Inhalacja to najpowszechniej stosowana metoda leczenia chorób dróg oddechowych, płuc i oskrzeli. Polega ona na wdychaniu różnego rodzaju leków w postaci oparów i aerozoli w celach leczniczych. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod walki z chorobami górnych dróg oddechowych, chorobami płuc i oskrzeli. Inhalacja to metoda wziewna leków przeciwzapalnych, leków powodujących odkrztuszanie jak również antybiotyków.
Inhalacja parą wodną
Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej zawierającej minerały, roztworów leków lub też ich aerozoli. Odbywać się może ona na dwa sposoby. W pierwszym z nich leki dostają się do organizmu poprzez wdychanie pary wrzącego roztworu leku. Drugi sposób polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia nazywanego inhalatorem.
Inhalator służy do rozpylania wszelkiego rodzaju substancji leczniczych, które są przeznaczone do wdychania. Tradycyjne inhalatory to urządzenia parowe. Obecnie coraz częściej stosuje się inhalatory zasilane elektrycznie, w który rozpraszanie odbywa się przy użyciu ultradźwięków lub pneumatyki. Inhalatory tego typu pozwalają na stworzenie bardzo małych kropelek, które w łatwy sposób mogą się dostać do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Sprzedaż inhalatorów jest prowadzona zarówno przez apteki jak również bezpośrednio przez ich producentów.
Leki działające na drzewo oskrzelowe
Inhalacja wykorzystuje leki, które w sposób rozkurczowy działają na drzewo oskrzelowe, dzięki czemu łatwiejsze jest odkrztuszanie. W zależności od jej rodzaju trwa ona zazwyczaj od 10 do 30 minut. Inhalacja może być zarówno indywidualna jak również zbiorowa.
Inhalacja stosowana jest zarówno jako metoda leczenia jak również jako środek profilaktyczny. Az pomocą tej metody leczy się osoby w różnym wieku, u których występują różne choroby układu oddechowego takie jak nawracające się zapalenie płuc, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, stany przed i po zabiegach chirurgicznych, grzyby jamy ustnej i gardła nieżyty krtani i wiele innych.
Poza inhalacją leków bardzo często spotykana jest tzw. inhalacja naturalna. Polega ona na wdychaniu różnego rodzaju aerozoli pochodzenia naturalnego zawierających składniki mineralne. Aerozole te występują w takim otoczeniu jak brzeg morza lub tężnie w uzdrowiskach.
Czy warto kupić inhalator dla dziecka?
Inhalator, zwany również nebulizatorem, jest urządzeniem, które przekształca leki z postaci ciekłej do aerozolu, który łatwo dociera do dróg oddechowych pacjenta. Jest to szczególnie istotne w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, czy infekcje górnych dróg oddechowych.
Jeśli chcesz skutecznie porównać ceny inhalatorów dostępnych na rynku, skorzystał z porównywarki cen Ceneo, lub kliknij w ten link: https://www.ceneo.pl/Inhalatory_i_akcesoria/Rodzaj:Inhalatory_dla_dzieci.htm
Kupno inhalatora dla dziecka może okazać się wartościowe w następujących sytuacjach:
- Przewlekłe choroby układu oddechowego: Jeśli Twoje dziecko ma astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, inhalator może być niezastąpionym narzędziem w domowej apteczce. Leki podawane za pomocą inhalatora działają szybko i skutecznie, docierając bezpośrednio do miejsca, które wymaga leczenia.
- Częste infekcje dróg oddechowych: Dzieci, szczególnie te uczęszczające do przedszkola lub szkoły, są narażone na częste infekcje dróg oddechowych. Inhalacje mogą wspomagać proces leczenia, nawilżając śluzówkę dróg oddechowych i ułatwiając odkrztuszanie.
- Alergie: Inhalacje mogą pomóc łagodzić objawy alergii, takie jak katar, kaszel czy trudności w oddychaniu.
- Komfort: Inhalacje są zazwyczaj łatwiejsze do podania u małych dzieci niż tabletki czy syropy, a wiele inhalatorów ma specjalne maski zaprojektowane specjalnie dla dzieci.
- Zalecenie lekarza: W przypadku niektórych stanów zdrowotnych lekarz może zalecić regularne inhalacje dla Twojego dziecka.
Jednak pamiętaj, że decyzję o kupnie inhalatora zawsze warto skonsultować z lekarzem. Będzie on w stanie udzielić Ci konkretnych rad i zaleceń dotyczących Twojego dziecka. Ponadto, używanie inhalatora wymaga pewnej wiedzy i umiejętności – trzeba na przykład wiedzieć, jakie leki należy do niego wkładać, w jakich dawkach, jak często powinny być one podawane, oraz jak prawidłowo czyścić i konserwować urządzenie.