Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Odżywki i antykoncepcja

Zasadniczo jest to bardzo istotne pytanie, które należy sobie zadać, jeżeli trenujemy, stosujemy suplementy dla sportowców, oczekujemy ich realnego działania i jednocześnie też stosujemy farmakologiczne środki antykoncepcyjne. Tę kwestię można i należy oczywiście rozpatrywać z dwóch stron. Z jednej strony można zapytać o wpływ tabletek antykoncepcyjnych na działanie sportowych odżywek, a z drugiej strony należy także zapytać oto, jaki wpływ ma stosowanie odżywek sportowych na skuteczność środków antykoncepcyjnych.

Czy można przyjmować?

Nie można na pewno odpowiedzieć na tę kwestie w sposób jednoznaczny, gdyż każdy produkt stanowiący suplement diety dla sportowców to nieco inny skład, a więc trzeba rozpatrywać go w sposób indywidualny. Podobnie można powiedzieć w kontekście tej drugiej strony, w kontekście wpływu suplementów diety na skuteczność działania środków antykoncepcyjnych. Na pewno powiemy, że samo białko, które przecież jest podstawą wielu odżywek dla sportowców, nie ma żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji, ale przecież suplementy diety dla sportowców to wiele innych składników, w tym również substancji smakowych. Ich wpływ na skuteczność antykoncepcji może być bardzo zróżnicowany.

Odżywki a zdrowie

Zanim, więc sięgniemy po jakąś odżywkę sportową, bardzo dogłębnie powinniśmy rozważyć, czego oczekujemy i czy stosowanie owej odżywki nie będzie miało negatywnego wpływu na inne aspekty naszego życia, w tym oczywiście mamy na myśli wspomnianą wcześniej antykoncepcję. Aby uzyskać nieco więcej informacji na ten temat, możemy oczywiście korzystać z doświadczeń innych ludzi dzielących się tym doświadczeniem na forach internetowych, aczkolwiek większym pewnikiem będzie dla nas skonsultowanie się z lekarzem lub też opcjonalnie z trenerem osobistym, w zależności od tego, o co chcemy zapytać. Ogólnie rzecz ujmując musimy mieć tę świadomość, że środki antykoncepcyjne w połączeniu z odżywkami sportowymi mogą wywoływać bardzo różne działania, mogą powodować nawet pewne skutki uboczne groźne dla naszego zdrowia.

Opracowane przez: Bartek M.