Niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu wielu polakom doskwierają problemy bólowe kręgosłupa, mięśni czy stawów. Nierzadko schorzenie wynika z wad postawy, stresu, przeciążenia organizmu lub jest konsekwencją urazów czy zabiegów chirurgicznych. Wśród wielu technik fizjoterapii najbardziej efektywną i najczęściej stosowaną jest masaż rehabilitacyjny, zwany również leczniczym. Jest to zabieg mający na celu zniwelowanie bólu czy napięcia mięśniowego oraz zapobieganie chorobom reumatologicznym, ortopedycznym oraz neurologicznym.
Masaż rehabilitacyjny – zastosowanie
- – stan pourazowy; po złamaniu kości; zwichnięciu, stłuczeniu, skręceniu stawu
- – stan napięcia, przykurczu mięśniowego
- – zwyrodnienie kręgosłupa
- – stany pooperacyjne
- – zapalenie stawów
- – powysiłkowe zmęczenie mięśni
- – dysfunkcje narządów ruchu
Rodzaje masażu leczniczego
Profesjonalny i doświadczony fizjoterapeuta powinien dostosować odpowiednią technikę masażu rehabilitacyjnego do konkretnie napotkanego przypadku. Pod uwagę będzie brany przede wszystkim rodzaj dolegliwości, wiek, stan fizyczny, płeć, przebyte choroby, waga osoby rehabilitowanej. Do uzyskania tych informacji niezbędna będzie szczera, ale dyskretna rozmowa oraz wstępne badanie.
Najczęściej spotykaną formą masażu leczniczego jest masaż klasyczny, który idealnie sprawdza się w stanach napięcia mięśni i bólu kręgosłupa. Masaż ten zawsze wykonuje się w kierunku do serca i w zależności od dobranej techniki mięśnie będą po nim pobudzone lub zrelaksowane. Techniki te polegają na ugniataniu, rozcieraniu, uciskaniu, oklepywaniu, głaskaniu, wałkowaniu, roztrząsaniu i wibrowaniu.
W wielu przypadkach, w stanach przewlekłego stresu oraz zmęczenia, wykonuje się również masaż klasyczny całego ciała, który obejmuje wówczas plecy, kończyny dolne a także niekiedy górne.
W stanach kontuzji stawu i w jego okolicy często fizjoterapeuta proponuje masaż centryfugalny, zwany również pod nazwą dostawowy. Zaleca się go osobom, które doświadczyły stłuczenia, skręcenia lub zwichnięcia stawu. W pierwszym etapie rehabilitant rozgrzeje staw poprzez uciskanie i pocieranie, następnie użyje odpowiedniego żelu leczniczego.
Masaż izometryczny będzie polecany osobom cierpiącym na niedowłady czy zaniki mięśni. Na etapie przygotowawczym fizjoterapieuta zajmie się pocieraniem i rozgrzewaniem mięśni, następnie pobudza je ugniatając i oklepując, na końcu rozluźni je.
Masaż segmentarny polegający między innymi na wykonywaniu ruchu rozcierającego od nerwów w kierunku ośrodkowego układu nerwowego. Techniki takie jak oklepywanie, głaskanie, ugniatanie czy chwyty: międzykolcowy i podłopatkowy również są stosowane.
Akupresura – masaż punktowy poprzez ucisk konkretnych punktów w ciele (zwanych spustowymi) uzyskujemy poprawę stanu zdrowia. Jest to chińska metoda wykonywana dłońmi lub pałeczką wymagająca od terapeuty dobrej znajomości anatomii i wprawy.
Masaż leczniczy – przeciwwskazania
Wyłącznie dla naszego dobra niestety niejednokrotnie możemy spotkać się z odmową wykonania masażu rehabilitacyjnego przez fizjoterapeutę. Doświadczony rehabilitant powinien wypytać nas o szereg dolegliwości a my nie powinniśmy niczego przed nim ukrywać. Żaden terapeuta nie chce pozwolić sobie na uszkodzenie zdrowia osoby masowanej, dlatego lista przeciwwskazań jest długa.
- – ciąża
- – choroba nowotworowa
- – krwiaki
- – stany zapalne
- – tętniaki, żylaki, naczyniaki
- – choroby skóry
- – zaawansowana miażdżyca
- – gorączka
- – kamica nerkowa
- – nieleczone nadciśnienie tętnicze
- – zaawansowana osteoporoza
- – choroba krwi, np. nadkrzepliwość
- – menstruacja
- – wrzody żołądka