Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Niedobór witaminy D

witamina D

w naszym organizmie powinien podlegać ciągłej kontroli. Jej nadmiar jak również niedobór może powodować negatywne skutki dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiednie stężenie D sprawia, że zęby są zdrowe, a kości mocne. Witamina ta wpływa również na funkcjonowanie układu krążenia i szczupłą sylwetkę.

Najlepsza

jest nazywana witaminą słońca, gdyż jego promienie są w stanie zapewnić prawidłowy poziom tej substancji. Dlatego istotna jest odpowiednia ekspozycja na słońcu. Nie należy mylić tego z intensywnym opalaniem, gdzie dochodzi nawet do dotkliwych oparzeń. Bardziej chodzi tu o przebywanie na świeżym powietrzu, gdy jest ładna pogoda, a nie oszczędza nam naturalnego ciepła. Właściwe stężenie witaminy D w naszym organizmie zapewnia dwudziestominutowy codzienny , nawet, gdy jest pochmurnie. Niedobór witaminy D pojawia się z naturalnych przyczyn jesienią i zimą, dlatego warto sięgać po suplementy, które pozwolą nam zachować odpowiednie stężenie. Należy jednak pamiętać, że nadmiar też szkodzi.

Przedawkowanie witaminy D

„Przedawkowanie” najczęściej objawia się bólami głowy, oczu, nadmiernym poceniem się, utratą apetytu, nudnościami, wzmożonym pragnieniem i oddawaniem moczu oraz ogólnym osłabieniem. Skutkiem jest gromadzenie się wapnia w różnych tkankach. Prowadzi to do zaburzeń rytmu serca i układu nerwowego. Na nadmiar witaminy D powinny zwłaszcza uważać kobiety w ciąży, gdyż zbyt duże stężenie może powodować deformacje płodu i problemy z układem kostnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *