Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kreatyna powoduje raka?

Naukowcy z Brown University, Providence, USA, stwierdzili powiązanie pomiędzy przyjmowaniem suplementów zawierających androstendion i kreatynę, a występowaniem nowotworów jąder. Mężczyźni spożywający tego typu specyfiki są bardziej narażeni na zachorowanie na zarodkowego raka jądra. zostały przeprowadzone na grupie 900 osób.

Zależność jest bardzo wyraźna. Czynników zwiększających szansę zachorowania jest kilka. Nie tylko chodzi o samo korzystanie z suplementów, lecz również o to, w jakim wieku zaczęto to robić, jakie specyfiki przyjmowano i przez jaki okres.

Ryzyko zachorowania na zarodkowego raka jądra było wyższe u mężczyzn, którzy:

  • Używali różnych suplementów zawierających androstendion i kreatynę, nie tylko jednego (wzrost ryzyka o 177%)
  • Używali suplementów przez okres co namniej 3 lat (wzrost ryzyka o 156%)
  • Zaczęli suplementować się przed 26 rokiem życia (wzrost ryzyka o 121%)

Wywiad przeprowadzony został wśró 900 mężczyzn, z których ponad 1/3 zachorowała na raka jądra. Uczeni przyznają, że ogólna tendencja zachorowalności na ten nowotwór na całym świecie jest coraz większa. Być może przyczyną jest właśnie coraz szersze stosowanie suplementacji. Zwłaszcza jest bardzo popularna wśród osób chodzących na siłownię i uprawiających siłowe. Odstawienie suplementacji mogłoby być krokiem w stronę zmniejszenia ryzyka zachorowania na złośliwy nowotwór.

suplementy

Podczas wywiadu zbierano wiele dodatkowych informacji. Były wśród nich przede wszystkim pozostałe czynniki ryzyka, czyli , picie, zażywanie narkotyków, przebyte jąder czy też medyczna historia rodziny. Główny autor badań, prof. Tongzhang Zheng, przeprowadził je ze względu na fakt, że pojawiało się coraz więcej sygnałów wskazujących na to, że przynajmniej niektóre składniki wchodzące w skład suplementów dla sportowców mogą uszkadzać jądra.

Kreatyna, obok aminokwasów rozgałęzionych () oraz kwasu d-asparaginowego (DAA), należy do najpopularniejszych, ogólnodostępnych suplementów dla sportowców. Publikacja z wynikami badań prof. Tongzhang Zhenga ukazała się na łamach British Journal of Cancer.

Zobacz również: Czy kreatyna zatrzymuje wodę w organizmie?