Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Ortopedia – czym się zajmuje?

Ortopedia - czym się zajmuje?

Zauważyłeś coś niepokojącego, jeśli chodzi o Twoje narządy ruchu? Najprawdopodobniej musisz udać się do ortopedy. Przed wizytą warto zapoznać się z informacjami na temat tej dyscypliny medycznej.

Czym zajmuje się ortopedia?

Ortopedia jest dziedziną medycyny, w której zakresie działań znajduje się rozpoznawanie oraz leczenie (zarówno operacyjne, jak i zachowawcze) nieprawidłowości dotykających poszczególne części układu ruchu. Mowa tutaj na przykład o takich elementach układu ruchowego jak szkielet, stawy, mięśnie, a także nerwy oraz naczynia krwionośne.

Na samym początku swojego istnienia ortopedia koncentrowała się wyłącznie na anomaliach budowy kręgosłupa, które objawiały się nieprawidłową postawą pacjenta. Dopiero później zakres schorzeń wchodzących w obręb zainteresowania ortopedii uległ znacznemu rozszerzeniu – stała się ona dyscypliną zajmującą się ogółem schorzeń ludzkiego układu motorycznego.

Schorzenia, którymi zajmuje się ortopedia

Ortopedzi na co dzień zmagają się z takimi dolegliwościami układu ruchowego u swoich pacjentów jak na przykład zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, wady postawy (np. skolioza, płaskostopie, lordoza), schorzenia dotykające bioder, nowotwory kości, stany zapalne kości i stawów czy mechaniczne uszkodzenia narządów ruchów (złamanie, zwichnięcie, pęknięcie, skręcenie).

Właściwe leczenie musi poprzedzić wywiad oraz przeprowadzenie stosownych do występujących objawów badań. Najczęstszym objawem występującym u osób, które stają się pacjentami ortopedycznymi jest ból.

Do najpopularniejszych badań, których przeprowadzanie jest zlecane przez ortopedę należą zdjęcie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa, badanie ultrasonograficzne czy rezonans magnetyczny. W razie potrzeby specjalista może zlecić wykonanie bardziej zaawansowanych badań, np. te ukazujące szczegóły stanu tkanek, z których zbudowane są stawy.

Wizyta u ortopedy – co musisz wiedzieć

Aby dostać się na wizytę do ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musimy najpierw otrzymać skierowanie od naszego lekarza rodzinnego. Trzeba się wówczas liczyć z oczekiwaniem na termin wizyty. Innym wyjściem jest prywatna wizyta w gabinecie ortopedycznym. Wszystko zależy od tego, z jak bardzo palącym problemem się borykamy. Wyjątkiem są oczywiście nagłe urazy mechaniczne jak złamania czy skręcenia, z którymi bezpośrednio udajemy się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie otrzymamy niezbędną pomoc specjalistów.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *