Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Licówki stomatologiczne – doskonałe rozwiązanie dla pięknego uśmiechu

Jak zneutralizować działanie botoksu?

Proste, śnieżnobiałe zęby niczym u gwiazdy Hollywood to marzenie wielu osób. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest wybór licówek, które pozwalają na zupełną metamorfozę uśmiechu. Czym są licówki stomatologiczne? Jak się je nakłada? Na jak długo wystarczają? Odpowiadamy w tym artykule!

Czym są licówki?

Licówki stomatologiczne to specjalne nakładki wykonane z porcelany lub kompozytu, które nakleja się na powierzchnię zębów, najczęściej po ich uprzednim oszlifowaniu – nałożenie licówki bez szlifowania mogłoby bowiem zwiększyć szerokość zęba, co wyglądałoby nienaturalnie. Licówki pozwalają przykryć niedoskonałości takie jak przebarwienia czy nierówności uzębienia – w zasadzie każdy ząb otrzymuje wtedy zupełnie nową, gładką i śnieżnobiałą powierzchnię. Ta metoda korekty uśmiechu sprawdzi się idealnie u wszystkich osób, którym zależy na szybkim efekcie.

Licówki porcelanowe

Struktura porcelanowych licówek do złudzenia przypomina szkliwo naturalnych zębów, dlatego idealnie sprawdzają się na przednich zębach. W dodatku z roku na rok powstają coraz cieńsze porcelanowe nakładki, dlatego szlifowanie zostaje zredukowane do minimum. W ten sposób można zupełnie odmienić wygląd całego uzębienia, jak i pojedynczych zębów. Porcelana jest również materiałem niezwykle wytrzymałym, dlatego założone licówki utrzymają swój wyjątkowy wygląd nawet przez kilkanaście lat.

Bonding jako licówki kompozytowe

Alternatywą dla licówek wykonanych z porcelany jest bonding, czyli licówki kompozytowe. W tym przypadku dentysta nie musi już wykonywać szlifowania – materiał kompozytowy dopasowywany jest do kształtu zęba i odpowiednio modelowany. Daje to duże możliwości modyfikacji powierzchni zęba, np. zakrycia diastemy albo wyprostowania nierówności uzębienia. Niestety licówki kompozytowe są mniej trwałe od swoich porcelanowych odpowiedników – zachowają swój wygląd przez ok. kilka lat, po czym konieczna będzie ich odnowa. Jednak w gabinetach dentystycznych stosuje się coraz nowsze rodzaje kompozytu, które cechują się coraz większą trwałością.

Kobieta z pięknym uśmiechem i białymi zębami

Jak zakłada się licówki?

Sposób założenia licówek zależy od materiału, z jakiego są wykonane. W przypadku nakładek porcelanowych najpierw konieczne będzie przygotowanie ich w laboratorium protetycznym. W tym celu podczas pierwszej wizyty pobierany jest wycisk zębów. Na tej podstawie możliwe jest przygotowanie pasujących licówek, co zajmuje ok. kilku dni. Dopiero na kolejnej wizycie lekarz stomatolog przystępuje do przygotowania powierzchni zębów poprzez ich odpowiednie oszlifowanie, a następnie przykleja licówki za pomocą wytrzymałego kleju.

Licówki kompozytowe mogą być założone w trakcie zaledwie jednej wizyty. Wszystko dlatego, że nie wymagają one uprzedniego przygotowania w laboratorium protetycznym. W ich przypadku dentysta po prostu nakłada na powierzchnię zębów poszczególne partie materiału kompozytowego, dopasowuje jego kształt, a następnie utrwala go za pomocą lampy światłoutwardzalnej, która zapewnia większą wytrzymałość kompozytu.

Kiedy warto wybrać licówki?

Licówki polecane są wszystkim osobom:

  • które chcą uzyskać efekt Hollywood Smile, a ich zęby są przebarwione, nierówne, krzywe. Dzięki licówkom zęby będą idealnie proste, śnieżnobiałe, bez śladu po dawnych przebarwieniach czy nierównościach;
  • mającym ukruszony lub złamany ząb – jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku, zostanie utracony fragment zęba, nie trzeba decydować się na jego odbudowę z kompozytu, a zamiast niej można wybrać licówkę porcelanową. W ten sposób nieestetyczna luka zostanie zakryta idealnie dopasowaną nakładką;
  • u których występuje diastema – wielu pacjentom nie odpowiada defekt estetyczny, jakim jest przerwa między zębami, zwłaszcza jeśli występuje na zębach przednich. Również w tym przypadku idealnie sprawdzą się licówki, które wypełnią lukę międzyzębową i poprawią wygląd łuku zębowego.

Licówki, Warszawa – cennik

Jeśli chodzi o licówki, cena w Warszawie będzie zależała przede wszystkim od liczby zębów, na które zostaną one nałożone. Na finalny koszt będzie miał również wpływ wykorzystany materiał – to, czy licówki są wykonane z porcelany, czy też będzie to kompozytowy bonding. Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, warto udać się na licówki w Warszawie do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tej kwestii. Dzięki temu można zyskać pewność, że licówki będą wykonane nie tylko z najlepszej jakości materiałów, lecz również zostaną założone w prawidłowy sposób, co zapewni długotrwały efekt odmienionego uśmiechu.

W niektórych gabinetach można przekonać się jeszcze przed rozpoczęciem działań, jak będzie wyglądał finalny efekt – wszystko dzięki technologii Digital Smile Design, która pozwala na przygotowanie prototypowego uśmiechu i przymierzenie go. W ten sposób można ocenić, czy projekt wymaga jakichś zmian, czy też można przystępować do działania i odmienić swój uśmiech.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *