Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Migrena, a zdrowy sen

Częściej zapadają na nią kobiety. Towarzyszy jej przede wszystkim uporczywy ból głowy. Przyczyn jej występowania może być wiele. Migrena – bo o niej mowa to dolegliwość z którą boryka się coraz więcej osób, znacznie utrudniająca prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. My postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej nie tylko o samej dolegliwości, ale i jak sobie z nią radzić.

Migrena – skąd się bierze?

Naukowcy do dziś nie potrafią określić jednoznacznej przyczyny migreny. Dość spory procent stanowią uwarunkowania genetyczne. Powodem jednak mogą być również choroby i zaburzenia wzroku. Aktualnie dużo czasu spędzamy przed komputerem co również znacząco sprzyja powstawaniu migreny.

Migrena – objawy

To przede wszystkim silny ból głowy, który w najgorszym wypadku może trwać do kilkudziesięciu godzin. Migrenie jednak zazwyczaj towarzyszą dodatkowe objawy. Dość częstym przypadkiem są zaburzenia widzenia (tzw. plamki przed oczami, lub częściowa, czy całkowita utrata wzroku). Mogą pojawić się również nudności i wymioty. Może wystąpić także podwójne widzenie. Kolejne objawy to zaczerwienienie i pocenie się skóry twarzy, występowanie wydzieliny z nosa, czy łzawienie oczu. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić paraliże kończyn. Jeśli chodzi o bóle głowy to również mogą mieć różną postać – mrowienia, uderzające, lub pulsujące.

Jak leczyć migrenę?

Częstym powodem migreny może być niedobór snu, a także zła jego jakość przez którą budzimy się nie tylko z bólem głowy, ale i szyi, czy karku. W tej sytuacji warto tradycyjną poduszkę zamienić na poduszkę ortopedyczna, która przede wszystkim zredukuje napięcie mięśni. Najlepsza poduszka ortopedyczna to taka, która dopasowana jest do pozycji w której śpisz. Poduszki są wygodne, gwarantują zdrowy spokojny sen, tym samym znacznie zmniejszasz ryzyko występowania migreny. Niestety samej choroby nie można wyleczyć, a jedynie łagodzić jej objawy. W przypadku występowania migreny należy jak najszybciej skonsultować się z neurologiem. Leczenie samych objawów choroby to przede wszystkim środki farmakologiczne.

Opracowane przez: Anna D.