Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Laktator elektryczny – na co wrócić uwagę przed zakupem?

Laktator elektryczny - na co wrócić uwagę przed zakupem?

Przyjście na świat dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu. Już na długo przed porodem należy sporządzić szczegółowy spis potrzebnych produktów i powoli uzupełniać zapasy, by być w pełni gotowym na przyjęcie nowego członka rodziny. Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które wspomogą świeżo upieczonych rodziców w pierwszych miesiącach życia ich dziecka. Warto np. zainwestować w funkcjonalny przystosowany do odciągania pokarmu bezpośrednio z piersi. Wiele mam korzysta z bardziej klasycznych laktatorów manualnych, lecz wygodniejszą opcją jest urządzenie elektryczne. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Czy laktator jest potrzebny w szpitalu?

Laktatory obecnie znajdują się na wyposażeniu większości szpitali z oddziałami położniczymi i są oddawane do dyspozycji mam karmiących, więc nawet, jeśli nie kupimy urządzenia przed porodem, jesteśmy w stanie sobie poradzić. Niemniej jednak warto posiadać już wcześniej własny laktator elektryczny z kilku powodów.  Po pierwsze, szpital może nie dysponować odpowiednią liczbą sprzętów, co rodzi konieczność oczekiwania, aż inna osoba z niego skorzysta i umyje urządzenie, a to może potrwać dłuższą chwilę. Z własnego urządzenia można korzystać wtedy, gdy mamy taką potrzebę, bez zbędnych przestojów. Po drugie, szpitale często w ramach cięcia kosztów nabywają laktatory manualne, w przypadku których trzeba nieźle się napracować, aby napełnić butelkę. Elektryczne urządzenia do odciągania mleka są łatwiejsze w obsłudze, szybsze i bardziej wydajne.

Decydując się na zakup takiego urządzenia, trzeba przede wszystkim zapoznać się z jego parametrami technicznymi, sprawdzić np. moc laktatora oraz rodzaj zasilania, gdyż będzie to determinowało efektywność ssania. Laktator w szpitalu przydaje się, nie tylko, by móc zmagazynować porcje mleka na późniejsze spożycie, ale również, by w niektórych przypadkach pobudzić laktację. Noworodki nie mają jeszcze wyrobionego odruchu ssania, zaś bezpośrednio po porodzie nie zawsze jest od razu gotowa do produkcji wystarczającej ilości pokarmu.

Czy laktator trzeba wyparzać za każdym razem?

Z pewnością zdrowym nawykiem jest cykliczna sterylizacja urządzenia do odciągania pokarmu, nie jest ona jednak wymagana po każdym użyciu. Na pewno laktator, podobnie, jak wszelkiego rodzaju butelki i kubeczki, dobrze jest wyparzyć przed pierwszym zastosowaniem. Po kolejnych karmieniach za każdym razem trzeba dokładnie umyć laktator ciepłą wodą z płynem. Lepiej nie korzystać ze zmywarki, lecz zrobić to ręcznie, gdyż samodzielnie możemy wykonać tę czynność dokładniej. Kupując laktator, warto zdecydować się na urządzenie, jak najmniej skomplikowane, które szybko i sprawnie rozkręca się do mycia. Lepiej wybrać model, który nie będzie miał nietypowych zakamarków i miejsc trudno dostępnych.

Im prostsza forma laktatora, tym łatwiej jest utrzymać go w czystości. Należy zadbać o to, by urządzenie było myte bezpośrednio po konsumpcji lub przelaniu zawartości do innego pojemniczka, aby resztki mleka nie osadziły się na ściankach. Nie można dopuścić do namnażania się bakterii na wewnętrznych ściankach laktatora. Dokładną sterylizację warto przeprowadzać co 2-3 dni. Wówczas mamy gwarancję należytej higieny.

Ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym?

Proces odciągania mleka z piersi z wykorzystaniem sprzętu elektrycznego na pewno przebiega bardziej dynamicznie, aniżeli za ą zwykłego ręcznego laktatora. Oczywiście konkretny czas potrzebny na skuteczne przygotowanie porcji świeżego mleka u każdej mamy będzie nieco inny. Kobiety o płynnie działającej laktacji potrzebują na to zaledwie kilku minut. Gdy jednak laktacja jest zaburzona i dopiero się rozkręca, cała czynność może trwać trochę dłużej. Uśredniony czas uzyskiwania pokarmu za pomocą laktatora elektrycznego to zazwyczaj ok. 10-15 minut.

Jeśli z przyczyn fizjologicznych, mamie trudno jest odciągać większe ilości pokarmu w krótkim czasie, może zainwestować w laktator podwójny, który pozwoli jednocześnie eksploatować obie piersi. Jest on też dobrym pomysłem dla kobiet, które po porodzie chcą natychmiast aktywować się zawodowo i nie narzekają na nadmiar wolnego czasu.

Co jeszcze jest istotne przy zakupie?

Wybór dobrego laktatora elektrycznego to bardzo ważna sprawa, więc warto porównać różne produkty dostępne na rynku. Czynniki, które także powinny zainteresować rodziców noworodków to stosunek ceny do jakości oraz materiał, z którego wykonano urządzenie. Wielu rodziców zwraca np. uwagę na to, czy produkty, które kupują powstały z ekologicznych, a jednocześnie wytrzymałych tworzyw. Istotne jest również, czy dane urządzenie posiada wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa i wymagane atesty.

Wygląd laktatora elektrycznego jest sprawą drugorzędną, ale dla wielu mam walory estetyczne też mają znaczenie. Ważne jest to, aby nie kierować się wyłącznie panującymi trendami, lecz dopasować urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *