Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Objawy i leczenie polipów macicy – co warto wiedzieć?

Objawy i leczenie polipów macicy - co warto wiedzieć?

Polipy macicy to dolegliwość, z którą mierzy się wiele kobiet. Bywa, że choroba ta przebiega bezobjawowo, a w innych przypadkach wręcz odwrotnie – może powodować nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Czym dokładnie są polipy macicy i jak je leczyć?

Czym są polipy macicy?

Polipy macicy to niewielkie przerosty błony śluzowej, które wyrastają z jamy macicy. Mogą przybierać kolor od różowego do fioletowego lub czerwonego. Mają one lśniącą i połyskującą powierzchnię oraz mogą być pojedyncze lub mnogie. Traktowane są jako łagodne zmiany, w zdecydowanej większości bez tendencji uzłośliwienia. W zależności od wyjścia wzrostu polipa wyróżniamy polipy szyjki macicy oraz polipy jamy macicy.

Polipy szyjki macicy można rozpoznać w trakcie tradycyjnego badania ginekologicznego z użyciem wziernika. Zmiany te zwykle osiągają maksymalnie do 3 cm. Zazwyczaj jest to jedyna metoda uwidocznienia polipów szyjki macicy, gdyż podczas badania USG będą one niewidoczne, chyba, że osiągną bardzo duże rozmiary.

Polipy jamy macicy, inaczej zwane również polipami endometrialnymi, najłatwiej jest wykryć między 5. a 10. dniem cyklu menstruacyjnego, gdyż w tym czasie błona śluzowa wyściełająca macicę jest jeszcze stosunkowo cienka i nie zdążyła narosnąć wraz z czasem trwania cyklu. Tego rodzaju polipy wykrywa się za pomocą badania USG.

Objawy polipów macicy

Polipy szyjki macicy mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego też bywa, że zostają one wykryte przez przypadek podczas kontrolnego badania ginekologicznego. Jeśli jednak dają o sobie znać, to mogą powodować plamienia międzymiesiączkowe, plamienia po stosunku płciowym oraz samodzielne upławy lub z domieszką krwi. Mogą również przyczyniać się do powstawania i nawracania zakażeń intymnych.

Polipy jamy macicy zwykle nie przebiegają bezobjawowo, za to towarzyszą im takie dolegliwości jak plamienia międzymiesiączkowe, przedłużające się krwawienia menstruacyjne, które również mogą być bardziej obfite niż zazwyczaj, czasami mogą pojawić się również upławy z domieszką krwi.

Leczenie polipów macicy

Polipy szyjki macicy usuwa się za pomocą specjalistycznych narzędzi podczas zabiegu, który trwa od kilku do kilkunastu minut, natomiast usunięcie polipa jamy macicy wymaga użycia histeroskopu. Usunięciu polipa szyjkowego zwykle towarzyszy również zabieg wyłyżeczkowania kanału jamy macicy, co jest szczególnie ważne ze względu na możliwy nawrót polipa po jego niepełnym usunięciu, jak również w celu wykluczenia ewentualnego procesu nowotworowego.

Zarówno w przypadku polipów szyjki macicy, jak i jamy macicy, usunięty polip oddaje się do badania histopatologicznego w celu ostatecznego potwierdzenia rozpoznania. Zazwyczaj na wynik czeka się około 3-4 tygodnie.

Polip macicy a rak

W większości przypadków polipy macicy nie stanowią zagrożenia, gdyż ryzyko zezłośliwienia jest niskie. Szacuje się, że w przypadku występowania polipa do rozwoju raka dochodzi w około 1% przypadków. Niemniej jednak, ryzyko istnieje, dlatego polipów macicy nie wolno bagatelizować, gdyż w skrajnych przypadkach polipy mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Opracowane przez: Wpis Sponsorowany

Artykuł sponsorowany. Zawarte na tej stronie porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania się do zamieszczonych informacji.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *