Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kraniosynostoza – przedwczesne zrośnięcie szwów czaszki u dziecka

kraniosynostoza

Kraniosynostoza jest wadą wrodzoną, która cechuje się przedwczesnym zrośnięciem szwów czaszki u dziecka. Tym samym niemożliwe staje się powiększanie czaszki i jej prawidłowy wzrost. Zaburzenie to jest stosunkowo rzadkie, jednakże prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dlaczego występuje kraniosynostoza?

Szwy czaszki znajdują się pomiędzy poszczególnymi kośćmi dziecka. Dzięki nim zarówno czaszka może łatwo przejść przez kanał rodny, jak i prawidłowo rozwijać się w pierwszym okresie życia. Elastyczne szwy u dzieci powinny występować do około 3 roku życia. Jednakże zdarzyć się może, że szwy zrosną się zbyt wcześnie, zaraz po narodzinach, a nawet w czasie życia płodowego. W tym momencie pojawia się kraniosynostoza, która prowadzi do zwiększenia ciśnienia w czasie a także uszkodzenia i opóźnienia w prawidłowym rozwoju.

Najczęściej do powstania choroby może dojść w czasie porodu oraz zaraz po nim. W chwili kiedy jeden szew jest zrośnięty, wówczas mózg rozwija się w innym miejscu, w tym gdzie istnieje szew elastyczny. W rezultacie prowadzi to do deformacji głowy, a dodatkowo do zaburzeń w prawidłowym rozwoju dziecka.

Kiedy należy podejrzewać schorzenie?

Schorzenie można podejrzewać właściwie u każdego dziecka, które cechuje się nienaturalnym kształtem czaszki. Jednakże diagnozę można postawić jedynie wykonując badanie rentgenowskie lub skan CT.

Typy  kraniosynostozy:

  • Plagiocefalia – występuje najczęściej i cechuje się połączeniem lewej lub prawe strony szwu. Dziecko wygląda tak jakby jego czoło oraz brwi nienaturalnie były cofnięte w tył. Również jedno oko może mieć inny kształt.
  • Trygonocefalia to połączenie się szwu czołowego. W tym przypadku oczy są osadzone blisko siebie, zaś nos wygląda nieco szpiczaście.
  • Skafocefalia objawia się zamknięciem szwu strzałkowego.

Jakie są przyczyny kraniosynostozy?

Trudno określić przyczynę powstania schorzenia. Najprawdopodobniej we wczesnym etapie rozwoju dziecka dochodzi do uszkodzenia jednego z genów. Wada może mieć również charakter genetyczny.

Bardzo często schorzenie to nie wymaga leczenia, jednakże w dużym stopniu zależy od nasilenia zjawiska. Niestety zdarza się, że dzieci ze zrośniętymi szwami wymagają operacji. Przeprowadza się ją nim dziecko ukończy 3 miesiąc życia. Aby zapobiegać deformacji czaszki, a jednocześnie nie narażać dziecka na opóźnienia w rozwoju, warto zadbać aby było one w czasie snu i wypoczynku układane w różnych pozycjach. Dzięki temu uchronimy go przed deformacją czaszki.

 

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *