Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Okulary czy soczewki? Co zdrowsze?

okulary czy soczewki? co zdrowsze?

Odkąd soczewki kontaktowe są tak bardzo popularne, osoby zmagające się z wadami wzroku mają niemały dylemat: co wybrać- soczewki kontaktowe, czy okulary korekcyjne? Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego?

Klasyczne okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne znane są od dawien dawna, ludzie zdążyli do nich przywyknąć i wielu osobom nie przeszkadza to, że zsuwają się one z nosa oraz utrudniają aktywność fizyczną. Jednak młodzi, aktywni ludzie coraz częściej postrzegają to jako minus okularów i po prostu nie chcą ich nosić. Również jako minus okularów postrzegane jest to, że ciężko jest dobrać oprawki okularów, w których byłoby nam do twarzy. Oczywiście, są osoby, którym ładnie we wszystkich lub w większości. Niestety niektórym jednak ciężko jest dobrać odpowiednie oprawki, a bezowocne poszukiwania skutecznie zniechęcają do kupienia i noszenia okularów. Dla innych z kolei możliwość zmiany wyglądu poprzez modne oprawki jest z kolei dużym atutem.

Soczewki kontaktowe kontra okulary

Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, to wydaje się, że ich ilość zalet jest większa, przynajmniej większa ilość się wskazuje. Jedną z podstawowych jest komfort codziennego życia, przy stosowaniu soczewek. Uprawianie sportu czy każdy inny rodzaj aktywności nie stanowi żadnej przeszkody. Podobnie jest jeśli chodzi o stabilność soczewki na oku. Soczewki kontaktowe nie wypadają z oka, w odróżnieniu od okularów, które zsuwają się z nosa, co jest denerwujące i drażniące. Ponadto, soczewki kontaktowe są niewidoczne, a więc tak naprawdę nikt nie musi wiedzieć, że mamy jakąkolwiek wadę wzroku. No i jeszcze okres wakacyjny, kiedy chcemy nosić okulary przeciwsłoneczne. Przy okularach korekcyjnych jest to nie wykonalne, natomiast na soczewki jak najbardziej okulary przeciwsłoneczne założymy.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław