Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kraniostenoza – leczenie u niemowląt

Czaszka małego dziecka, jest bez wątpienia bardzo delikatna, dlatego też jest narażona na liczne zniekształcenia. Jednym z przejawów kruchości czaszki niemowlaka jest schorzenie, jakim jest kraniostenoza. Czym jest i czy jest to groźne? Jak najbardziej, dlatego wymaga to podjęcia bardzo szybkich działań mających na celu poprawę owej sytuacji.

Czym jest kraniostenoza, jakie są jej objawy?

Aby móc cokolwiek leczyć, trzeba to zdiagnozować. Mówiąc o kraniostenozie, nie można nie wskazać na konkretne jej objawy, jakie powinny nas zaniepokoić. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, gdy główka dziecka nie posiada odpowiedniego kształtu. Wiele osób tenże fakt nie niepokoi, a wytłumaczeniem na tę sytuację jest fakt, że to się zmieni wraz z upływem miesięcy. Kraniostenoza tymczasem jest bardzo poważnym schorzeniem, które polega na zrośnięciu się szwów czaszkowych. Jej wystąpienie, można zobaczyć już w okresie płodowym, jednak bardziej jest to widoczne po urodzeniu niemowlaka.

Objawem podstawowym jest widoczna deformacja czaszki. Jakie są tego skutki? Mózg małego dziecka rozwija się w jednym kierunku, w którym nie ma żadnego ucisku. Oczywiście nie można takiej sytuacji pozostawić bez działania i należy podjąć je jak najszybciej. Jeśli nie podejmiemy szybkiego działania, szanse na prawidłowy rozwój dziecka maleją. Jakie badania są właściwe dla prawidłowej diagnozy? Tutaj możemy wskazać chociażby na:

  • badanie dna oka
  • badanie ultrasonograficzne

Leczenie kraniostenozy

Leczenie kraniostenozy nie jest trudne, ale nie możemy go bynajmniej ograniczyć do samego zabiegu. Jeśli bowiem mówić o leczeniu tego schorzenia, to właśnie zabieg chirurgiczny jest tutaj czymś najbardziej odpowiednim. Oczywiście z uwagi na to, że mamy do czynienia z ingerencją w głowę małego dziecka, to tym samym istnieje dosyć duże zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Jak już wspomniano, leczenie nie ogranicza się do samej operacji chirurgicznej. Należy w kolejnych latach życia dziecka bacznie go obserwować, a także przeprowadzać badania TK głowy, należy obserwować rozwój psychoruchowy dziecka, jak również uważać czy nie mamy do czynienia z zaburzeniami logopedycznymi czy też innymi. Taka kontrola jest bardzo istotna i powoduje, że możemy uniknąć mimo występującego problemu zahamowania w rozwoju dziecka.

Rozwiązaniem są poduszki ortopedyczne

Na pewno kraniostenoza jest bardzo poważnym problemem medycznym, na pewno wymaga określonego leczenia i nie można owego problemu bagatelizować, na pewno nie można tego aspektu lekceważyć. Pewnym rozwiązaniem są specjalne poduszki ortopedyczne dla niemowląt (sprawdź ofertę i ceny w serwisie Ceneo). Nie są one rozwiązaniem, które jest wystarczające, nie wykluczają zabiegu  chirurgicznego, ale mogą pomóc. Stosowanie specjalnych poduszek ortopedycznych dla niemowląt pozwala, prawidłowo układać główkę. Dodatkowo pozwala odciążyć kręgosłup jak również zapobiegać odkształcaniu się główki przy nacisku. W tym względzie oczywiście potrzeba jest, aby sięgnąć po odpowiedniej jakości poduszki ortopedyczne, a nie te najtańsze, gdyż te na pewno nie okażą się odpowiednim rozwiązaniem.

Poduszki dla niemowląt na płaską główkę

Ważnym aspektem opieki nad osobami niepełnosprawnymi jest dostęp do odpowiedniego sprzętu medycznego. Sprzęt rehabilitacyjny odgrywa kluczową rolę w poprawie jakości życia i umożliwia większą samodzielność. Wśród najważniejszych urządzeń znajdują się wózki inwalidzkie, specjalistyczne łóżka medyczne, pionizatory, a także urządzenia wspomagające komunikację i codzienne czynności. Dostęp do nowoczesnego sprzętu jest nie tylko wyrazem troski o zdrowie i komfort osób niepełnosprawnych, ale także inwestycją w ich większą integrację ze społeczeństwem. Zapewnienie takiego wsparcia sprzętowego jest więc nieodzownym elementem kompleksowego podejścia do opieki nad osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Kraniostenoza to choroba, która nie występuje bardzo często, ale powiemy, że mamy z nią do czynienia nierzadko. Narażone na nią jest każde dziecko i dlatego też w odniesieniu do każdego dziecka należy szczególnie uważać, aby nie doszło do zniekształcenia główki, aby nie doszło do zniekształcenia czaszki niemowlęcej. W fazie płodu nie jesteśmy w stanie oczywiście zapobiec tejże chorobie, ale jeśli dziecko się już urodzi, to wówczas powinniśmy bacznie go obserwować. Dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju owej choroby. Zapobiec jej wystąpieniu nie jest łatwo, ale jeśli chodzi o niedopuszczenie do jej rozwoju, to jak najbardziej wiele zależy od nas, jako od rodziców danego dziecka, jako od jego opiekunów. Na pewno jest to choroba, której świadomość jest coraz większa, co z kolei przekłada się również na większą skuteczność w leczeniu schorzenia.

Opracowane przez: Aneta R.

    2 komentarze

    1. Madzia pisze:

      Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *