Czy już wiesz, jak wygląda nowa piramida żywienia? Początkiem 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia zaktualizował poprzednią wersję Piramidy. Dokonało się kilka ważnych zmian, zaś końcem 2016 uaktualniona została także piramida dla dzieci i młodzieży.
Warto znać piramidę żywienia
Piramidę żywienia można określić, jako graficzny skrót, dzięki któremu łatwo zorientować się jak powinno wyglądać nasze codzienne żywienie. Piramida przedstawia wszystkie produkty, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Grupy usytuowane są na kilku piętrach a im wyższe piętro tym więcej produktów powinniśmy z niego spożywać.
U podstaw piramidy znajdują się owoce i warzywa, dlatego powinniśmy sięgać po nie przy każdym posiłku. Na kolejnym piętrze mamy produkty zbożowe, dalej widzimy mleko i produkty mleczne, zaś jeszcze wyżej odnajdziemy mięso, ryby, jaja oraz strączki. Na szczycie piramidy odnajdujemy dobre tłuszcze, czyli oleje roślinne. Owa grafika jest znakomitym materiałem, na bazie którego powinny odżywiać się osoby dorosłe, młodzież i dzieci.
Zasady zdrowego żywienia
Z grafiki, która przedstawia piramidę, może skorzystać każdy człowiek. Jeśli dana osoba jest chora, piramida musi być odpowiednio zmodyfikowana. Oczywiście musi to nastąpić pod czujnym okiem lekarza lub dietetyka. Dzięki stosowaniu owych zasad, możemy zachować zdrowie do późnej starości. Dodatkowo nasze żywienie będzie pozytywnie wpływało na organizm. Zachowamy pamięć i sprawność fizyczną na wiele długich lat.