Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Odkrycie fosfokreatyny

sport

Kreatyna może przybierać bardzo różne formy. Jednakże, jeśli mówimy o jakimś historycznym przełomie, to należy wskazać na rok 1927, w którym to dokonano odkrycia fosfokreatyny. Wcześniej sama kreatyna była znana, aczkolwiek tak naprawdę niewiele o niej wiedziano, słabo się nią interesowano i de facto nie poświęcano jej zbyt dużej uwagi. Owo wynalezienie fosfokreatyny zmieniło niemalże wszystko w tymże aspekcie.

Wielkie znaczenie

Wraz z owym odkryciem możemy mówić o pewnym przełomie w świadomości. Uznano, bowiem, że kreatyna bierze posiada bardzo znaczący udział w przemianach energetycznych zachodzących w ludzkich mięśniach i to spowodowało, że kreatyną zaczęto się bardzo poważnie interesować. Dwadzieścia trzy lata po odkryciu fosfokreatyny mamy do czynienia z pierwszym, historycznym uzyskaniem sztucznej, syntetycznie wytworzonej kreatyny. Ma to miejsce w roku 1950 w Stanach Zjednoczonych. Tym samym od tego momentu kreatyna na dobre zagościła w świecie sportowym, na dobre zaczęto ją łączyć z uzyskiwaniem znacznie lepszych rezultatów sportowych, na dobre zaczęto ją łączyć z suplementacją sportowców. Oczywiście początki na pewno nie były łatwe, na pewno trzeba było sporo się natrudzić, aby cokolwiek wygenerować. Nie każdy chciał sięgać po jakieś środki wspomagające, nie każdy miał zaufanie do kreatyny, aczkolwiek z biegiem lat o kreatynie wiedzieliśmy coraz więcej i tym samym mogliśmy ja coraz efektywniej wykorzystywać.

Ceniony suplement

Jak dobrze wiadomo, dzisiaj kreatyna jest jednym z bardziej cenionych sportowych suplementów diety, który pomaga w szybkim uzyskiwaniu wyższego poziomu masy mięśniowej, który pomaga również w uzyskiwaniu efektu chudnięcia, efektu utraty określonej ilości tkanki tłuszczowej. Dzisiaj kreatyna jest tym suplementem diety, wobec którego nie ma żadnej nieufności, ale który jest nam wszystkim bardzo dobrze znany, a poza tym również jest to bardzo mocno ceniony suplement diety dla sportowców zawodowych i dla amatorów. Dzisiaj kreatynę możemy powszechnie zakupić w każdym dobrym sklepie z odżywkami.

Opracowane przez: Bartek M.