Ogólne osłabienie organizmu, katar, podwyższona temperatura, kaszel – te objawy zna każdy z nas. Mogą one świadczyć o rozwoju przeziębienia, z którym można stoczyć równą walkę poprzez zastosowanie domowych sposobów leczenia. Jeśli czujesz, że z Twoim samopoczuciem dzieje się coś niedobrego, sięgnij po oxymel – naturalny syrop, który zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenników, choć na całym świecie już teraz cieszy się dużym zaufaniem. Dlaczego warto dać mu szansę i zwalczać z jego pomocą pierwsze objawy infekcji sezonowej? Sprawdź!
Oxymel – naturalny syrop z bogatą historią
Oxymel, znany również jako oksymel czy ognisty cydr, to rodzaj słodko-kwaśnego napoju, o którego potencjale doskonale wiedzieli już nasi przodkowie. Jego historia sięga czasów starożytnej Grecji, gdzie do jego przygotowania wykorzystywano tylko i wyłącznie naturalne składniki. Bazą oxymelu był duet w postaci miodu i octu winnego, do którego często dodawano również odrobinę wody i zestaw ziół. Miał on swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w medycynie.
Dość powiedzieć, że sam Hipokrates – ówczesny lekarz, nazywany “ojcem współczesnej medycyny” – bardzo chętnie go stosował jako środek do leczenia chorób gardła, jak również przeziębienia. Lata mijają, a oksymel wciąż uznawany jest jako jeden z najlepszych sposobów na walkę z sezonowymi infekcjami.
W czasach teraźniejszych jego popularność jest w dużej mierze zasługą amerykańskiej zielarki – Rosemary Gladstar, która pod koniec lat 70. ubiegłego wieku wzięła na siebie ciężar ponownego przypomnienia światu o istnieniu tak drogocennego syropu.
Oxymel to nic innego jak słodzony octowy macerat ziołowy, który charakteryzuje się delikatną nutą pikantności. Mogą go stosować zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak przed podaniem warto zapoznać się z jego składem i właściwościami. Oxymele dla dzieci często wyróżniają się delikatniejszym smakiem, co jest w pełni zrozumiałe.
Ponadto, napój ten często nazywany jest naturalnym antybiotykiem, co w dużej mierze wynika z jego składu. Znajdziesz w nim samo dobrodziejstwo natury, w tym m.in, warzywa korzenne, czosnek, chrzan, imbir czy też miód – a w wersjach dla wegan i wegetarian – syrop z agawy.
Oxymel – jak powstaje?
Pewnie zastanawiasz się, skąd tajemnicza nazwa “oxymel”. Pierwszy człon “oxy” nawiązuje do kwaśnego, delikatnie ostrego smaku octu jabłkowego – oczywiście w wersji niepasteryzowanej. “Mel” natomiast oznacza miód. To dwa podstawowe składniki dobroczynnego napoju, do którego dodaje się jednak również zestaw ziół i przypraw, dzięki którym jego prozdrowotne właściwości stają się jeszcze bardziej skuteczne.
Na ognisty cydr najczęściej składają się m.in. ząbki czosnku, cebula, świeży imbir, chrzan, miód, a czasem również pieprz cayenne, któremu zawdzięczamy w dużej mierze pikantność. Tajemnica sukcesu tkwi jednak w procesie maceracji. Polega on na długotrwałym namaczaniu składników oksymelu w occie jabłkowym, dzięki czemu wszystkie cenne substancje w nich zawarte przenikają do płynu. Maceracja trwa najczęściej ok. 4 tygodni. Na koniec dodaje się do niego miód lub syrop z agawy, które przełamują kwaskowy smak i co najważniejsze, wzbogacają syrop o dodatkowe właściwości.
Oxymel – skuteczny w walce z przeziębieniem
Oxymel to napój, który urzeka nie tylko swoim niepowtarzalnym smakiem. Warto mieć go pod ręką zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym z uwagi na jego ogromny potencjał prozdrowotny. W dużej mierze jest on zasługą naturalnych składników, które stanowią bardzo duże wsparcie przy zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia. Wielu nazywa go naturalnym antybiotykiem, czemu trudno się dziwić.
Oksymel jest znakomity do zwalczania przeziębienia – wszystko dzięki obecności w jego składzie czosnku. Działa antybakteryjnie i antyseptycznie, dlatego też jest skuteczny w neutralizowaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych, a także ułatwia odkrztuszanie. Pozwala również zmniejszyć uczucie duszności i ból gardła.
Nie bez znaczenia pozostaje również rola naturalnego miodu pszczelego. Znakomicie spisuje się jako środek łagodzący kaszel, jak również inne objawy przeziębienia. Do tego świetnie nawilża gardło, co jest niezwykle ważne przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Co więcej – wykazuje się właściwościami zwalczającymi drobnoustroje, w tym m.in, bakterie, wirusy czy też grzyby.
Zwróć uwagę również na działanie octu jabłkowego – głównego składnika oxymelu. W praktyce mowa m.in. o antybakteryjnym i antyseptycznym. Ponadto chrzan i pieprz – choć nie jest to w żaden sposób udowodnione naukowo – ze względu na swój pikantny charakter, mogą pomagać w odblokowaniu zatkanego nosa.
Jak pić oxymel?
Picie oxymelu to pierwszy krok w stronę powrotu do zdrowia. Możesz śmiało pić go zarówno na ciepło, jak i na zimno. W pierwszej wersji wystarczy rozcieńczyć ognisty cydr w ciepłej wodzie, a otrzymasz rozgrzewającą herbatkę. Jeśli nie przepadasz za ciepłymi napojami, zamiast ciepłej użyj chłodnej wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć go również z naturalnymi sokami owocowymi lub warzywnymi.