Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Na czym polega inhalacja?

trądzik

Inhalacja to najpowszechniej stosowana metoda leczenia chorób dróg oddechowych, płuc i oskrzeli. Polega ona na wdychaniu różnego rodzaju leków w postaci oparów i aerozoli w celach leczniczych.

Inhalacja jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod walki z chorobami górnych dróg oddechowych, chorobami płuc i oskrzeli. Inhalacja to metoda wziewna leków przeciwzapalnych, leków powodujących odkrztuszanie jak również antybiotyków.

Inhalacja parą wodną

Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej zawierającej minerały, roztworów leków lub też ich aerozoli. Odbywać się może ona na dwa sposoby. W pierwszym z nich dostają się do organizmu poprzez wdychanie pary wrzącego roztworu leku. Drugi sposób polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia nazywanego inhalatorem.

Inhalator służy do rozpylania wszelkiego rodzaju substancji leczniczych, które są przeznaczone do wdychania. Tradycyjne inhalatory to urządzenia parowe. Obecnie coraz częściej stosuje się inhalatory zasilane elektrycznie, w który rozpraszanie odbywa się przy użyciu ultradźwięków lub pneumatyki. Inhalatory tego typu pozwalają na stworzenie bardzo małych kropelek, które w łatwy sposób mogą się dostać do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Sprzedaż inhalatorów jest prowadzona zarówno przez apteki jak również bezpośrednio przez ich producentów.

Leki działające na drzewo oskrzelowe

Inhalacja wykorzystuje leki, które w sposób rozkurczowy działają na drzewo oskrzelowe, dzięki czemu łatwiejsze jest odkrztuszanie. W zależności od jej rodzaju trwa ona zazwyczaj od 10 do 30 minut. Inhalacja może być zarówno indywidualna jak również zbiorowa.

Inhalacja stosowana jest zarówno jako metoda leczenia jak również jako środek profilaktyczny. Az pomocą tej metody leczy się osoby w różnym wieku, u których występują różne choroby układu oddechowego takie jak nawracające się zapalenie płuc, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, stany przed i po zabiegach chirurgicznych, grzyby jamy ustnej i gardła nieżyty krtani i wiele innych.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Poza inhalacją leków bardzo często spotykana jest tzw. inhalacja naturalna. Polega ona na wdychaniu różnego rodzaju aerozoli pochodzenia naturalnego zawierających składniki mineralne. Aerozole te występują w takich otoczeniach jak brzeg morza lub tężnie w uzdrowiskach.