aby zapobiec temu zjawisku, aby je mocno ograniczyć, można wspomagać się właśnie owym koenzymem Q10. Składnik ten jest odpowiedzialny za poziom energii w mitochondriach, która to energia w dużej mierze wpływa właśnie na prawidłowy rozwój wspomnianych wyżej oocytów.

Wyniki badań potwierdzających skuteczność koenzymu Q10

Aby nie rzucać pustych słów na wiatr, należy przytoczyć wyniki prowadzonych w tejże materii badań. Te prowadzone były na myszach. Podawanie im koenzymu Q10 przez okres 12 do 16 tygodni skutkował tym, że poziom jajników u nich spadał w znacznie mniejszym stopniu niż u osobników, które nie przyjmowały takich składników. Dodatkowo również w przypadku tych zwierząt nie miało miejsca wystąpienie zaburzeń genetycznych. Biorąc pod uwagę to, że u myszy koenzym w ten sposób właśnie działa, można sądzić, że w odniesieniu do ludzi, do kobiet sytuacja jest analogiczna. Biorąc pod uwagę, iż po trzydziestym roku życia płodność spada, jest obniżona, warto jest włączyć w swoją codzienną dietę ów koenzym Q10, o ile oczywiście ktoś planuje zajście w ciążę.

Koenzym Q10 w diecie

W jaki sposób zadbać o odpowiednią suplementację koenzymu Q10? Jeśli ktoś chce pozbyć się zmarszczek, kupuje odpowiedni krem. Aby poprawić parametry swojej płodności, należy zadbać o odpowiednią suplementację tego składnika. Tym samym należy zadbać o swoją dietę. Chodzi nie tylko o to, aby spożywać konkretne produkty, ale równocześnie też chodzi o przestrzeganie innych istotnych zasad. Koenzym Q10 jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę i tym samym podczas obróbki termicznej jego ilość w pożywieniu może się zmniejszać. Ponadto również istotnym elementem jest obecność tłuszczu, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na to, które produkty mogą pozwolić zwiększyć obecność koenzymu Q10 w organizmie. Do tych produktów należy zaliczyć:

 • nerki, wątróbka,
 • chrząstki,
 • galaretki z podrobów,
 • łosoś,
 • kurczak,
 • orzechy,
 • brokuły,
 • szpinak,
 • ser tofu,
 • oleje roślinne.

Są to produkty, które można bardzo łatwo zakupić w sklepach, a poza tym również nie należą one do bardzo drogich. Niezależnie od wieku, jakim legitymuje się dana osoba, warto zadbać o podniesienie swojej płodności. Z uwagi na to, że jakość spożywanego jedzenia w dużej mierze pozostawia wiele do życzenia, to tym bardziej warto zadbać o obecność koenzymu Q10 w codziennej diecie.

Nie tylko po trzydziestym roku życia, ale de facto w każdym wieku, w którym ktoś stara się o potomstwo, należy zadbać o to, żeby zapewnić sobie większe szanse na powodzenie. Jak można wywnioskować z przytoczonych wcześniej badań, obecność koenzymu Q10 w codziennej diecie znacząco zwiększa szanse na uzyskanie potomstwa. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, dotyczy to zwiększenia jakości kobiecych komórek jajowych oraz jakości męskiego nasienia.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *