Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Łóżko rehabilitacyjne – jakie powinno mieć funkcje i wyposażenie?

Łóżka rehabilitacyjne produkowane są z myślą o pacjentach wymagających opieki, z czasową lub trwałą niezdolnością do poruszania się. Pacjentom leżącym zapewniają komfort, a opiekunom ułatwiają wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych przy chorym. Odpowiednio dobrane łóżka rehabilitacyjne muszą być więc bezpieczne i prawidłowo wyposażone.

Jakie funkcje powinny posiadać łóżka rehabilitacyjne i jakie wyposażenie dodatkowe może okazać się niezbędne? Sprawdź koniecznie!

Łóżka rehabilitacyjne – rodzaje

W ofercie wypożyczalni i sklepów medycznych znajdziemy łóżka rehabilitacyjne manualne oraz elektryczne.

Łóżka rehabilitacyjne manualne są tańsze, jednak każda zmiana pozycji wymaga pomocy opiekuna. Regulacja odbywa się z użyciem sprężyny hydraulicznej lub skokowo. Łóżka elektryczne pozwalają na dostosowanie leża do potrzeb chorego za pomocą pilota. Zapewniają więc duży komfort zarówno pacjentowi, jak i jego opiekunowi oraz pozwalają choremu na łatwiejszą zmianę pozycji w czasie codziennych czynności, takich jak spożywanie posiłków, czytanie czy oglądanie telewizji.

Pamiętajmy, że łóżka rehabilitacyjne należy wybierać, uwzględniając przede wszystkim stan i sprawność pacjenta oraz jego cechy fizyczne. Osoby chodzące mogą korzystać z łóżek rehabilitacyjnych manualnych (tzw. łóżka szpitalne). Natomiast w przypadku, gdy chory jest długotrwale leżący, lepiej sprawdzi się elektryczne łóżko rehabilitacyjne. Warto wówczas zaopatrzyć się też w materac przeciwodleżynowy. Dodatkowe funkcje takie jak barierki boczne również mogą okazać się niezastąpione.

Funkcje i wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego

Z łóżek rehabilitacyjnych korzystają osoby starsze oraz chore, czasowo lub trwale niezdolne do samodzielnego poruszania się, a także pacjenci wymagający długotrwałej rehabilitacji lub – z jakichkolwiek powodów – mający problem z unoszeniem głowy, tułowia albo nóg. Łóżka rehabilitacyjne podzielone są na segmenty, dzięki którym można je ustawiać w pozycji leżącej, półleżącej lub siedzącej.

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwrócić uwagę na zakres regulacji wysokości leża i zakres regulacji pozycji leżenia. Jeżeli osoba chora jeździ na wózku, znacznie wygodniej będzie jej usiąść na łóżku, które można obniżyć.

Dodatkowo łóżka rehabilitacyjne dzielimy na dwufunkcyjne oraz czterofunkcyjne. W modelach dwufunkcyjnych można zmienić kąt nachylenia w okolicy zagłówka oraz na wysokości nóg, natomiast modele czterofunkcyjne pozwalają na regulację zagłówka, okolic podudzia, ud oraz umożliwiają nachylenie do pozycji anty-Trendelenburga.

Warto zadbać także o to, aby łóżko rehabilitacyjne posiadało kółka. Umożliwi to łatwe przemieszczanie się np. między pokojami w domu. Niektóre modele wyposażone są w szafkę przyłóżkową, lampkę nocną, stolik przyłóżkowy do podawania posiłków, wieszak na kroplówkę oraz uchwyt na pojemnik z moczem i w wiele innych praktycznych akcesoriów.

Wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego obejmuje często również regulowane barierki boczne i oparcia oraz wysięgnik z uchwytem do podciągania. Wysięgnik ułatwia siadanie, wstawanie lub zmianę pozycji. Pozwala też podciągnąć się do góry np. w celu zjedzenia posiłku. Wykorzystanie takich rozwiązań zwiększa wygodę pacjenta i opiekuna.

Wybierając łóżko medyczne do użytku domowego, zadbajmy o to, by posiadało ono certyfikat medyczny. Dzięki temu będziemy pewni, że produkt ten jest wyrobem medycznym i spełnia wszystkie restrykcyjne normy.

Łóżko rehabilitacyjne - zakup czy wynajem?

Łóżko rehabilitacyjne – zakup czy wynajem?

Zarówno łóżka szpitalne manualne, jak i łóżka elektryczne oraz akcesoria medyczne można wynająć lub zakupić. Cena łóżka rehabilitacyjnego jest jednak dosyć wysoka, dlatego, zanim kupimy taki sprzęt, zastanówmy się, na jaki okres będziemy go potrzebować.

Weźmy więc pod uwagę stan pacjenta, rokowania na przyszłość oraz rodzaj choroby. Jeżeli pacjent po jakimś czasie ma szansę odzyskać sprawność i przestanie korzystać ze specjalistycznego sprzętu, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wynajem łóżka rehabilitacyjnego.

Więcej o wynajmie łóżek rehabilitacyjnych przeczytasz na: https://koncentratory-tlenu-wypozyczalnia.pl/lozka-rehabilitacyjne.

Natomiast w przypadku, gdy pacjent będzie potrzebował łóżka rehabilitacyjnego przez długi czas, a my dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, możemy pomyśleć nad zakupem.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i opiekuna oraz od aktualnych zdolności finansowych. Niezależnie od wyboru, przede wszystkim należy zadbać o komfort leżącego, w tym o odpowiednie funkcje i wyposażenie łóżka, materac przeciwodleżynowy oraz barierki i akcesoria zabezpieczające przed ewentualnym upadkiem.

Wybór łóżka rehabilitacyjnego a wzrost i waga pacjenta

Łóżka rehabilitacyjne powinny być dobierane również pod kątem wagi i wzrostu chorego. Najczęściej możemy spotkać się z łóżkiem medycznym o wymiarach 90 cm na 200 cm. Takie produkty wypełniane są listwami sprężynującymi i wyposażone w możliwość regulacji twardości listew w segmencie leżyska. Standardowe łóżka rehabilitacyjne wytrzymują obciążenie do 165 kg. Dla pacjentów otyłych warto natomiast wybierać łóżka bariatryczne. Ich szerokość jest wówczas większa i sięga 120 cm. Takie modele są w stanie wytrzymać obciążenie robocze nawet do 240 kg. Wypełnieniem leży o szerokości powyżej 100 cm jest siatka metalowa.

Dla osób wysokich wybierajmy łóżka z przedłużonym o około 20 cm leżem, a dla niskich pacjentów, warto stawiać na te o niestandardowej regulacji wysokości i zakresie opuszczania górnej krawędzi.

Jaki materac wybrać do łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżko rehabilitacyjne powinno zostać wyposażone też w odpowiedni materac. Na rynku dostępne są materace piankowe (zarówno w pokrowcu bawełnianym, jak i w pokrowcu nieprzemakalnym i oddychającym, dzięki któremu powierzchnia materaca jest zabezpieczona przed zamoczeniem) oraz materace dla osób narażonych na odleżyny, w tym produkty pneumatyczne.

[obraz_1]

Materac piankowy stosowany jest zazwyczaj w przypadku chorych, którzy samodzielnie zmieniają pozycję lub wstają z łóżka. Materace przeciwodleżynowe wybierane są natomiast wtedy, gdy osoba chora wykazuje małą aktywność lub nie wykazuje jej w ogóle.

Podsumowanie

W ofercie sklepów medycznych i wypożyczalni znajdziemy łóżka rehabilitacyjne manualne i elektryczne. Wybór rodzaju łóżka rehabilitacyjnego oraz jego wyposażenia będzie zależał od indywidualnych potrzeb chorego i opiekuna.

Pamiętajmy, że powyższe informacje nie są poradą medyczną. Decydując się na zakup lub wynajem łóżka rehabilitacyjnego oraz na wybór odpowiedniego materaca, zawsze powinniśmy najpierw zasięgnąć opinii specjalisty. Dzięki temu w łatwy sposób dostosujemy sprzęt i wyposażenie do potrzeb chorego.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *