Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kraniostenoza a kraniosyntostoza

Kraniostenoza a kraniosyntostoza

Mówiąc o kraniostenozie, wskażemy na chorobę polegającą na zrośnięciu się szwów czaszkowych u dziecka. Jest to typowa choroba dziecięca, która może mieć podłoże genetyczne, jednak przyczyn jest więcej. Może ona wystąpić już na etapie płodowym i wówczas wymaga pewnego działania bezpośrednio po urodzeniu. W literaturze mamy również do czynienia z pojęciem kraniosyntotozy. Czy jest to odrębne schorzenie? Nie, ale mówimy w tym miejscu o równorzędnej nazwie, która jest również używana, z jaką możemy się zetknąć.

Przyczyny kraniostenozy

Kraniostenoza jest chorobą, która może mieć podłoże genetyczne, które może się pojawić już na etapie płodu, aczkolwiek w wielu przypadkach mamy do czynienia z tym schorzeniem pojawiającym się na późniejszym etapie życia, już po urodzeniu dziecka. Czaszka małego dziecka jest dosyć miękka, wrażliwa, a tym samym jest ona szczególnie narażona na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Niewłaściwe ułożenie główki dziecka może powodować różne zniekształcenia jego czaszki, które następnie będzie trudno wyprostować. Zasadniczo jednak mowa jest o uwarunkowaniach genetycznych, o zbyt wczesnym zrośnięciu się szwów czaszkowych. Tutaj możemy mówić o różnych możliwościach, możemy mówić o:

  • szwach czołowych
  • szwach wieńcowych
  • szwach strzałkowych
  • szwach węgłowych

Kraniosyntotoza to bardzo poważne schorzenie, które wymaga zarówno bardzo konkretnego leczenia jak i rehabilitacji. Nie możemy ograniczyć się tylko i wyłącznie do samej operacji chirurgicznej, która jest nieodzowna, ale jednocześnie też nie można zapomnieć o owej rehabilitacji.

Działania eliminujące

Po udanym zabiegu czaszki dziecka należy bacznie owo dziecko obserwować, aby nie dochodziło do kolejnych zniekształceń, aby dziecko nie było narażone na żadnego rodzaju urazy. W tej sytuacji  ważne jest to, aby zadbać o właściwy rozwój psychoruchowy dziecka, aby nie dochodziło do różnego rodzaju wad, opóźnień. Być może koniecznym elementem będzie także wizyta lub regularne wizyty u logopedy. Być może trzeba będzie przez wiele lat prowadzić rehabilitację, ale jeśli jest prowadzona, to dziecko może nie odczuwać żadnych konsekwencji.

Konieczność zastosowania poduszek ortopedycznych

Jednym z ważniejszych i zarazem również nieodzownych elementów w profilaktyce kraniosyntotozy jest stosowanie odpowiedniej jakości poduszek ortopedycznych. Nie chodzi nam bynajmniej o to, aby była to jakakolwiek poduszka ortopedyczna, ale o to, aby był to sprzęt przeznaczony ściśle dla małych dzieci. Takie poduszki ortopedyczne są dostępne w sklepach medycznych i tam też należy się w nie zaopatrywać. Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy sprzęt posiadający określone certyfikaty, atesty. Dzięki temu możemy być pewni odnośnie skuteczności ich działania, możemy mieć pewność odnoszącą się do bezpieczeństwa działania poduszki.

Poduszki ortopedyczne dla dzieci są najlepszym i nieodzownym rozwiązaniem przy występowaniu kraniostenozy. Działają one w taki sposób, że podtrzymują one główkę w odpowiedniej pozycji, jak również zapewniają dobre ułożenie kręgosłupa i odcinka lędźwiowego. Poduszki te są wykonane ze specjalnej pianki poliuretanowej, z atestowanego materiału i dają bardzo dużą skuteczność w rehabilitacji w kraniostenozie.

Poduszki dla niemowląt na płaską główkę

Schorzenie to dotyka jedno dziecko na dwa tysiące urodzeń. Mowa jest o pewnej statystyce, aczkolwiek na pewno trzeba po urodzeniu dziecka zachować czujność. Czaszka małego dziecka, niemowlaka zasadniczo jest bardzo delikatna, jest można powiedzieć krucha. Należy uważać, aby nie doszło do niekontrolowanego przechylenia główki. Ponadto również należy dziecko obserwować, a jeśli zauważymy jakiekolwiek zniekształcenia, to powinniśmy udać się do lekarza, który zleci nam wykonanie niezbędnych badań lekarskich. Badania te mogą potwierdzić kraniostenozę lub też mogą ją wykluczyć. Szybka reakcja w takiej sytuacji będzie na wagę złota i może spowodować, że nasze dziecko będzie się prawidłowo rozwijać.

Opracowane przez: Aneta R.

    2 komentarze

    1. Kinga pisze:

      Pani Aneto proszę bardziej zgłębić temat kraniosynostozy, poduszki ortopedyczne nijak się maja ani do profilaktyki ani do używania po operacji…..

      • Aneta.R pisze:

        Poduszki ortopedyczne pozwalają uniknąć pogłębiania się schorzenia, podtrzymują główkę w odpowiedniej pozycji, zapewniają dobre ułożenie kręgosłupa i odcinka lędźwiowego. Są pomocne w leczeniu pooperacyjnym. Warto układać na nich dziecko w okresie rekonwalescencji.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *