Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Nowoczesne metody rehabilitacji poudarowej – co oferują współczesne ośrodki?

Nowoczesne metody rehabilitacji poudarowej - co oferują współczesne ośrodki?

Udar mózgu to stan medyczny, który występuje, gdy dochodzi do nagłego zakłócenia przepływu krwi do mózgu, co prowadzi do uszkodzenia tkanki mózgowej. Może być spowodowany zablokowaniem naczynia krwionośnego, co nazywa się udarem niedokrwiennym, lub pęknięciem naczynia i wylewem krwi do mózgu, czyli udarem krwotocznym. Udar mózgu często prowadzi do trwałych uszkodzeń, które mogą obejmować paraliż, utratę zdolności mówienia, zaburzenia widzenia oraz inne poważne problemy neurologiczne. Szybka interwencja medyczna jest kluczowa dla minimalizacji skutków udaru i zwiększenia szans na powrót do zdrowia.

Przy udarze liczy się czas – im więcej go upłynie od momentu wystąpienia objawów do otrzymania profesjonalnej pomocy, tym większe szanse, że uda się go przeżyć i uniknąć powikłań.   Polskie statystyki pokazują, że 50% osób, które udar przeżyły powraca do sprawności i samodzielnego życia, 20% wymaga stałej opieki, a pozostałe 30% wymaga doraźnej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia po udarze jest rehabilitacja.

Rehabilitacja poudarowa

Pozbawione tlenu komórki nerwowe szybko obumierają i mózg osoby, która doznała udaru traci funkcje poznawcze, u osoby poszkodowanej pojawiają się kłopoty z pamięcią, mówieniem, pisaniem, z poruszaniem się (częściowy paraliż). Ludzki mózg ma jednak zdolności adaptacyjne i niektóre z utraconych zdolności można odzyskać m.in. właśnie dzięki rehabilitacji.

Gdzie po udarze uzyskać pomoc?

Pierwsza pomoc nadchodzi podczas pobytu w szpitalu (na oddziale rehabilitacyjnym). Gdy tylko stan pacjenta na to pozwoli, jest on poddawany ćwiczeniom ruchowym, ćwiczeniom funkcji mowy i sprawności myślenia. Po hospitalizacji, chory może skorzystać z pomocy w ośrodku rehabilitacji dziennej, w poradni rehabilitacyjnej lub udając się na zabiegi fizjoterapeutyczne w ramach NFZ. Wszystkie te działania mogą okazać się niewystarczające i wtedy warto sprawdzić jeszcze taką opcję – ośrodek rehabilitacji poudarowej.

Co oferują takie ośrodki?

Niektóre z takich ośrodków oferują nowoczesne metody rehabilitacji – przede wszystkim są wyposażone w zaangażowany pod względem technicznym sprzęt, wdrażają nowe metody (neurologia bardzo się rozwija, ponieważ na problemy z układem nerwowym cierpi coraz więcej osób). Przebywający na turnusie kuracjusz, może liczyć na wstępne badanie przeprowadzone przez zespół medyczny, na indywidualnie dobrany program, na opiekę wykwalifikowanych fizjoterapeutów i lekarzy, na zabiegi np. tlenoterapii barycznej, krioterapię, na masaże, na ćwiczenia utrzymywania równowagi na platformie wibracyjnej, na naukę chodzenia w egzoszkieletach lub na bieżniach, ćwiczenia na basenie.

W nowoczesnych ośrodkach rehabilitacyjnych pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologiczne oraz na życzliwą i przyjazną, wręcz domową atmosferę. Komfortowe samopoczucie i pozytywne myślenie to jeden z najważniejszych warunków powrotu do zdrowia, a osiągnięcie go w szpitalu, w przychodni czy w poradni nie zawsze jest możliwe. Sam fakt, że rehabilitacja po udarze jest procesem długim i żmudnym pozytywnie nie nastraja, ale jak widać są miejsca, gdzie zmiana nastawienia jest możliwa.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *