Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Pierwsza Komunia – jak wybrać tani strój na Pierwszą Komunię

trądzik

W naszych czasach trudno powiedzieć komu bardziej zależy na stroju w dniu Pierwszej Komunii Świętej – dzieciom czy rodzicom. Czasem, dorośli kupując swoim pociechom falbaniastą, bardzo drogą sukienkę tłumaczą sobie, że nie chcą, aby ich dziecko wyglądało gorzej od innych, nie czuło się gorsze. Ale czy tak jest naprawdę? Wystarczy kilka suchych faktów – w Kościołach coraz częściej księża zalecają ubieranie dziewczynek w skromne alby (kosztują w granicach 250 zł), zamiast w drogie suknie chcąc w ten sposób postawić punkt ciężkości tego wydarzenia nie na ubiorze. A co robią z tym rodzice? Owszem, często zgadzają się na alby, ale po uroczystej mszy pędzą do domu, przebierają swoje dziecko w tiule, jedwabie, koronki, aby na rodzinnym przyjęciu wyglądało jak ta lala malowana. Gdzie tu logika? Przecież po Mszy już nie ma innych dzieci, w stosunku do których nasze miałoby czuć się gorzej.

Przeciętny wydatek na komunię

Przeciętny wydatek na strój do Komunii, jeżeli już rezygnujemy z alb to kwoty w granicach 500 – 1000 zł. Czyli tyle płacimy za rzecz jednorazowego użytku.

Pamiętaj jeśli zdecydujesz się na albę to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz spożytkować na lepszy prezent bądź lepsze buty, w których dziecko pochodzi trochę dłużej niż  w komunijnej sukience. Natomiast jeśli nie chcesz alby to może warto porozmawiać z innymi rodzicami i zdecydować się na jeden rodzaj sukienki dla wszystkich dzieci. Wtedy można dokonać hurtowego zakupu i otrzymać nawet 20 proc. zniżki.

Czy warto oszczędzać?

Jeśli zdecydujesz się na tańszą wersję to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz spożytkować na lepszy prezent bądź lepsze buty, w których dziecko pochodzi trochę dłużej niż  w komunijnej sukience.

Ale jeśli jednak zdecydujesz się na suknię to najlepiej uszyć ją u swojej, osiedlowej  krawcowej – najtaniej. W małych miejscowościach samo uszycie to koszt ok. 90 – 150 zł, w większych ok. 200 zł. Do tego dochodzą koszty materiału. Koronki i jedwabie są najdroższe, ale za tiul czy szyfon nie zapłacisz już tak dużo.

http://zaczynasieodsniadania.blogspot.com/

Opracowane przez: Bartek M.