Dbasz o swoją dietę, jesteś aktywny fizycznie i prowadzisz zdrowy styl życia, a mimo to dalej nie możesz pozbyć się fałdek na brzuchu? Nadmiar opornej tkanki tłuszczowej to problem, z którym mierzą się także szczupłe osoby. Marzysz o smukłej talii i idealnie płaskim brzuchu? Współczesna medycyna estetyczna może Ci w tym pomóc.
Oponka na brzuchu – skąd się bierze i dlaczego tak trudno się jej pozbyć?
Oponka na brzuchu, potocznie nazywana też „tłuszczem trzewnym”, to nic innego, jak komórki tłuszczowe, gromadzące się w tkance podskórnej i wokół narządów wewnętrznych. To zjawisko, które dotyczy nie tylko osób z nadwagą, lecz także tych o szczupłej budowie ciała. Najbardziej podatna na odkładanie się tłuszczu jest okolica ud, pośladków i brzucha.
Tkanka tłuszczowa jest nam niezbędna do prawidłowej pracy całego organizmu. Pełni szereg istotnych funkcji, m.in. magazynuje energię, amortyzuje i chroni nasze narządy wewnętrzne, zabezpiecza je przed wyziębieniem, a także bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i regulacji hormonalnej. Jednak jej nadmiar, zwłaszcza w obszarze trzewnym może stanowić nie tylko problem natury estetycznej, lecz także wiązać się z różnymi komplikacjami zdrowotnymi.
U obu płci oponka na brzuchu może wskazywać na występowanie zaburzeń hormonalnych, np. przewagi estrogenowej. Podniesiony w wyniku przedłużającego się stresu, przemęczenia i niewyspania poziom kortyzolu również będzie sprzyjał gromadzeniu się tłuszczu w tym miejscu. Siedzący tryb życia, słabe mięśnie, przetworzona dieta uboga w błonnik, nadmiar kalorii czy regularne spożywanie alkoholu to kolejne nawyki oddalające nas od płaskiego brzucha. Nie bez znaczenia jest także genetyka – niektóre osoby mają naturalną tendencję do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej w jednym miejscu i to właśnie im będzie najtrudniej się jej pozbyć.
Medycyna estetyczna w walce z oponką na brzuchu – kiedy warto zdecydować się na zabieg?
W obecnych czasach mamy do dyspozycji wiele zabiegów, które ułatwiają osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Po pomoc możemy się udać m.in. do specjalistycznych klinik, takich jak Bieńkowscy Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy. Jednak, aby taka ingerencja miała sens, a efekty były długotrwałe, najpierw warto zadbać o podstawy.
Zabiegi na pozbycie się opornej tkanki tłuszczowej przyniosą najlepsze rezultaty w przypadku osób, które już wprowadziły do swojego życia zdrowe nawyki, takie jak racjonalna dieta i regularna aktywność fizyczna. Czasami konieczne będzie skorzystanie z pomocy dietetyka lub endokrynologa, który pomoże znaleźć hormonalną przyczynę gromadzenia się tłuszczu i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Warto również zadbać o stan skóry – odpowiednio nawilżona i pielęgnowana będzie dużo bardziej jędrna i elastyczna, co przełoży się na wygląd brzucha. Dopiero gdy wyregulujemy hormony, odżywimy nasze ciało i wzmocnimy mięśnie, w pełni skorzystamy z korzyści płynących z zabiegów estetycznych.
Najpopularniejsze bezinwazyjne zabiegi na płaski brzuch
- Lipomassage – forma masażu podciśnieniowego, który stymuluje krążenie krwi, pobudza drenaż limfatyczny oraz rozluźnia tkankę łączną. Urządzenie wyposażone w specjalne rolki i ssawki, działając przez skórę, dociera do warstwy tkanki tłuszczowej na brzuchu, stymulując rozpad komórek i poprawiając mikrokrążenie. W efekcie dochodzi nie tylko do stopniowego wchłonięcia nadmiaru tłuszczu na drodze procesów metabolicznych, lecz także ujędrnienia i napięcia skóry oraz likwidacji cellulitu.
- Zabiegi technologią HIFU – drugą popularną metodą na pozbycie się fałdek z brzucha jest High-Intensity Focused Ultrasound. Zabieg wykorzystuje zogniskowane ultradźwięki o dużej energii, które przenikają przez powierzchnię skóry, powodując precyzyjne mikrouszkodzenia w tkance tłuszczowej i powięzi mięśniowej. W efekcie dochodzi do niszczenia komórek tłuszczowych, obkurczania tkanek miękkich i stymulacji produkcji kolagenu. Rezultaty widać już po pierwszej serii – skóra staje się napięta, zmniejsza się widoczność cellulitu i objętość oponki.