Oparzenia to zjawisko mogące mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Niektóre z nich są lekkie, ale oparzenia mogą także być bardzo groźne i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia danej osoby. Jeśli spojrzeć na definicję oparzenia, to wskażemy na zjawisko uszkodzenie tkanek skóry, tkanek podskórnych wywołane działaniem bardzo wysokiej temperatury. Oparzenia mogą być wywołane przez bardzo różne czynniki. Można bowiem mówić o oparzeniach słonecznych, można mówić o działaniu różnych cieczy, gorącej wody, o oparzeniach słonecznych, o wpływie prądu elektrycznego oraz działaniu piorunów.
Klasyfikacja oparzeń
Oparzenia są klasyfikowane w trzech stopniach. Pierwszy z nich to oparzenia najlżejsze, które nie zawsze wymagają interwencji lekarza. Można mieć również do czynienia z oparzeniami stopnia drugiego oraz stopnia trzeciego. W tych przypadkach interwencja lekarska zasadniczo jest wymagana. Jeśli temperatura, z którą styka się skóra człowieka jest wyższa niż 55 stopni, to wówczas uszkodzeniu ulega białko tkankowe. W wyniku działania wyższych temperatur od powyższej dochodzi do martwicy skóry oraz tkanek podskórnych. Mówiąc o podziale na trzy stopnie oparzeń, będziemy wskazywać na podstawowe skutki. Pierwszy stopień oparzenia skutkuje przede wszystkim zaczerwienieniem skóry. Oczywiście zmiany skórne mogą skutkować także poważniejszymi uszkodzeniami w wyniku oparzenia stopnia pierwszego. Jeśli mowa jest o oparzeniach stopnia drugiego, to wówczas mamy do czynienia z pojawieniem się na skórze człowieka pęcherzy z płynem. Ważne jest to, aby tych pęcherzy samodzielnie nie przekłuwać.
Oparzenie trzeciego stopnia
Najbardziej groźnym jest oparzenia stopnia trzeciego. W takim przypadku mamy do czynienia z pojawieniem się zwęgleniem tkanek skórnych, bardzo często zmiany takie są nieodwracalne. W przypadku oparzeń stopnia trzeciego, które zajmują dosyć spory procent powierzchni ciała, jedynym wyjściem jest przeszczepienie skóry osobie oparzonej. W przypadku oparzenia stopnia trzeciego mamy również do czynienia z uszkodzeniem tkanek nerwowych, co może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku sytuacji, w której mamy do czynienia z oparzeniem skórnym, ważnym elementem jest jak najszybsza interwencja. W przypadku oparzenia gorącą wodą, w przypadku oparzeń miejscowych, jeśli istnieje taka możliwość, należy to miejsce jak najszybciej schłodzić zimną wodą.
Polewanie wodą powinno trwać dosyć długo. Mówiąc o oparzeniach, poza zmianami skórnymi o różnym charakterze, bardzo często mamy do czynienia z innymi objawami, w tym mowa jest oczywiście o towarzyszącym bólu, mowa jest także o pieczeniu skóry. W sytuacji poparzenia większości powierzchni ciała człowieka, koniecznym elementem jest hospitalizacja w szpitalu specjalistycznym. Do tego miejsca często trafiają osoby, które uległy poparzeniom w trakcie pożarów, poparzeniom chemicznym, każdemu rodzajowi poparzeń obejmujących większy procent powierzchni ciała. Zazwyczaj tam mówimy o bezpośrednim zagrożeniu życia osoby, która uległa takiemu bardzo poważnemu poparzeniu.