Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Palenie szkodzi zdrowiu

Palenie szkodzi zdrowiu

„Palenie szkodzi zdrowiu”, „palenie powoduje raka i choroby serca”, „palenie niszczy zęby i dziąsła” – te i wiele innych ostrzeżeń możemy znaleźć na paczkach papierosów. Każda z owych informacji jest prawdziwa, wszystkie (wraz z dołączonymi zdjęciami na paczce) powodują dreszcz, nierzadko obrzydzenie. Mimo to, nadal palimy. Choć obiecujemy sobie, że to ostatnia paczka, ostatni papieros, nałóg okazuje się silniejszy.

Palenie papierosów, podobnie jak nadużywanie alkoholu czy sięganie po substancje odurzające, jest nałogiem.

Czym zatem jest nałóg?

Jest to nic innego jak wewnętrzny przymus wykonywania dalej czynności. Co ciekawe nikt nie rodzi się nałogowcem. Sami przyzwyczajamy nasze organizmy do różnych rzeczy, do odczuwania konkretnego uczucia, bez którego już pozornie nie możemy żyć. Wszystko zaczyna się od tego pierwszego, niewinnego razu. Od spróbowania. Potem jest kolejny raz i ani się obejrzymy, tkwimy w szponach nałogu po same uszy.

Skład papierosa jest bardzo bogaty. Zawiera on, poza nikotyną wiele substancji szkodliwych, takich jak: aceton, piren, cyjanowodór, kadm czy tlenek więgla a także wiele, wiele innych związków chemicznych, o działaniu rakotwórczym i podtruwającym organizm. Znając skład tego niewinnie wyglądającego papierosa, nikt o zdrowych zmysłach nie odważyłby się go zapalić. W przypadku nałogowców sama wiedza o trującym działaniu „dymka” to zbyt mało. Ich mózgi domagają się kolejnej dawki nikotyny, bez względu na wszystko.

Palenie papierosów i płuca

Jedną z najpoważniejszych chorób związanych z palepiem papierosów jest rak płuc. Jeśli wierzyć statystykom, około 90% przypadków nowotworu płuc występuje u osób palących. Nie zalicza się tu jedynie osób wypalających jedną bądź dwie paczki dziennie. Równie narażone są osoby chodzące „na dymka” okazjonalnie lub wdychające dym papierosowy biernie.

Nie trudno rozpoznać palacza. Osoba w szponach tego nałogu jest najczęściej szczupła, aby nie powiedzieć wychudzona. Charakteryzuje się pożółkłą cerą i żółtymi, popsutymi zębami. Również dłonie zdradzają palacza. Ich skóra także jest zżółknięta. Osoby palące często miewają chrypkę i silny, nieprzyjemny kaszel. Charakterystyczną cechą palacza jest też chrapanie czy bezdech senny.

Uzależnienie i objawy odstawienia

Istnieje (poza silną wolą) kilka sprawdzonych metod na rzucenie palenia. W aptekach można nabyć środki wspomagające walkę z nałogiem. Bardzo popularnymi, reklamowanymi w telewizji są na przykład: Desmoksan czy Niquitin. Kapsułki oraz tabletki do ssania z nikotyną sprawiają, że głód nikotynowy nie jest tak silny, jak przy próbie samodzielnego odstawienia papierosów. Co więcej, dzięki takim wspomagaczom, chronimy organizm przed szokiem, związanym z odstawieniem. Drażliwość, nerwowość, wybuchowość, drżenie rąk – to tylko część objawów pojawiająca się w momencie, gdy mózg domaga się kolejnej dawki nikotyny, a jej nie dostaje. Mając do dyspozycji środki sprawdzone, warto po nie sięgnąć, aby wyrwać się ze szponów nałogu i uratować swoje zdrowie i życie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że żadne tabletki nam nie pomogą, jeśli nie wykażemy się silną wolą i samozaparciem.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *