Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Nerwica – czy objawy nerwicy występują każdego codziennie?

Nerwica i sposoby jej leczenia

Pośpiech, stres oraz życie w biegu często sprawiają, że u wielu osób pojawiają się choroby natury psychicznej. Pośród wielu z nich można wymienić nerwicę. Choroba ta jest bardzo dotkliwa i w dużym stopniu utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Czy nerwica objawia się każdego dnia oraz jak ją skutecznie leczyć?

Nerwica – poważne zaburzenie psychiczne

Nerwica to poważna choroba, która najczęściej objawia się występowaniem zaburzeń lękowych. Osoby zmagające się z tą dolegliwością często odczuwają lęk, strach oraz niepokój. Zaburzenia te są bardzo uciążliwe i mają bardzo negatywny wpływ na życie tych osób, których dotykają. Choroba ta znacznie utrudnia codziennie funkcjonowanie w życiu zawodowym, społecznym oraz rodzinnym.

W medycynie nerwica jest definiowana jako nieprawidłowość w procesach myślowych, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i zachowania. Niemniej nie jest ona zaliczana do zaburzeń psychotycznych, których najczęstszymi objawami są omamy i urojenia. Nerwica najczęściej ujawnia się w wieku od 25 do 45 lat i obecnie dotyka mnóstwo osób.

Zobacz również: Nerwica i sposoby jej leczenia

U pacjentów chorych na nerwicę występują objawy psychiczne, fizyczne i psychosomatyczne. Najczęstsze to:

 • lęk, strach i niepokój
 • zaburzenia pamięci
 • problemy ze snem
 • koszmary nocne
 • ogólne zmęczenie
 • nadpobudliwość
 • zmęczenie
 • zamartwianie się
 • trudności ze skupieniem się
 • nastrój depresyjny

Osoby zmagające się z tą chorobą często się pocą oraz występuje u nich suchość w ustach. Ponadto mają mdłości, bóle głowy, tiki nerwowe oraz borykają się z nadciśnieniem. Nieobce jest im także uczucie bezradności oraz rozpaczy pojawiającej się z powodu trudnych przeżyć. W nieoczekiwanych momentach bardzo często brakuje im tchu, a serce mocno kołacze.

Przyczyną tej choroby są przede wszystkim predyspozycje osobowościowe oraz biologiczne. O występowaniu zaburzeń lękowych decydują też:

 • silne i trudne przeżycia
 • stres i przemęczenie
 • tłumienie negatywnych emocji
 • uwarunkowania środowiskowe
 • negatywny wpływ otoczenia

Czy objawy nerwicy występują codziennie?

Nerwica to bardzo szeroka kategoria zaburzeń psychicznych. Jej objawy mogą być różnorodne oraz występować w różnym nasileniu. W dużym stopniu jest to zależne od stopnia zaawansowania choroby oraz sposobu leczenia. W przypadku wielu pacjentów objawy lęku oraz związane z nimi niepokojące myśli i objawy fizyczne, takie jak: napięcie mięśniowe, szybsze bicie serca mogą występować każdego dnia. Zdarza się, że w wyniku trudnych sytuacjach nerwica wywołuje ataki paniki zaburzenia pamięci, a nawet myśli samobójcze.

Psychika każdego człowieka jest bardzo delikatną materią i trudno tutaj mówić o uniwersalnych zasadach. Objawy nerwicy mogą występować codziennie, ale wcale nie muszą. Czasem zdarza się tak, że ustępują na jakiś czas, a później znów powracają. Zdarza się również ,że zaburzenia lękowe pojawiają się i znikają cyklicznie.

Zobacz również: Dobry psychoterapeuta we Wrocławiu?- Jak go znaleźć?

Jak skutecznie walczyć z nerwicą?

Pierwszym, niezwykle ważnym krokiem jest zdiagnozowanie nerwicy. Jeśli występują objawy charakterystyczne dla tej choroby, to wówczas warto czym prędzej udać się do lekarza.

W leczeniu tej choroby niezwykle ważną rolę farmakologia, która to najlepsze efekty przynosi w połączeniu z pozostałymi formami leczenia. W życiu każdej osoby chorej na nerwicę bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia. Jej zadaniem jest znalezienie przez psychologa przyczyny zaburzenia oraz dokonanie u chorego zmiany postrzegania środowiska oraz odbierania siebie. Wiele osób zmagających się z tą chorobą posiada bowiem skłonności do skupiania się na swoich problemach. Tacy ludzie nie wierzą w siebie oraz w swoje możliwości, a terapia ma na celu stopniowe wyprowadzanie pacjenta z błędnych założeń i wprowadzanie w bardziej realistyczny obraz rzeczywistości.

Niezwykle ważne jest także wsparcie ze strony rodziny oraz przyjaciół. Dzięki rozmową z osobami trzecimi można spojrzeć na swój problem z innej perspektywy. Szczere rozmowy dają choremu możliwość nowego spojrzenia na lęki i oraz otaczające społeczeństwo. Podejmując powyższe kroki można znacznie ulżyć swemu cierpieniu i sprawić, że objawy tej choroby nie będą występować każdego dnia.

Zobacz również: W czym może pomóc nam psychoterapia?

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *