Astma stanowi bardzo poważną chorobę, zaliczaną do grona chorób cywilizacyjnych. Obecnie w skali całego globu, szacuje się, iż osób chorych na astmę może być nawet ponad 150 mln. W samej tylko Polsce znajduje się ponad 3 mln. osób dotkniętych tą chorobą, z czego około 200 tys. osób cierpi na najcięższe przypadki astmy. Warto tutaj poznać tę chorobę nieco bliżej, dowiedzieć się nieco o jej przebiegu, a atakach astmy, oraz o tym, jak można pomóc, bowiem każdy z nas, może być każdego dnia świadkiem takiego ataku, zaś w przypadkach najgroźniejszych postaci, choroby będzie wymagał naszej pomocy. Przejmy zatem do meritum i zajmijmy się omówieniem sprawy.
Atak astmy – co robić?
Od samego początku warto tutaj powiedzieć sobie kilka słów na temat naszego zachowania w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami ataku astmy. Jest to w zasadzie najważniejsza kwestia, o której powinniśmy się dowiedzieć z niniejszego artykułu, aby móc skutecznie udzielać na drodze pomocy osobom, które właśnie przechodzą atak astmatyczny. Przede wszystkim musimy zachować pełny spokój. Pierwszą czynnością będzie podanie leku rozkurczającego oskrzela, który powinien zacząć działać od razu, a w ciągu 20 minut od podania zapewnić choremu powrót do zdrowia. W przypadku braku reakcji, należy podać kolejną dawkę, zaś w przypadku dalszego braku reakcji powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie, celem udzielenia choremu specjalistycznej pomocy medycznej. Cały czas powinniśmy być przy chorym i go uspokajać, zapewniając mu spokój i możliwość przyjęcia pozycji stojącej lub tez siedzącej, a w każdym razie na pewno nie leżącej.
Najcięższe przypadki astmy
Warto tutaj także wiedzieć, iż astma w swojej najgroźniejszej postaci (astma ciężka steroidoodporna), zupełnie wywraca życie chorego do góry nogami. W czasie ataków, na które chory jest stale narażony, nie potrafi on z siebie wydusić żadnego słowa, przez co też utrudniony jest jakikolwiek kontakt z nim. Do tego dochodzi tachykardia, czyli szybkość bicia serca dochodzi do ponad 100 uderzeń na minutę. W przypadkach takich ataków niezbędna jest szybka interwencja medyczna i hospitalizacja chorego, toteż warto wiedzieć, iż czynnikiem rozpoznawczym może być właśnie sinica i szybkie tempo w połączeniu z brakiem możliwości wyduszenia z siebie przez chorego jakichkolwiek słów.
Astma w tej postaci jest wyjątkowo uciążliwa. Uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie, czyli na przykład podjęcie pracy. Prowadzi ona w efekcie do trwałego kalectwa oddechowego osoby chorej. Co gorsza, jedna dawka leku kosztuje ponad 4 tys. zł. i dodatkowo, jak to zresztą często w naszym kraju bywa, nie jest to lek refundowany.
Możemy więc powiedzieć, iż astma w swojej najgroźniejszej postaci jest niezwykle niebezpieczną chorobą i może w efekcie doprowadzić nawet do śmierci osoby cierpiącej, jeśli pomoc medyczna nie dotrze do osoby z atakiem na czas. Dlatego też, tak ważna jest nasza szybka reakcja, i udzielenie pomocy oraz wezwanie pogotowia, bowiem od tego może zależeć nawet czyjeś życie.