Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Nerwica i sposoby jej leczenia

Nerwica i sposoby jej leczenia

Nerwica to nie tylko sytuacja, w której ktoś się zdenerwuje. Sprowadzenie tego zjawiska do takich sytuacji byłoby tak naprawdę bardzo dużym uproszczeniem i nie będzie oddawało meritum sprawy. Nerwica to zjawisko, które powinno być leczone i od tego nie ma żadnych odstępstw Nieleczona nerwica będzie się w każdym przypadku pogłębiać, będzie dawać jasne symptomy, które jednocześnie też będą dla człowieka coraz bardziej uciążliwe. Jak zatem nazywana i określana jest owa nerwica w nazewnictwie profesjonalnym, fachowym?

Zaburzenia lękowe

Tam można zetknąć się z określeniem, iż nerwica jest zespołem objawów wskazującym na zaburzenia lękowe. Najczęściej owe nerwice występują u osób w wieku od 25 do 45 lat. Nie oznacza to oczywiście, że osoby w innym wieku nie mogą mieć do czynienia z tym schorzeniem. Nie jest łatwo zdiagnozować nerwicę i tak naprawdę nie można tego zrobić od razu. Aby móc mówić o stwierdzeniu nerwicy lub też wykluczyć taką możliwość, daną osobę należy obserwować przez znacznie dłuższy czas, należy brać pod uwagę wszystkie pojawiające się symptomy.

Podstawowe objawy nerwicy

Do podstawowych objawów związanych z pojawieniem się nerwicy można na pewno zaliczyć ogólny lęk, który towarzyszy danej osobie, można wskazać na pojawienie się zaburzeń pamięci, na niepokój, na pojawienie się koszmarów sennych, problemów ze snem, na ogólne zmęczenie, które nie jest wywołane bardzo dużym wysiłkiem, nadpobudliwość jak również na pojawienie się zaburzeń dysocjacyjnych. Jednocześnie też można mówić o innych objawach, które towarzyszą nerwicom. Mowa jest chociażby o pojawieniu się bólów głowy, nadciśnieniu tętniczym, impotencji, problemów skórnych, poceniu się, tikach nerwowych, suchości w ustach czy też pojawieniu się mdłości.

Skąd pojawia się nerwica?

Zasadniczo określa się, że może się ona pojawić w sytuacjach, w których mamy do czynienia z pewnego rodzaju konfliktami wewnętrznymi. Mogą się one pojawić wówczas, gdy mamy do czynienia z jakimiś silnymi przeżyciami emocjonalnymi. Jednocześnie też może być ona wywołana przez urazy psychiczne, w wyniku reakcji organizmu na występujący silny stres, w sytuacjach bardzo mocnego przemęczenia organizmu. Nerwica może mieć także bardzo zróżnicowane formy, a zatem trudno jest mówić, że jest to jeden rodzaj zaburzeń. W tym względzie wyróżnić można chociażby różnego rodzaju fobie, można wskazać na zaburzenia obsesyjno- kompulsywne czy też na hipochondrię.

W każdym przypadku należy podjąć stosowne leczenie, aby owa nerwica nie pogłębiała się, aby nie powodowała coraz poważniejszego stanu danej osoby. To nie jest tak, że osoba dotknięta nerwicą jest w stanie sama się uspokoić i nie reagować niewłaściwie, że jest w stanie samoistnie wyeliminować stres oraz inne pojawiające się dolegliwości. Tutaj potrzeba jest zastosowania profesjonalnej terapii, która będzie najbardziej skuteczna w danej sytuacji. Tym samym wizyta u specjalisty staje się czymś nieodzownym. Terapia w przypadku wystąpienia nerwicy zasadniczo nie będzie krotka, ale wymaga cierpliwości, co może przynieść pożądane efekty po pewnym czasie.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *